GAZDASÁGI HÍREK
Meghosszabbították a Széchenyi Pihenő Kártya egyes alszámlái közötti elszámolás lehetőségét.
A Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól szóló 76/2018. (IV.20.) Korm. rendelet módosításáról szóló 617/2021. (XI.8.) kormányrendelet meghosszabbította a SZÉP-kártya alszámlái (zsebei) közötti átjárhatóságot. 2022. szeptember 30-ig lehet fizetni Szép-kártyával szálláshelyért, vendéglátásért és szabadidős szolgáltatásért is.
Miért is jó a SZÉP Kártya alszámlái közötti átjárhatóság a munkaadónak és a munkavállalónak?
A Széchenyi Pihenő kártya jelenleg az egyetlen kedvező adózású béren kívüli juttatás, amelynek a közterhei a Covid-19 vírus miatt kialakult veszélyhelyzetre tekintettel még alacsonyabbá váltak, így csak a 15 százalékos személyi jövedelemadót kell utána megfizetnie a munkáltatónak, nem terheli a szociális hozzájárulási adó, illetve a szakképzési hozzájárulás sem.
Arról egyelőre nem tudunk, hogy a SZÉP-kártyára utalható éves rekreációs keretösszeg 2022-ben is magasabb lenne, mint a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 70. § (8) bekezdésében meghatározott 450 ezer forint.
Ez pedig azt jelenti, hogy a munkaviszonyban, illetve társas vállalkozói jogviszonyban dolgozók részére 2022-ben adható 450 ezer forint a munkáltatónak mindössze 517 500 forintjába kerül. Összehasonlításképpen megjegyezzük, hogy ha ezt az összeget munkabérként akarná kifizetni a munkáltató, akkor kedvezmények igénybevétele nélkül összesen 791 730 forintos költsége keletkezne.
Mire adható SZÉP Kártya juttatás?
Nyomatékosan felhívjuk azonban a figyelmet, hogy a béren kívüli – kedvezményes adózású – juttatás, ahogyan a neve is mutatja nem adható bérként, vagy a tevékenység ellenértékeként.
Az Szja tv. 1. § (10) bekezdése értelmében ugyanis, ha a magánszemélyt egy adott bevétel az általa vagy más személy által végzett önálló vagy nem önálló tevékenység ellenértékeként illeti meg – törvény eltérő rendelkezésének hiányában – e bevétel adókötelezettségének megállapítására az adóalapba nem tartozó tételnek minősülő bevételre, a béren kívüli juttatásra, az egyes meghatározott juttatásra vonatkozó szabály nem alkalmazható.
A 450 ezer forint tehát a maximum adható összeg, amelyet meg kell osztani a kártya három zsebe között, ennek azonban jelenleg nincs jelentősége, hiszen – mint írtuk – a zsebek átjárhatóak.
A kártyát több mint 24 000 helyen lehet használni, és a munkaügyi szakemberek szerint nagyon népszerű a munkavállalók között. A kártyán lévő összeg használható – többek között – gyógyfürdő és strandbelépőkre, éttermekben (gyorséttermekben is), étel rendeléskor, sport, szabadidő és wellness tevékenységekre stb.
Érdemes tehát igénybe venni a lehetőséget, hiszen 2022-ben még mindig több mint 2 havi minimálbérnek megfelelő összeg adható nagyon kedvezményesen. A keretösszeget nem kell arányosítani, a juttatásról a munkáltató dönt, természetesen a béren kívüli juttatásra előírt keretek között.
További hírek
Ismét élesítik a nemzeti tengelysúlymérő rendszert
Kisteherautó-lízing nyomán felmerülő kérdések
Elvesztett átalányadózás: de mikortól?
A haszonélvezet megszüntetése
A nyugdíjbiztosítási nyilvántartás adattartalma
Otthonról dolgozó, gyesen lévő vállalkozó
Őstermelői támogatás könyvelése
Ügyfélkapu+ a legfontosabb kérdés
Ingatlanközvetítés áfája
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.
Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.
Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről
Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Rendelkezik érvényes előfizetéssel?
Igen
Nem
Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek
Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:
26
AKTUÁLIS ESEMÉNYEK
SZAKMAI KLUBJAINK
ADÓNAPTÁR