GAZDASÁGI HÍREK
Az idei első félévben látványosan csökkent a felderített pénzmosási ügyletek száma Magyarországon. A NAV adatai szerint 3912 ilyen tranzakciót azonosítottak. Az elmúlt hónapokban viszont új pénzmosási forma jelent meg Magyarországon.
Az első félévben 3912 pénzmosásgyanús bejelentést tettek a bankok és más pénzügyi szolgáltatók – derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzmosás elleni információs irodája féléves jelentésből. Az esetek száma jelentősen csökkent az előző évhez képest: 2015 egészében 9618 ilyen bejelentés érkezett, ebből a tavalyi első félévben 5723 gyanús ügyletet jelentettek a bankok, biztosítók. A bejelentések túlnyomó többségét a bankok teszik, a biztosítóknak kevesebb tranzakció gyanús (az első félévben 232 bejelentést tettek).
Az összesen 3912 bejelentés kapcsán mindössze 76 esetben történt érdemi intézkedés – magyarán a tranzakció felfüggesztése –, ezekkel összefüggésben közel 190 milliárd forint elutalását akadályozták meg a hatóságok.
A bankoknak és pénzügyi szolgáltatóknak jelenteniük kell a pénzmosásgyanús ügyleteket – ilyen lehet a nagyobb összegű átutalások megjelenése alvó cégek vagy akár magánszemélyek számláján, a nagyobb összegű készpénzfelvételek, illetve a külföldről érkező nagyobb összegek továbbutalása rövid határidővel. Pénzmosásgyanús ügyletek nem csak a bankokban fordulhatnak elő, az első félévben hat bejelentés postai szolgáltatóktól is érkezett gyanús tranzakciók miatt.
A pénzmosás elleni küzdelem egyik csapásiránya a terrorizmus finanszírozásának megelőzése – ám a NAV jelentése nem utal arra, hogy 2015 első felében a magyar bankok ilyen ügyletre találtak volna.
A NAV pénzmosás elleni információs irodája 2014-ben figyelt fel egy új csalási, illetve pénzmosási módra. Ezekben az ügyekben külföldön (az EU-n vagy azon kívül is) bejegyzett cég külföldi bankjából jelentős átutalások érkeztek magyar cégek vagy magyarországi magyar és külföldi magánszemélyek számláira. A magyar cégek többsége vagy "alvó cég" volt vagy frissen alapított, nem egyszer cégszolgáltatóhoz bejegyzett gazdasági társaság. Több esetben gyanúra adott okot a bankok esetében, hogy a számla üzenetében a kedvezményezett neve téves vagy teljesen más volt. A beérkezett pénzeket rövid időn belül távol-keleti bankokba utalták tovább.
Egy konkrét esetben 6 millió eurót utaltak volna tovább, igaz nem egy részletben, hanem apránként. Már az átutalást indító külföldi bank tájékoztatta a magyar pénzintézetet, hogy az ügyben csalás merülhet fel. A gyors lépéseknek köszönhetően végül a magyar és a külföldi bankok, valamint a hatóságok tisztázták a helyzetet, így a magyar bankban parkoló pénzek továbbutalását felfüggesztette a magyar hatóság.
forrás: NAV
További hírek
Foglalkoztatott bejelentése a munkaügyi ellenőrzés során
A visszaváltási díj rögzítése az online pénztárgépben
Emelkednek a bírságok a logisztikai ágazatban is
A többletmunka és pótmunka szabályai
Hol és mikor tartható munkavédelmi ellenőrzés?
Álláskeresési járadék őstermelő tevékenység mellett?
Biztosításból származó bevétel
Hogyan adózzunk a tiszteletdíj után?
Extraprofitadó csökkentése állampapírokkal
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.
Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.
Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről
Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Rendelkezik érvényes előfizetéssel?
Igen
Nem
Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek
Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:
22
AKTUÁLIS ESEMÉNYEK
SZAKMAI KLUBJAINK
ADÓNAPTÁR