//

CÍMKEFELHŐ
gazdasági szakkiadó | hivatalos állásfoglalás | adó | pénzügy | gazdasági folyóirat | szakkönyv | jogszabálykereső | kommentár | letölthető szerződésminták | tudástár | tanácsadás | gazdasági kiadványok | gazdasági konferencia | ingyenes számviteli tanácsadás | könyvelők kötelező továbbképzése | kötelező kreditpontok 2020 | közlöny | kormányrendelet | céginformáció

SZAKMAI ÖSSZEFOGLALÓK

Hibás- e a számla a VTSZ vagy az SZJ szám hiányában?
A hír több mint 30 napja nem frissült!

Az Áfa tv. a számlakibocsátásra kötelezett adóalany választására bízza, hogy az általa kibocsátott számlán feltünteti-e termékértékesítés esetén a vámtarifaszámot, illetve szolgáltatásnyújtás esetén a Szolgáltatások Jegyzéke szerint besorolást. Ennek megfelelően nem tekinthető az Áfa tv. alkalmazásában hibásnak, hiányosnak a kibocsátott számla, ha azon vámtarifaszám, illetve SZJ szám nem szerepel.

2017. május 19.

A vámtarifaszámot, illetve a Szolgáltatások Jegyzéke szerinti azonosító számot nem tartalmazó számla esetén az adóhatóság egy esetleges ellenőrzés során nem vonhatja el az adólevonási jogot, még abban az esetben sem, ha a számla olyan termék értékesítéséről vagy szolgáltatás nyújtásáról került kibocsátásra, amelyhez kapcsolódóan az Áfa tv. vámtarifaszámra vagy SZJ számra történő hivatkozást tartalmaz.  

Szakértőnk javaslata:


Az Áfa tv. előírásától függetlenül hasznos – mind a számlát kibocsátó, mind a számlát befogadó adóalany számára – a számlán feltüntetni termékértékesítés esetén a vámtarifaszámot, illetve szolgáltatásnyújtás esetén a Szolgáltatások Jegyzéke szerint besorolást. Különösen akkor válik fontossá a vámtarifaszám, illetve az SZJ szám szerinti beazonosíthatóság, ha az Áfa tv. valamilyen joghatást (pl. fordított adózási kötelezettséget, adómentességet, adatszolgáltatási kötelezettséget, stb.) fűz a besoroláshoz.

Az SZJ számnak a számlán történő feltüntetése kapcsán továbbá az is gyakori kérdés, hogy használható-e a közel hét éve, 2010. április 21-én hatályon kívül helyezett Szolgáltatások Jegyzéke szerinti SZJ szám, vagy a Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszere (TESZOR) szerinti kódot kell alkalmazni.

A kérdésre a választ az Art. 176. § (13) bekezdése adja meg, mely szerint az általános forgalmi adó esetében a hivatkozással meghatározott szolgáltatások vonatkozásában a KSH Szolgáltatások Jegyzékének 2002. szeptember 30. napján érvényes besorolási rendjét kell irányadónak tekinteni.

Ennek megfelelően, ha az adózó saját döntése alapján szerepeltetni kívánja a szolgáltatás azonosító számát a számlán, akkor a Szolgáltatások Jegyzéke szerinti SZJ számot kell feltüntetnie.

 


dr. Teszéri-Rácz Ildikó
adójogi szakjogász, adószakértő
 

További hírek

Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.








Mégse

Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.

Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.

Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről






Mégse

Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.

Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.

Rendelkezik érvényes előfizetéssel?

Igen

Nem

Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek

Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:

19

Kérdezzen itt Ön is!

AKTUÁLIS ESEMÉNYEK

Eseménykövetés

SZAKMAI KLUBJAINK

ADÓNAPTÁR