A munkáltatók részéről gyakran felmerülő kérdés, milyen feltételekkel lehet foglalkoztatni fiatalkorúakat és melyek azok a szabályok, amelyekre ilyenkor különösen figyelni kell.
Sorozatunkban most e téma kapcsán mutatunk két jellegzetes esetpéldát.
Lássuk tehát, mikor nem jogszerű a fiatalok foglalkoztatása...
A helyzet
A munkaügyi felügyelők ellenőrzést tartottak a kertészetben, mert egy névtelen bejelentés szerint fiatalkorúakat foglalkoztatnak. A munkaügyi ellenőrzés során a felügyelők munkavégzés közben találtak három fiatalt. A munkavállalók személyi azonosságának megállapításakor kiderült, hogy egy fő a 14. életévét sem töltötte be, két fő pedig nemrég múlt 14 éves. A társaság ügyvezetője a fiatalok foglalkoztatását elismerte, jegyzőkönyvi nyilatkozatában előadta, hogy a felvételkor nem figyelt a munkára jelentkező fiatalok születési dátumára, testi fejlettségük alapján idősebbnek nézte őket.
Mi történt és mi lett a következmény?
A munkáltató megsértette az Mt. 72. § (1) bekezdésében foglaltakat, mely szerint munkaviszonyt munkavállalóként az létesíthet, aki a tizenhatodik életévét betöltötte.
A felügyelőség vezetője határozatában kötelezte a munkáltatót a jogsértések megszüntetésére, valamint munkaügyi bírságot szabott ki.További intézkedésként az eljáró felügyelők a Met. 6. § (1) bekezdés c) pontja alapján a fiatal munkavállalók további foglalkoztatását megtiltották.
Mi volt a probléma?
A jogesetünkben szereplő munkáltató védekezése, mely szerint, a fiatalok születési adataira nem figyelt, ill. kinézetük alapján idősebbnek tűntek, nem fogadható el. A munkára jelentkezőket nem kinézetük alapján kell megítélni, a munkavállalók személyes adatainak a munkaszerződésben kell szerepelnie és a fiatalok esetében - tekintettel az előírásokra - a korukat is ellenőrizni kell.
Az Mt. vonatkozó rendelkezése alapján munkaviszonyt létesíthet a tizenötödik életévét betöltött nappali tagozatos diák az iskolai szünet alatt. Az iskolai szünetben foglalkoztatni kívánt diáktól kérni kell a szükséges iskolalátogatási igazolást, és a szülő, törvényes képviselő írásos hozzájáruló nyilatkozatát. A tizenhat éven aluli fiatal munkavállaló munkaviszonya létesítéséhez törvényes képviselőjének a hozzájárulása is szükséges.
Amikor már lehetne fiatalokat foglalkoztatni, de az mégis szabálytalan
A helyzet
A területileg illetékes munkaügyi felügyelőség felügyelője célvizsgálati ellenőrzést tartott egy társaság munkavégzési helyén, ahol diákokat foglalkoztattak. A vizsgálat célja a fiatal munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó eltérő rendelkezések betartásának az ellenőrzése volt. Az ellenőrzés során tanúmeghallgatásokra, valamint a munkaügyi dokumentumok ellenőrzésére került sor.
A bemutatott munkaidő nyilvántartásokból megállapítható volt, hogy több alkalommal 42 fő 18 év alatti diák munkavállaló hetente csak egy pihenőnapot kapott. A diákok hetente hat napot dolgoztak és így heti munkaidejük meghaladta a negyven órát.
Mi történt és mi lett a következmény?
A munkáltató ezzel megsértette az Mt. 124. § (1) bekezdésében foglaltakat, mely szerint a munkavállalót hetenként két pihenőnap illeti meg, ezek közül az egyiknek vasárnapra kell esnie.
Megszegte továbbá az Mt. 129/A. § (1) bekezdésében foglaltakat, mely szerint a fiatal munkavállaló munkaideje legfeljebb napi nyolc óra, heti negyven óra lehet.
Határozatában a felügyelőség vezetője kötelezte a munkáltatót a heti pihenőidőre, valamint a heti munkaidő mértékére vonatkozó jogszabályi előírások betartására, és ezzel egyidejűleg munkaügyi bírságot szabott ki.
Amire oda kellett volna figyelni...
Jelen esetben a munkáltató nem járt el elég körültekintően és nem figyelte a heti munkaidő alakulását, és így több esetben megsértette annak mértékére vonatkozó előírást.
Fontos tudnivaló, hogy a fiatal munkavállaló éjszakai munkára, rendkívüli munkavégzésre, továbbá ügyeletre és készenlétre sem vehető igénybe. Továbbá azt is tudni kell minden munkáltatónak, hogy a fiatal munkavállalónál egy hétnél hosszabb munkaidőkeret nem határozható meg és a munkaidő megállapításánál a több munkáltató részére történő munkavégzés munkaidejét egybe kell számítani. Ellenkező esetben munkaügyi bírságra lehet számítani!
Folytatjuk...
További hírek
Használt autó értékesítésével összefüggő áfa kérdések
Szigorodnak az özvegyi nyugdíj feltételei
Egyéni vállalkozókat érintő újdonság a 2025-ös bevallásnál
Új uniós csomagolási rendelet augusztustól
Befogadott számlákra vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettség
Webkereskedelem: kötelező elállási funkció júniustól
Különbözeti áfa esetén áfa levonási jog
Családi adókedvezmény súlyosan fogyatékos eltartottak után
Bevallás és számlázás külföldi megrendelő esetén
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.
Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.
Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről
Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.
Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.
Rendelkezik érvényes előfizetéssel?
Igen
Nem
Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek
Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:
24
AKTUÁLIS ESEMÉNYEK
SZAKMAI KLUBJAINK
ADÓNAPTÁR



