ÖSSZEFOGLALÓK

A nevelés-oktatás területét érintő rendeletmódosítások (3. rész)
A hír több mint 30 napja nem frissült!

A 2013. március 23-ától hatályos, az egyes köznevelési tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 22/2013. (III. 22.) EMMI rendelet (a továbbiakban: módr.) – a 20/2012. (VIII. 8.) EMMI rendeletet (a továbbiakban: R.), – a pedagógiai-szakmai szolgáltatásokról, a pedagógiai-szakmai szolgáltatásokat ellátó intézményekről és a pedagógiai-szakmai szolgáltatásokban való közreműködés feltételeiről szóló 48/2012. (XII. 12.) EMMI rendeletet, valamint – az e módosítás előtt röviddel kihirdetett, 2013. április 2-ától hatályos, a nemzetiség óvodai nevelésének irányelve és a nemzetiség iskolai oktatásának irányelve kiadásáról szóló 17/2013. (III. 1.) EMMI rendeletet (a továbbiakban: EMMI rendelet) érinti. A rendeletmódosítás átvezeti a korábbi jogszabályváltozásokat. (Pl. kormányhivatal helyett annak járásszékhelyen működő szervezeti egysége, a járási hivatal jár el a korábban a kormányhivatalhoz rendelt ügyekben.)

2013. július 16.

A mindennapos testnevelést, gyógytestnevelést érintő új szabályok

A R. 141. § (2) bekezdésében foglaltak lényege továbbra a mindennapos testnevelés ingyenességének biztosítása azokban az esetekben, amikor heti két testnevelés órát olyan iskolai sportkörben történő sportolással vált ki, amelyet az iskola – megállapodás alapján – diáksport egyesületen keresztül biztosít. A testnevelési óra ilyen módon történő kiváltása a rendeletmódosítás szerint a tanuló választásán múlik.
A gyógytestnevelésben résztvevő tanuló értékeléséről a rendelet kimondja, hogy amennyiben a tanuló csak gyógytestnevelés órán vesz részt, értékelését a gyógytestnevelő, ha gyógytestnevelés és testnevelés órán is részt vesz, értékelését a testnevelő és a gyógytestnevelő együtt végzi.

A szakmai ellenőrzéssel kapcsolatos változások

A R. 147. § (1) bekezdésének módosításával a szakértő az ellenőrzést megelőzően – a korábbi szabályozás szerinti két nap helyett – legalább hét nappal köteles felvenni a kapcsolatot az intézményvezetővel.
A R. újonnan beiktatott 155. § (1a) bekezdése szabályozza a pedagógiai-szakmai ellenőrzéssel történő megbízásnál követendő szempontokat. Eszerint „A kormányhivatal a pedagógiai-szakmai ellenőrzéssel elsősorban olyan szakértőt bíz meg, akinek a lakcíme a köznevelési intézmény ellenőrzéssel érintett feladatellátási helyétől számított ötven kilométeres körzeten belül van, vagy a lakcíméről az ellenőrzött feladatellátási helyet közösségi közlekedési eszköz igénybevételével egy órán belül eléri. Az alternatív nevelést, oktatást folytató intézmények ellenőrzésébe be kell vonni az adott alternatív nevelési-oktatási módszer területén jártas szakértőt vagy a nevelési módszer nemzetközileg vagy országosan elismert képviselőjét.” A rendeletmódosítással a szakértő megbízása előtti véleményezési jog helyett az intézmény fenntartója a szakértő személye tekintetében egyetértési joggal rendelkezik. A R. módosult 155. § (7) bekezdése szerint amennyiben a kormányhivatal nem talál olyan, a fenti feltételeknek megfelelő szakértőt, akinek a személyét a fenntartó is elfogadja, a fenntartó egyetértésével más szakértőt is felkérhet. Az ilyen megbízást a szakértő minden alkalommal indokolás és jogkövetkezmény nélkül visszautasíthatja.

A nem állami intézményfenntartó központ által fenntartott nevelési-oktatási intézmény működési engedélyének kiadására és a működési engedély visszavonására vonatkozó eljárási szabályok változása

A kormányhivatal működési engedély kiadásáról szóló határozatának 2013. március 23-ától tartalmazni kell az alábbiakat is:
– minden intézménytípusban a gyermekétkeztetés ellátásának módját,
– szakképzés esetén feladatellátási helyenként és munkarendenként a szakképesítés megnevezését, azonosító számát, szakközépiskola esetén az Országos Képzési Jegyzékben meghatározottak szerinti ágazat megnevezését, továbbá annak a tényét, hogy a gyakorlati képzés megszervezéséhez az iskolai tanműhely rendelkezésre áll-e,
– alapfokú művészetoktatás esetén feladatellátási helyenként a művészeti ágakat, azon belül a tanszakok megnevezését, valamint azt a legmagasabb gyermek- és tanulólétszámot, amelyet az alapfokú művészeti iskola fogadni képes,
– nemzetiségi óvodai nevelés, nemzetiségi iskolai nevelés-oktatás esetén a nemzetiség óvodai nevelésének irányelve és a nemzetiség iskolai oktatásának irányelvében meghatározott óvodai nevelési formát, iskolai oktatási formát.
A R. 158. § (6) bekezdése szerint a kormányhivatal a nevelési-oktatási intézményt törli a nyilvántartásból,
a) ha megtagadja a működési engedély kiadását, vagy
b) ha a törvényességi ellenőrzés keretében talált törvénysértés megszüntetéséről a fenntartó a megadott határidőn belül nem intézkedett, emiatt a kormányhivatal a működési engedélyt jogerősen visszavonta.
A másodfokú határozat a bíróság előtt megtámadható. Ez esetben a jogerős ítélet meghozataláig a nevelési-oktatási intézmény a nyilvántartásból nem törölhető.

Iskolai, kollégiumi könyvtár működésére vonatkozó szabályok

Az új szabályozás szerint
A könyvtár SZMSZ-ében kell meghatározni az iskolai, kollégiumi könyvtár
a) könyvtárhasználóinak körét,
b) esetén a beiratkozás módját, az adatokban bekövetkezett változások bejelentésének módját,
c) szolgáltatásai igénybevételének feltételeit,
d) gyűjtőköri szabályzatát,
e) használatának szabályait,
f) nyitva tartásának és a kölcsönzésnek a módját és idejét,
g) tankönyvtári szabályzatát, a tartós tankönyvekre vonatkozó szabályokat,
h) katalógusszerkesztési szabályzatát. [R. 167. § (3) bek.]
Kikerült az SZMSZ-ből a könyvtárostanár, könyvtárostanító munkaköri leírása.

Tagintézményenként legalább egy könyvtárszobát kell fenntartani. Ha nem előírás az iskolai könyvtár vagy a telephelyen nem működik könyvtár (ha nem működik legalább négy osztály), a könyvtárszoba tanteremben is kialakítható.
A R. helyiségek bútorzatára, berendezési tárgyaira vonatkozó melléklete kiegészült a könyvtárszobára előírtakkal.

A hit- és erkölcstan oktatás megszervezésének szabályai

A R. 182/A-B. §-a tartalmazza az állami általános iskolában szervezett, egyházi jogi személy által kijelölt hitoktatóval tartott hit- és erkölcstan oktatás megszervezésének szabályait. A 2013/2014. tanévre vonatkozó átmeneti rendelkezést a módr. 44. § (2) bekezdése tartalmazza.
Az általános szabály szerint az állami iskola igazgatója minden év március 1–14. között – a 2013. évben március 23. és április 5. között – kijelöli azt az időpontot, amikor az egyház képviselője tájékoztatót tarthat az iskolának, a tanulóknak és szüleiknek arról, hogy igény esetén a hit- és erkölcstan oktatást milyen módon szervezi meg. A tájékoztató időpontját az igazgató azt megelőzően legalább tíz nappal közli az egyházzal. Az előzetes értesítés e szabályát 2013/2014. tanévben nem kell alkalmazni. Ha az egyház képviselője nem tud a tájékoztatón megjelenni, az egyház számára lehetőséget kell adni arra, hogy az egyház által rendelkezésére bocsátott, hit- és erkölcstan oktatáshoz kapcsolódó írásos dokumentumokat a szülők megismerjék. Március 16–31. között – 2013-ban március 23–április 5. között – az iskola igazgatója az egyháztól kapott tájékoztatás szerint az iskola honlapján és a helyben szokásos módon nyilvánosságra hozza
– a következő tanévben a hit- és erkölcstan oktatás megszervezését vállaló egyházak megnevezését,
– az iskola székhelye, feladatellátási helye szerint illetékes képviselőjének nevét, címét.
A tájékoztatás tényéről az igazgató értesíti az egyházi jogi személyt.
Az igazgatónak hozzáférhetővé kell tennie az egyházi jogi személy által rendelkezésére bocsátott hit- és erkölcstan oktatáshoz kapcsolódó papíralapú dokumentumokat, különösen a tantervet, a tananyagot, a tankönyveket és a hit- és erkölcstan oktatás munkamódszerét.
Beiratkozáskor, illetőleg átiratkozáskor az egyház által nyilvánosságra hozott adatokat a szülő írásban is megkapja. A szülő írásban nyilatkozhat arról, hogy
a) valamely, a hit- és erkölcstan oktatás megszervezését vállaló egyházi jogi személy által szervezett hit- és erkölcstan oktatást, vagy
b) az erkölcstan oktatást igényli a gyermeke számára.

Amennyiben a szülő hit- és erkölcstan oktatást igényel, önkéntesen hozzájárul az ezzel kapcsolatos adatkezeléshez, ti. adatai így adhatók át a hit- és erkölcstan oktatást megszervező egyháznak. A szülő beiratkozáskor írásban igényelheti olyan egyházi jogi személy hit- és erkölcstan oktatását is, amely egyházi jogi személy nem tartott tájékoztatót az iskolában. Az ilyen igényről az igazgató írásban értesíti a szülő által megjelölt egyházi jogi személy képviselőjét.
A szülő nem köteles a fenti nyilatkozatot megtenni. Amennyiben nem tesz nyilatkozatot, az iskola a tanuló számára erkölcstanoktatást szervez.
Ha a szülő által választott egyház nem vállalja a hit- és erkölcstan oktatást, a szülő újból nyilatkozhat arról, hogy másik egyház által szervezett hit- és erkölcstan oktatást, vagy az iskola által nyújtott erkölcstanoktatást igényli gyermeke számára.
Beiratkozáskor az egyház képviselője is jelen lehet és a szülő igénye esetén tájékoztatást nyújthat. Ha az egyház képviselője nem tud jelen lenni, az iskola igazgatója lehetőséget ad az egyház hit- és erkölcstan oktatáshoz kapcsolódó dokumentumainak megismerésére.
A beiratkozást követő három napon belül az igazgató átadja az érintett egyháznak az az egyház által szervezett hit- és erkölcstan oktatásra jelentkezett tanulók nevét és osztályuk megnevezését. Az átadást követő hét napon belül az igazgató a hit- és erkölcstan oktatást vállaló egyházak képviselőivel egyeztet a tanulócsoportok kialakításáról. Ennek során figyelembe kell venni, hogy
a) a hit- és erkölcstan oktatásban részt vevő tanulócsoportok összevonhatók,
b) az erkölcstan helyett választott hit- és erkölcstan órákat elsősorban az erkölcstan órák számára az órarendben meghatározott időben kell megtartani.

A hit- és erkölcstan óra a szülők írásos egyetértésével más időpontban és az iskolán kívül is megtartható, ha azt az egyház nem tudja az iskola által szervezett erkölcstan órával azonos időpontban megtartani.
A hit- és erkölcstan oktatására létrehozott csoportok létszámáról az igazgató június 30-ig tájékoztatja a fenntartót (Klebelsberg Intézményfenntartó Központot, illetve az illetékes tankerületet). Az iskola tanítási év közben a csoportbeosztást nem változtathatja meg. Ha a szülő a következő tanévben választását módosítani kívánja, ezt a szándékát minden tanév május 20-áig közölheti az igazgatóval és az érintett egyház képviselőjével. Ekkor azonban a tanulmányok megkezdésének feltételeit az újonnan választott hit- és erkölcstan oktatást folytató egyházi jogi személy határozza meg. A hit- és erkölcstan oktatás értékelés a többi tantárgy értékelésére vonatkozó jogszabályi előírásokkal egyező jogszabályi előírások alapján, az iskola pedagógiai programjában foglaltak szerint történik. A tanügyi dokumentumokban az „Erkölcstan/Hit- és erkölcstan” megnevezést kell használni.
Amennyiben az egyházi jogi személy nem tud gondoskodni a hitoktató, hittantanár szakszerű helyettesítéséről, az iskola köteles a hit- és erkölcstan órán részt vevő tanulók felügyeletéről gondoskodni.
A 2013. szeptember 1-jétől hatályos 182/B. § (9) és (11) bekezdése szerint, ha az iskola a fentiek szerinti együttműködési kötelezettségét vagy a tárgyi feltételek biztosítását nem teljesíti, a fenntartó az egyházi jogi személy kezdeményezésére köteles gondoskodni a szükséges együttműködés kialakításáról és a feltételek biztosításáról. A hit- és erkölcstan órákra vonatkozó csoportnaplót a hitoktató, hittantanár vezeti, az iskola egyéb tanügyi dokumentumaiban a hit- és erkölcstan oktatással kapcsolatos további adminisztrációt az egyházi jogi személy által foglalkoztatott hitoktató, hittantanár tájékoztatása alapján minden tanítási órát követő tanítási nap végéig az érintett tanulók osztályfőnöke végzi el.

A pedagógiai szakmai szolgáltatásokat érintő rendeletmódosítás

2013. március 23-ai hatálybalépéssel módosult a pedagógiai-szakmai szolgáltatásokról, a pedagógiai-szakmai szolgáltatásokat ellátó intézményekről és a pedagógiai-szakmai szolgáltatásokban való közreműködés feltételeiről szóló 48/2012. (XII. 12.) EMMI rendelet 2. §-a, amely a következő (6) bekezdéssel egészült ki:
A Türr István Képző és Kutató Intézet részt vesz a 14. §-ban meghatározott, a hátrányos helyzetű és a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek, tanulók nevelésének, nevelés-oktatásának megszervezését és ellátását segítő képesség-kibontakoztató és integrációs felkészítés feladatainak végrehajtásában.

A nemzetiség óvodai nevelésének irányelve és a nemzetiség iskolai oktatásának irányelve kiadásáról szóló 17/2013. (III. 1.) EMMI rendelet módosítása

A rendelet 2013. április 2-án a módosított rendelkezésekkel lépett hatályba, tartalmi elemeinek többségét azonban a 2013/2014. tanévtől – felmenő rendszerben – kell alkalmazni. A rendelet 8. § (12) bekezdésének b) pontja lehetővé teszi, hogy aki az iskolai tanulmányokon kívül folytatott kiegészítő nemzetiségi tanulmányok keretében befejezte a tizenkettedik évfolyamot, a nemzetiség nyelvéből és nemzetiségi népismeretből érettségi vizsgát tegyen.
A Nemzeti, etnikai kisebbség óvodai nevelésének irányelve és a Nemzeti, etnikai kisebbség iskolai oktatásának irányelve kiadásáról szóló 32/1997. (XI. 5.) MKM rendelet 2017. szeptember 1-jétől veszti hatályát.

(Nagy Erzsébet)

További hírek

Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.








A gomb megnyomásával elfogadja adatkezelési tájékoztatónkat, és önként kifejezetten hozzájárul ahhoz, hogy az abban foglaltaknak megfelelően a Menedzser Praxis Kft. visszavonásig kezelje és tárolja adatait. Hozzájárulása után tiltakozhat személyes adatai kezelése ellen valamint bármikor kérheti adatainak helyesbítését,törlését, korlátozását.
Mégse

Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.

Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.

Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről






A gomb megnyomásával elfogadja adatkezelési tájékoztatónkat, és önként kifejezetten hozzájárul ahhoz, hogy az abban foglaltaknak megfelelően a Menedzser Praxis Kft. visszavonásig kezelje és tárolja adatait. Hozzájárulása után tiltakozhat személyes adatai kezelése ellen valamint bármikor kérheti adatainak helyesbítését,törlését, korlátozását.
Mégse

Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.

Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.

Rendelkezik érvényes előfizetéssel?

Igen

Nem

Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek

Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:

15

Kérdezzen itt Ön is!

AKTUÁLIS ESEMÉNYEK

Eseménykövetés

SZAKMAI KLUBJAINK

ADÓNAPTÁR