GAZDASÁGI HÍREK
A személyi jövedelemadóról szóló törvény 2017. január 1-jétől adómentes bevételként határozza meg a munkáltató által nyújtható mobilitási célú lakhatási támogatást, amelynek szabályai 2018. január 1-jétől változnak. Összefoglalónkból megtudhatja, hogy milyen változások érintik kedvezően a lakhatási támogatás juttatását.
Az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2017. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Módosító tv.) módosította a munkáltató által adómentesen nyújtható mobilitási célú lakhatási támogatás adózási szabályait. A támogatás adómentességének mértéke 2018. január 1. napjától jelentősen emelkedik. Jelenleg a támogatás – havonta, a minimálbér százalékában – a foglakoztatás első 24 hónapjában 40 százalék, a következő 24 hónapban 25 százalék, majd újabb 12 hónapban 15 százalék. Az említett mértékek a 2018-tól folyósított támogatások esetében 60, 40, illetve 20 százalékra emelkednek.
A szabályozás – szintén 2018. január 1-jétől – kiegészül azzal, hogy az adómentesség ugyanazon munkáltatóval létrejött új munkaviszony esetén a juttatás időtartamát a munkaviszonyok időtartamának összeszámításával kell meghatározni.
Fontos változás, hogy 2018. január 1-jét követően az adómentesség határozott idejű munkaszerződés esetén is alkalmazható lesz.
Az adómentességre való jogosultság vizsgálata során – a szabályozási célnak megfelelően, az érvényesülő joggyakorlatot megerősítendő – az állandó lakóhely (amely az Art. szerinti kötött kategória) helyett a lakcím-nyilvántartás szerinti lakóhely fogalmát kell alkalmazni.
Továbbá, a jövőben olyan munkavállaló is kaphat adómentesen lakhatási támogatást, aki a munkaviszony létrejöttét megelőző 12 hónapban és a támogatás nyújtásának időpontjában rendelkezik ugyan lakás tulajdonjogával a munkavégzés helyén (vagy annak a rendelkezésben említett közelségében), de a lakás haszonélvezeti joggal terhelt, vagy a tulajdonjog mértéke nem haladja meg az 50 százalékot.
A módosítás szövegszerűen is megjeleníti azt – az eddigiekben jogértelmezéssel levezethető – körülményt, hogy az adómentesség munkaerő-kölcsönzés esetén is alkalmazható.
A módosítások 2018. január 1-jén lépnek hatályba, az akkortól keletkezett bevételre kell azokat alkalmazni.
dr. Teszéri-Rácz Ildikó
adójogi szakjogász, adószakértő
További hírek
Ismét élesítik a nemzeti tengelysúlymérő rendszert
Kisteherautó-lízing nyomán felmerülő kérdések
Elvesztett átalányadózás: de mikortól?
A haszonélvezet megszüntetése
A nyugdíjbiztosítási nyilvántartás adattartalma
Otthonról dolgozó, gyesen lévő vállalkozó
Őstermelői támogatás könyvelése
Ügyfélkapu+ a legfontosabb kérdés
Ingatlanközvetítés áfája
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.
Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.
Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről
Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Rendelkezik érvényes előfizetéssel?
Igen
Nem
Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek
Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:
26
AKTUÁLIS ESEMÉNYEK
SZAKMAI KLUBJAINK
ADÓNAPTÁR