SZAKMAI ÖSSZEFOGLALÓK
Az alábbiakban összefoglaljuk a könyvelő felelősségét az adózással kapcsolatos eljárási ügyekben.
Amikor a könyvelő a könyvelői szerződést megírja az ügyféllel, minden esetben a szerződésben foglaltak határozzák meg a felelősségét. A konzervatív könyvelői szerződés kizárólag a könyvelő részére hozott anyag kontírozását és könyvelését jelenti, valamint a hozott anyagból megállapított hiányosságokra és egyéb szabálytalanságokra utaló információ közlését az adózóval. Ettől függetlenül az adózók azt várják el a könyvelőktől, hogy mindenben segítsék a munkájukat és mindenben ott álljanak mögötte. De a könyvelők nagyon sok adózóval állnak kapcsolatban, nagyon sok a határidő, számtalan bevallást kell készíteni, így gyakran előfordul, hogy a munka forgatagában elfeledkeznek bizonyos dolgokról. Ilyenkor kerülhet sor arra, hogy ha az adózó mulasztási bírságot kap, mert a bevallás nem ment be határidőre, felháborodva hívja a könyvelőjét, holott a könyvelő lehet, hogy csak 19-én kapta meg az iratokat, és közben még öt másik cégnek is könyvel és nem sikerült beküldenie a bevallást 20-án éjfélig. Ilyenkor a legfontosabb, hogy a könyvelő lepapírozza magát. Ha az ügyfél az adóbevallást nem küldi be időben, csak úgy tudja elkerülni a felelősségre vonást, ha az adózónak pontosan leírja, ez miért nem tudott megtörténni.
Be nem jelentett foglalkoztatottak
A be nem jelentett alkalmazott vagy foglalkoztatott miatt megbüntetik az adózót. Ha az ügyfél úgy foglalkoztat alkalmazottat egy közértben, hogy nem jelenti be, és a könyvelő nem tud róla, a mulasztási bírságot áttételesen sem lehet a könyvelőre hárítani. Viszont ha a könyvelő tud arról, hogy az adózó bejelentetlen dolgozót foglalkoztat, a mulasztási bírságot nem tudja kivédeni.
Ha a könyvelő a bankszámlát nem könyveli le, mert úgy gondolja, hogy az adózónak olyan bevételei érkeznek a bankszámlájára, amiről nem hozott számlát, ráadásul így adta be a beszámolóját is év végén, megállapítható a könyvelő felelőssége, hiszen a bankszámla a rendelkezésére állt. Ekkor a hiányzó összegekről be kell kérnie a bizonylatokat az ügyféltől. Ha erre nem reagál, a megbízást tanácsos felmondani, mert ezek olyan fiktív pénzek, amivel kapcsolatban a későbbiekben bármivel megvádolhatják a könyvelőt, ez már túlmegy az Art. Biztonsági szabályán.
Hibásan benyújtott adóbevallás
Hibásan benyújtott adóbevallás esetén ha a könyvelő hibázik, a mulasztási bírságot az ügyfél ráterhelheti. Nem igazán vannak perek a könyvelő és az ügyfél között, mert ha a könyvelő hibázik, akkor vagy megtéríti a kárt, vagy valamilyen módon megegyeznek.
Nagy problémát okozhat, ha a könyvelő tárhelyére elhelyeznek egy iratot, amiről ugyan a könyvelő kap értesítést, de nem nyitja ki, vagy elsikkad a tárhelyen lévő levelek között. Ha például a könyvelő fizetési kedvezményt nyújtott be elektronikusan az adózójának, mert a költségvetésbe nem tudta befizetni a folyószámláján lévő összeget, az adóhatóság pedig elhelyezte a tárhelyére az adózót hiánypótlásra felszólító levelet, de a könyvelő ezt nem olvasta el és ügyfélkapuval csak ő rendelkezett, így az adózó a hiánypótlásról nem szerzett tudomást és inkasszóval leemelték számlájáról a tartozást, egyértelmű, hogy a könyvelő kárt okozott.
Kinek az ügyfélkapuját használja a könyvelő?
Van olyan könyvelő, aki az ügyfél ügyfélkapuját használja, de célravezetőbb, ha a könyvelő magának és az ügyfelének is nyit ügyfélkaput, hogy mindketten pontosan értesüljenek a hivatalos értesítésekről. Az Art. alapján az adózó is felelős a cég adóügyeiért, így a könyvelő meg tudja osztani a felelősséget, hiszen a tárhelyen elhelyezett iratokat az ügyfél is látja.
A képviselet szólhat kizárólag elektronikus ügyintézésre, de szólhat adóhatóság előtti képviselet ellátására is. Mindig a könyvelőnek kell eldöntenie, mekkora felelősséget vállal, ha állandó meghatalmazással látja el az adózó képviseletét, minden ügyben neki kell eljárnia. Erre a legjobb megoldás, ha az elektronikus ügyintézésre ugyan bejelentkezik, de egyéb ügyekben eseti meghatalmazással jár el.
A kockázatos adózók
Ha az adóhatóság értesíti a könyvelőt arról, hogy ügyfele kockázatos adózóval áll kapcsolatban, mert mondjuk fiktív számlakibocsátó, akkor erre fel kell hívni az ügyfél figyelmét, és rábírni arra, hogy lehetőség szerint mással próbálja ezt a tevékenységet végeztetni.
A bizonylatok megőrzése
Felvetődik a kérdés, ki őrizze az iratokat, a könyvelő vagy az ügyfél? Ha nem fizeti az ügyfél a könyvelési díjat, a könyvelő visszatarthatja-e az iratokat? Az iratmegőrzési kötelezettség szintén az adózó feladata. Abban az esetben, ha az adózó úgy gondolja, a könyvelő őrizze az iratokat, ezt külön szerződésben érdemes rögzíteni. Egyéb esetben a könyvelő a könyvelés után átvételi elismervénnyel adja vissza a dokumentumokat az adózónak.
Az iratokat elévülési időn belül kell megőrizni, de sok esetben fordul elő, hogy az elévülési idő öt éven túlra kitolódik. Ha önrevíziós ellenőrzést nyújt be a könyvelő, az új bevallás benyújtásától számítódik az öt év. Ilyen esetben az adózót tájékoztatni kell arról, hogy az elvülési idő nem öt év, hanem több.
Nyilatkozattétel a NAV-nál
A könyvelő nyilatkozattétel során mindig csak a saját munkájáról nyilatkozzon. Ha konzervatív szerződést köt az ügyféllel, nem is kell tudnia másról, csak a saját munkájáról. Nagyon sok könyvelő nyilatkozik az ügyfél helyett, ez helytelen. A könyvelő ne vállaljon felesleges felelősséget azzal, hogy ő nyilatkozik az adózó gazdasági tevékenységéről, amit majd később az ő nyilatkozata után az adózó terhére rónak.
Adótitkok
Az adóhatóságnál működik egy olyan munkacsoport, amelyik – persze csak ha ok van rá – kimehet a könyvelőirodába, és a számítógépen tárolt adatokat elviheti. Előfordult, hogy kimentek az irodába, és letöltötték öt adózó könyvelési anyagát, holott csak egy adózóra lett volna jogosultságuk. Erre oda kell figyelni, a NAV-nak erre nincs joga, az adóhatóság a könyvelő személyes dolgaihoz nem nyúlhat hozzá, nem viheti el azokat és nem tekinthet bele az e-mailjeibe sem.
Ellenőrzési eljárások képviselete
A könyvelőnek, különösen az adóellenőrzések során együttműködési kötelezettsége van a hatósággal. Ha a könyvelő a képviselő és nem viszi be az iratanyagokat, nem pótol határidőre, megsérti az együttműködést. E tekintetben tehát körültekintően kell eljárni. A 2016. évi Art. változásokban nagyon nagy jelentősége lesz ennek, a megbízható adózó kategória elvesztését is jelentheti majd, ha a könyvelő az ellenőrzés során nem együttműködő az adóhatósággal.
A könyvelő szerepe a hatósági eljárásban
Ha a könyvelő adóellenőrzésben képviselte az ügyfelet, melynek során megállapításokat rögzítettek a jegyzőkönyvbe, a hatósági eljárásba vonjon be más szakembert (ügyvédet, adószakértőt) is, hiszen a felelősséget nem egyedül kell elvinnie. Nagyon nehéz az adózónak megmagyarázni, még akkor is, ha kizárólag az ügyfélnek felróható módon került sor a jegyzőkönyvben megállapítottakra, hogy nem a könyvelő volt a hibás, hanem ő.
(Marton Zsoltné, okleveles könyvvizsgáló, adószakértő előadása alapján)
További hírek
Ismét élesítik a nemzeti tengelysúlymérő rendszert
Kisteherautó-lízing nyomán felmerülő kérdések
Elvesztett átalányadózás: de mikortól?
A haszonélvezet megszüntetése
A nyugdíjbiztosítási nyilvántartás adattartalma
Otthonról dolgozó, gyesen lévő vállalkozó
Őstermelői támogatás könyvelése
Ügyfélkapu+ a legfontosabb kérdés
Ingatlanközvetítés áfája
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.
Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.
Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről
Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Rendelkezik érvényes előfizetéssel?
Igen
Nem
Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek
Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:
26
AKTUÁLIS ESEMÉNYEK
SZAKMAI KLUBJAINK
ADÓNAPTÁR