SZAKMAI ÖSSZEFOGLALÓK
2017. január 1-jétől kötelező a vevő adószámának a számlán történő feltüntetése, ha az áthárított adó eléri vagy meghaladja a 100 ezer forintot. Amennyiben a számla a vevő adószáma nélkül kerül kiállításra, akkor a számla hibásnak minősül, és nem jogosít adólevonásra.
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa-tv.) 169. § d) pontjának 2017. január 1-jei hatállyal módosított dc) alpontja alapján a belföldön letelepedett adóalanynak kötelező a számlán feltüntetnie a termék vevője, szolgáltatás igénybevevője azon adószámának vagy csoportos általános forgalmiadó-alanyiság esetén csoportazonosító számának első nyolc számjegyét, amely alatt, mint belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére a termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást teljesítette, feltéve, hogy a számlában áthárított adó eléri vagy meghaladja a 100 ezer forintot.
Ennek megfelelően a vevői adószám, csoportazonosító szám kötelező feltüntetésére vonatkozó, 1 millió forintban megállapított adóértékhatár 2017. január 1-jével 100 ezer forintra csökkent.
Amennyiben a belföldön letelepedett adóalany által 2017. január 1-jén, illetve azt követően kibocsátott számlán nem szerepel a belföldön nyilvántartásba vett adóalany partner (vevő) adószáma, illetve csoportazonosító száma, akkor a legalább 100 ezer forint áthárított adót tartalmazó számla nem felel meg az Áfa-tv. előírásainak, ennek megfelelően adólevonásra sem jogosít.
Az adóhatóság tájékoztatása szerint, ha a számla adószám nélkül került kibocsátásra, akkor a kibocsátott számlát a számla korrekciójára vonatkozó előírásoknak megfelelő módon javítani kell.
Adószakértői javaslat:
Amennyiben előfordul, hogy az adózó olyan számla alapján érvényesít adólevonási jogot, amelyen a vevő adószámát fel kellett volna tüntetni, és ezt a hibát az adóhatóság egy esetleges ellenőrzés során tárja fel, akkor az adóbírság és a mulasztási bírság elkerülése érdekében gondoljunk a kiutalás előtti áfa ellenőrzések elvégzésének elősegítéséről szóló 7006/2008. (AEÉ 12.) számú irányelvnek a számlahelyesbítés, valamint a számla javítás esetén alkalmazandó eljárására vonatkozó IV. fejezetének azon rendelkezésére, mely kimondja, hogy az adóhatóság tényállás-tisztázási és az adózó együttműködési kötelezettségéből adódóan a hibás számlák esetében a helyes eljárás, ha az adóhatóság rövid határidő kitűzésével (néhány nap) felhívja az adózót a hiba – vonatkozó szabályok szerinti – kijavíttatására. Amennyiben az adózó a számla hibáját kijavíttatta, az adólevonási joga az adólevonási jog keletkezésének eredeti időpontjának adó-megállapítási időszakára vonatkozóan nem korlátozható. Ellenkező esetben a számla adólevonásra alkalmatlannak minősíthető.
dr. Teszéri-Rácz Ildikó
adójogi szakjogász, adószakértő
További hírek
Ismét élesítik a nemzeti tengelysúlymérő rendszert
Kisteherautó-lízing nyomán felmerülő kérdések
Elvesztett átalányadózás: de mikortól?
A haszonélvezet megszüntetése
A nyugdíjbiztosítási nyilvántartás adattartalma
Otthonról dolgozó, gyesen lévő vállalkozó
Őstermelői támogatás könyvelése
Ügyfélkapu+ a legfontosabb kérdés
Ingatlanközvetítés áfája
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.
Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.
Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről
Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Rendelkezik érvényes előfizetéssel?
Igen
Nem
Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek
Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:
26
AKTUÁLIS ESEMÉNYEK
SZAKMAI KLUBJAINK
ADÓNAPTÁR