GAZDASÁGI HÍREK
A növekedési hitelprogram kivezető szakaszában a devizapillér fel nem használt keretösszegéből az MNB 60 milliárd forintot újraoszt a hitelintézetek közt, amelyek ezt a többletkeretet forint és devizahitelek nyújtására egyaránt felhasználhatják.
A monetáris tanács arról is döntött, hogy fél évvel meghosszabbítják a hitelek lehívására rendelkezésre álló időt mind az nhp második és harmadik szakaszában, mind az nhp pluszban, de a szerződéskötés határideje változatlanul az idei év vége marad - jelentette be csütörtökön honlapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
A hosszabbítással az nhp második szakasza és az nhp plusz keretében nyújtott beruházási hitelek (és pénzügyi lízingek) lehívására rendelkezésre álló idő, 2017. június 30-ig, az nhp harmadik szakasza keretében megkötött szerződéseknél 2018. június 29-ig tart.
Az MNB idén januárban indította el a növekedési hitelprogram (nhp) harmadik, kivezető szakaszát, amelynek első (forint) pillérében 400 milliárd forintos keretösszeg erejéig nyújthatók forinthitelek a hazai kis- és középvállalkozások számára, míg a második (deviza) pillér 300 milliárd forintnyi keretösszegéből a természetes devizafedezettel rendelkező kkv-k jutnak devizafinanszírozáshoz. A kereskedelmi bankok szeptember végéig mintegy 230 milliárd forintnyi szerződés megkötését jelentették az MNB-nek.
A monetáris tanács a teljes keretösszeg hatékonyabb felhasználása érdekében döntött úgy, hogy a devizapillér fel nem használt keretéből az MNB 60 milliárd forintot - tekintettel a vállalkozások részéről mutatkozó nagyobb keresletre - a forintpillér keretében bocsát újra a hitelintézetek rendelkezésére. A bankok azonban a többletkeretük egy részét vagy egészét a második pillérben is felhasználhatják devizahitelek nyújtására. A forintpillér keretösszege így 460 milliárd forintig emelkedhet, a devizapillér keretösszege pedig 240 milliárd forintig csökkenhet, amennyiben a bankok az újraosztott összeget teljes mértékben a forintpillérben kívánják felhasználni.
Az MNB még a héten értesíti a bankokat a számukra meghatározott új keretekről.
Közleményében az MNB azt is tudatja, hogy szeptember végéig a növekedési hitelprogram három szakaszában összesen 34 735 vállalkozás jutott 2358 milliárd forint finanszírozáshoz.
(MTI)
További hírek
Ismét élesítik a nemzeti tengelysúlymérő rendszert
Kisteherautó-lízing nyomán felmerülő kérdések
Elvesztett átalányadózás: de mikortól?
A haszonélvezet megszüntetése
A nyugdíjbiztosítási nyilvántartás adattartalma
Otthonról dolgozó, gyesen lévő vállalkozó
Őstermelői támogatás könyvelése
Ügyfélkapu+ a legfontosabb kérdés
Ingatlanközvetítés áfája
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.
Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.
Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről
Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Rendelkezik érvényes előfizetéssel?
Igen
Nem
Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek
Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:
26
AKTUÁLIS ESEMÉNYEK
SZAKMAI KLUBJAINK
ADÓNAPTÁR