Hivatalosan közel 60 százalékkal kevesebb volt tavaly a kockázati és magántőke-befektetés, a nyilvánosságra nem került nagy értékű ügyletek miatt mégsem lehetett csökkenés.
2016. március 10.
Jócskán visszaestek tavaly a kockázati és magántőke-befektetések Magyarországon – legalábbis a hivatalos adatok alapján. Ezek szerint az invesztíciók 31,8 milliárd forintos összértéke közel 60 százalékkal maradt el a 2014. évitől. Mégsem történhetett csökkenés, mivel 2015-ben több olyan nagy értékű magántőke-tranzakcióra is sor került, melyek befektetési értékét a felek nem hozták nyilvánosságra – hívta fel a figyelmet a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) éves jelentésében.
A nagyközönség által is látható tavalyi adatok 132 befektetésből tevődnek össze, melyek 109 vállalatban landoltak. Érződött, hogy az EU Jeremie-programban mintegy 130 milliárd forint kihelyezésére feljogosított alapkezelők befektetési időszaka a végéhez közeledik – a rájuk bízott pénzeket 2016. május 31-ig ki kell helyezniük –, ők hajtották végre a tranzakciók háromnegyedét, összesen 23,9 milliárd forintot invesztálva 67 társaságba. „Több, tulajdonváltáson átment Jeremie-alap 2015-ben indult csak meg igazából” – jelölte meg a fellendülés egyik lehetséges okát Zsembery Levente, a HVCA elnöke, a két Jeremie-alap 8,3 milliárd forintját igazgató X-Ventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgatója.
A befektetések közel háromnegyede az üzleti és ipari, illetve fogyasztói szolgáltató, valamint az energetikai és környezetvédelmi cégekbe áramlott. Míg 2014-ben a legnagyobb öt tranzakció az összes befektetett tőke közel 70 százalékát tette ki, addig 2015-ben csak az egyötödét. Hetvenkét vállalat kapott legalább 100 millió forintot, s csupán kettő 1 milliárdnál többet. A tavalyi átlagbefektetés több mint 100 millióval volt magasabb, 274 millió az előző évinél, míg a magántőke-befektetések nagysága egyes esetekben a 2 milliárd forintot is meghaladta.
Tavaly hivatalosan 109 vállalkozásba szálltak be kockázati tőkések. Összesen 27 alap fektetett magyar vállalatokba tavaly, közülük tizenkettő 1 milliárd forintnál többet, ezek együttesen az összes befektetés értékének közel 80 százalékát adták. A legaktívabb alap a befektetések közel egyharmadáért „felelős”, ami – a teljes tranzakciós értékek alapján – 12 százalékos piaci részesedéssel ér fel.
A tavalyihoz hasonló aktivitásra számít Zsembery 2016 első felében is, ám azt követően a Jeremie-alapok kiesése miatt már visszaesés várható. Bár a HVCA elnöke bízik abban, hogy a Jeremie-program folytatódik, ettől függetlenül arra számít, hogy az alapkezelők egy része megpróbál majd új alapokat indítani, akár tisztán magánforrások gyűjtésével, emiatt az év második felétől az alapkezelők a tőkebevonásra fókuszálhatnak.
vg.hu