GAZDASÁGI HÍREK
A júniusi tendenciák alapján folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom növekedése a következő hónapokban - vélekednek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen közzétett adatairól a K&H és a Takarékbank elemzői, akik ugyanakkor eltérően ítélik meg a növekedés mértékét.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője kiemelte: a várakozásoknál jóval nagyobb mértékben, 7,2 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom júniusban, míg naptárhatással megtisztítva a növekedés 6,2 százalék volt. Úgy vélte, hogy a foglalkoztatás és a reálbérek további növekedésének, valamint a magas szinten stabilizálódó fogyasztói bizalomnak köszönhetően folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom élénk növekedése a következő hónapokban.
A szakértő kiemelte: júniusban érdemben gyorsult a kiskereskedelmi forgalom növekedése a májusban mért 4,4, illetve 5,4 százalékos kiigazított növekedéshez képest, amiben már a devizahitelek elszámolása is szerepet játszhat. Az adatok Suppan Gergely szerint azt is tükrözik, hogy a vasárnapi boltzár nem okozott visszaesést a kiskereskedelemben.
A Takarékbank elemzője kiemelte: a háztartások fogyasztását, így a kiskereskedelmi forgalom növekedését a következő hónapokban továbbra is támogatja a devizahitelek idei elszámolása, ami jelentősen növelte a háztartások elkölthető jövedelmét, valamint csökkentheti a háztartások "óvatossági megtakarításait". Hozzáfűzte, hogy az elmúlt években elhalasztott vásárlások szintén élénkíthetik a kiskereskedelmi eladásokat, emellett az üzemanyagárak tavalyinál jóval alacsonyabb szintje is támogatja a bővülést.
Suppan Gergely szerint azonban az év második felében a tavalyi magas bázis miatt némileg mérséklődhet a kiskereskedelmi forgalom növekedésének üteme. Ezek hatására idén 5 százalék feletti növekedésre számít a kiskereskedelmi forgalomban, amelyben azonban a pénztárgépek bekötése miatti fehéredés is szerepet játszik. Idén a háztartások fogyasztása, ezen belül pedig a kiskereskedelmi forgalom növekedése húzhatja legnagyobb mértékben a GDP növekedését.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője MTI-hez eljuttatott kommentárjában úgy véli, az 5-6 százalékos forgalomnövekedés tartható lesz a következő hónapokban is. Ugyanakkor komolyabb növekedésre következtetni a júniusi adat alapján az elemző szerint egyelőre korai.
Bár a KSH júniusra vonatkozóan még csak első becslését közölte szerdán, tehát a pontos részletek nem ismertek, de az látszik, hogy a kiskereskedelmet továbbra is az üzemanyag-forgalom és a tartós fogyasztási cikkek eladása hajtja. Előbbieknél 9,0, utóbbiaknál 8,1 százalékkal, azaz bőven az átlag felett nőtt a forgalom - emelte ki Németh Dávid, hozzátéve, hogy az élelmiszereknél visszafogottabb, 4,5 százalékos volt a növekedés. "Összességében elmondható, hogy a tartós cikkeknél az elhalasztott vásárlások játszhatnak szerepet, az üzemanyagoknál pedig a viszonylag alacsony árnak köszönhető a növekedés" - fogalmazott a K&H vezető elemzője.
(MTI)
További hírek
Ismét élesítik a nemzeti tengelysúlymérő rendszert
Kisteherautó-lízing nyomán felmerülő kérdések
Elvesztett átalányadózás: de mikortól?
A haszonélvezet megszüntetése
A nyugdíjbiztosítási nyilvántartás adattartalma
Otthonról dolgozó, gyesen lévő vállalkozó
Őstermelői támogatás könyvelése
Ügyfélkapu+ a legfontosabb kérdés
Ingatlanközvetítés áfája
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.
Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.
Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről
Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Rendelkezik érvényes előfizetéssel?
Igen
Nem
Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek
Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:
26
AKTUÁLIS ESEMÉNYEK
SZAKMAI KLUBJAINK
ADÓNAPTÁR