GAZDASÁGI HÍREK
2020. január 31. napján az Egyesült Királyság rendezett módon kilépett az Európai Unióból. Az Európai Unió és az Egyesült Királyság között az e tárgyban létrejött megállapodás alapján a szociális biztonsági koordináció tekintetében az uniós jog teljes körűen továbbél egy átmeneti időszak tekintetében, amely 2020. december 31. napjáig tart.
Az uniós közösségi jog további alkalmazása a gyakorlatban azt jelenti, hogy külön intézkedések egyelőre nem váltak szükségessé az átmeneti időszak vonatkozásában, ami a természetbeni egészségügyi ellátások igénybevételét illeti.
Az Egyesült Királyságból a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelet, valamint ennek végrehajtására vonatkozó eljárás megállapításáról szóló 987/2009/EK rendelet alapján beérkező UK betűjelzéssel ellátott nyomtatványok az átmeneti időszak tekintetében továbbra is változatlanul alkalmazandóak, és az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére jogosítanak továbbra is 2020. december 31. napjáig, az ilyen jogosultság igazolással ellátott betegek teljesítményjelentésében a korábbiakhoz képest nincs változás.
Az Egyesült Királyság hatóságai, egészségügyi szolgáltatói ugyanezen határidőig, azaz 2020. december 31-ig, a magyar illetékes hatóságok által, az uniós rendeletek szerint kiállított jogosultság igazolásokat elfogadják.
A kilépés más tekintetben is érinti az Egyesült Királyságban élő európai uniós polgárok, köztük a magyar állampolgárok helyzetét.
Az Európai Unió és az Egyesült Királyság a kilépési megállapodásban megegyeztek abban, hogy a várhatóan 2020. december 31-ig tartó „átmeneti időszakban” a jelenlegi szabályok maradnak érvényben. Ebben az időszakban tehát változatlanok maradnak az itt élő magyar állampolgárok (köztük a munkavállalók és diákok) jogai és kötelezettségei, a beutazás, tartózkodás, munkavállalás feltételei és a szociális jogosultságok.
2020. december 31. után (várhatóan) megszűnik az uniós polgárok szabad mozgása. Vagyis az Egyesült Királyság ún. harmadik állammá válik. A már az Egyesült Királyságban élő (vagy 2020. év végéig még beérkező) és tartósan maradni szándékozó uniós polgároknak letelepedési kérelmet kell benyújtaniuk az „EU Settlement Scheme” rendszerben a tartózkodási jogaik megőrzéséhez.
Ebből következően a jelenleg is az Egyesült Királyságban élő és maradni szándékozó magyar állampolgároknak 2021. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat az „EU Settlement Scheme”-ben.
Az átmeneti időszak vége, 2020. december 31. után érkező uniós (magyar) állampolgárokra érvényes szabályok a későbbiek folyamán alakulnak ki (várhatóan 2020-ban), a brit kormány terveitől és a jövőbeli EU-UK viszonyról szóló tárgyalásoktól függően.
Dr. Futó Gábor
ügyvéd, TB szakértő
További hírek
A minimálbér és a garantált bérminimum emelésének hatása a munkáltató költségeire
Vállalkozás szüneteltetése
Az egészségügyi szolgáltatási járulék 2024. évi összege
Monitor előtti munkavégzéshez használt szemüveg elszámolása
Gyed ügyintézés átalányadózóként
Adóváltozások: új e-nyugták, átalányadó, másodállásúak terhei
Mi is az a DRS, és hogyan alkalmazzuk 2024-től?
Emelkedtek az építésügyi és az építésfelügyeleti bírságok
Szakmai gyakorlaton lévő egyetemista bérszámfejtése
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.
Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.
Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről
Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Rendelkezik érvényes előfizetéssel?
Igen
Nem
Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek
Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:
21
AKTUÁLIS ESEMÉNYEK
SZAKMAI KLUBJAINK
ADÓNAPTÁR
