Portfólió készítés kérdés-válasz archívum.

Kategória:


2014. 04. 28.
Negyedik napja próbálkozom a leírtak alapján a különböző megoldásokkal, de ez sajnos a mai napig sem történt meg! Most például minden eddigi feltöltött „Pedagógiai tevékenység dokumentumait” kitöröltem és így is 99.1%-on állok! Ez vajon hogy lehetséges? A feltöltés is 7-8, esetlegesen is még többszöri próbálkozás után lehetséges csak! Mi lesz, ha egyáltalán nem találom meg a megoldást? Hiszen rohamosan fogy az idő!
Csak semmi pánik! A szerver valóban túlterhelt, de ezen nem segíthetünk: ha gond van, akkor reggeli, hajnali feltöltés! Én is tapasztaltam a szerver gondjait! Ha minden tanácsomat megfogadott, akkor 99%-nál véglegesítsen, menni fog: néha valóban hibás a számláló! Persze csak akkor, ha minden zöld!
2014. 04. 28.
Korábbi kérdéseimre adott válaszait ismételten megköszönve,fordulok Önhöz - az április 30-i véglegesítést megelőzően feltehetően - utolsó kérdésemmel. Főiskolai szintű német szakos nyelvtanári oklevéllel rendelkezem. Nyelvvizsga bizonyítványom azonban középfokú. A nyelvismeret szintjénél a felsőfokú vagy a középfokú kifejezést kell-e bejelölnöm? Ezúton szeretném Önnek - azt hiszem mondhatom - valamennyi portfólió író és Önhöz segítségért forduló pedagógustársam nevében megköszönni a munkáját,számunkra nyújtott segítségét.
A felsőfokú képzésben felsőfokú nyelvismeretet lehet szerezni, tehát felsőfokú. Amúgy mindegy, hiszen nem lényeges az elbíráláskor!
2014. 04. 28.
Egyszerűsített portfóliómat elkészítettem. Az ikonok zöldek,Kompetenciák kitöltve, telefonszám megadva,művészeti tevékenységek , pedagógiai tevékenységek kijelölve véglegesíteni is tudtam.De 99.1%-ról nem mozdul kell-e aggódnom?
Ne aggódjon, a számláló néha hibásan számol! Aggódás helyett véglegesítsen és pihenjen!
2014. 04. 28.
Gyermekvédelemben töltöttem fel az egyszerűsített portfóliót. A pedagógiai tevékenység dokumentumaihoz elég ha egy pdf formátumban írt nyilatkozatot töltök fel, hogy jelenleg nem kívánok ilyet feltölteni? Köszönöm előre is a választ.
A Pedagógiai szakmai tevékenységnél elegendő a tagadó pdf-nyilatkozat, de be kell jelölni a "Mindegyik" elemet is.
2014. 04. 28.
A Menedzser Praxis Kiadó online óvodai adminisztrációs rendszerét alkalmazom, és a rendszer használatakor azzal a problémával szembesültem, hogy néhány gyermek születési dátuma alapján 4 éves korcsoportba esne, de a rendszer még két évesnek tünteti fel. Hogyan lehetne ezt korrigálni?
Az életkorok és a korcsoportok megállapításánál a jelenleg hatályos szabályozásból indultunk ki az OviAdmin fejlesztésekor. Eszerint az életkorok számításánál mindig a tankötelezettségből indulunk ki, tehát a tanköteles korú nagycsoportosoktól számolunk visszafelé. Tehát a 2013/14-es nevelési évben az alábbi születési intervallumokkal kell számolni. (A következő évben ugyanígy, csak egy évet hozzáadunk.) Életkorok és korcsoportok 2013/14. nevelési évben a születési időintervallum 3 év alattiak: 2010.09.01−2011.08.31 3-4 évesek: 2009.09.01−2010.08.31 4-5 évesek: 2008.09.01−2009.08.31 5-6-7 évesek: 2007.01.01−2008.08.31
2014. 04. 28.
Elmúltam 55 éves, szakvizsgával rendelkezem, és kértem is a jelentkezésemet az április 30-ig való feltöltésre. Azonban több körülmény úgy alakította az életemet, hogy mára már nyilvánvaló, nem tudom időben elkészíteni. Milyen lehetőségem maradt? Mekkora hátrányt jelent ez nekem? Csak néhány héttel hosszabbították volna meg a határidőt, legalább a szorgalmi idő utánra. Bizonyára nem én vagyok az egyetlen, akinek gondot okoz, hogy nem tudja teljesíteni, amit elvállat.
Ha nem tudja befejezni a portfólió feltöltését április 30-ig, akkor április 30-ig jelentkeznie kell a munkáltatónál a 2015. évi minősítési eljárásra (a jelentkezési lapot csatolom). Ekkor november 30-ig tölthet föl, a minősítésre 2015-ben, az átsorolásra 2016. január 1-jén kerül sor. A határidőt nem hosszabbítják meg.
2014. 04. 27.
A pedagógiai szakszolgálatnál dolgozó gyógypedagógusként szakértői véleményeik feltöltése során a már szülőnek, iskolának kiadott aláírt, pecsételt, iktatott példányt kell feltölteni? Vagy megfelel a saját munkapéldányom (még nem aláírt, iktatott, pecsét nélküli)pdf változata.
Megfelel a saját munkapéldánya, sőt az eredeti példányokon minden azonosításra szolgáló jelet el kell tüntetni. Pecsét, aláírás nem szükséges.
2014. 04. 27.
A minősítésre való jelentkezéssel kapcsolatban lenne egy kérdésem. Az ősz folyamán részt vettem az OFI által szervezett szaktanácsadó képzésen, amelyről a tanúsítványt is megkaptam már, illetve jelentkeztem az OH által meghirdetett szakértői képzésre, amelyen a nyáron fogok részt venni.

Kb. két hete kaptam egy levelet az OFI-tól, amelyben a következő volt. "Tájékoztatjuk a leendő szaktanácsadókat, hogy az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet az Oktatási Hivatallal együttműködve a szaktanácsadói képzéshez kapcsolódóan próbaminősítési eljárást szervez. A képzett szaktanácsadók csak abban az esetben tudnak részt venni a próbaminősítési eljárásban, amennyiben 2014. április 30-ig nem az egyszerűsített, hanem a teljes portfóliójukat feltöltik, illetve még a 2013/2014-es tanév vége előtt videofelvételt készítenek egy tanítási órájukról vagy foglalkozásukról. A 2014. évi próbaminősítések szervezése az egyes szaktanácsadói szakterületekre elfogadott kvótaszám figyelembevételével történik. A szaktanácsadók próbaminősítésének részleteivel kapcsolatban hamarosan bővebb tájékoztatást közlünk. További tájékoztatásunkig kérjük türelmüket."

Pénteken az intézményvezetőtől kaptam több kollégámmal együtt egy olyan levelet, ami a 2015. évi minősítésre való jelentkezést tartalmazza, a következőkkel. 2014.04.30-ig történő jelentkezési lehetőség azokra a pedagógusokra is vonatkozik, akik - jelentkeztek az OH, illetve az OFI 2014-ben zajló pilotprogramjaira (szakértő, szaktanácsadó képzés), -ideiglenes Ped.II. fokozat követelményeinek megfelelnek, de 2014.04.30-ig nem kívánják feltölteni egyszerűsített vagy teljes e-portfóliójukat.

A kérdésem az lenne, hogy ez vonatkozik-e rám, illetve ránk (a teljes portfóliót feltöltöttük, s szaktanácsadói tanúsítvánnyal rendelkezünk), s jelentkezzünk-e a 2015. évi minősítésre, vagy várjuk meg az OFI további tájékoztatását?
Az április 30-ig történő jelentkezés csak a szaktanácsadói képzésre jelentkező azon kollégákra vonatkozik, akik nem töltöttek föl portfóliót április 30-ig, tehát azokra, akik már feltöltöttek vagy ápr. 30-ig feltöltenek, nem.
2014. 04. 26.
Különleges bánásmódot igénylő gyermekekkel való foglalkozás foglalkozásterve címnél csak az első ikon volt piros, tehát 1 dokumentum feltöltését tette kötelezővé. Én is így tettem, megvan a 100%. Nem lesz gond abból, hogy nem két foglalkozástervet tettem fel?
A különleges bánásmódot igénylő gyermekek esetében a csoportprofil és a féléves ütemterv mellé két foglalkozás feltöltése szükséges, inkább töltse föl a másodikat is.
2014. 04. 25.
Óvodapedagógus vagyok. Kéthetes projekteket valósítunk meg. 2X2 heti projekttervet írtam tematikus tervbe. Most csak az egyik tematikus tervre épülő tíz foglalkozástervet töltsem fel, vagy mindkét projektről ötöt-ötöt?
Azt javasoljuk, hogy mindkét tematikus tervhez 5-5 foglalkozástervet töltsön fel, mivel az e-portfólión jelölni kell, hogy az egyes foglalkozások mely tematikus tervhez tartoznak.
2014. 04. 24.
Kollégám jelenleg szülési szabadságát tölti. A 2012. évi I. törvény 127. § (5)szerint a szülési szabadság tartamát a kifejezetten munkavégzéshez kapcsolódó jogosultságot kivéve, munkában töltött időnek kell tekinteni.

Május 5-től lesz fizetés nélküli szabadságon. Van szakvizsgája és 11 év gyakorlati ideje. Ebben az esetben kérheti 2015 évi minősítési tervbe a felvételét?
Május 5-től fizetés nélküli szabadságon lesz, attól kezdve nem kérheti a minősítését addig, amíg fizetés nélküli szabadságon van. Most azonban még kérheti, mert nincs fizetés nélküli szabadságon. Hát kérje!
2014. 04. 24.
Kollégiumi nevelőtanárként dolgozom. Itt egy-egy témára 1-2-4 óra áll rendelkezésre. 3 témakör alapján készítettem el a 10 foglalkozásvázlatot, de ha külön töltöm fel a tematikus terveket, akkor 3-szor ugyanazt a csoportprofilt másoljam be? 1 csoporttal foglalkozom, de velük intenzíven. Ha egy tematikus tervként kezelem, akkor pedig nincs ennek megfelelő bejelölendő téma. Csak külön találtam: például önismeret, erkölcsi nevelés, tanulásmódszertan.
A csoportprofilt kell először elkészíteni, és feltölteni. Ezt követően a csoportprofilhoz készített tematikus terve(ke)t, majd a tematikus tervhez készített 10 foglalkozás vázlatát. Ehhez már nem kell csoportprofilt készíteni, hiszen ahhoz készült a tematikus terv és az óratervek.
2014. 04. 24.
Tanácsot szeretnék kérni a portfólió feltöltésével kapcsolatban. Óvodapedagógus vagyok, az egyszerűsített változatot töltöttem fel, minden kötelező elemét, a feltöltöttség 96,3%-ot mutat, csatoltam a nyilatkozatot is, telefonszámom is rajta van. Segítségét kérem, mi lehet az oka. Nem okozhat gondot az, hogy a foglalkozási vázlatoknál 3 négyzet és a tematikus tervnél 1 négyzet sárga színű, pedig feltöltöttük.
De bizony okoz gondot, nem lehet sárga színű, csak zöld! Bizonyára a reflexiók hiányoznak! Nyissák meg a szóban forgó óraterveket szerkesztés üzemmódban, és legalul találják a reflexiókat. Ha nem ez a hiba oka, akkor a felső részben bizonyos kötelező adatok (pl. évfolyam, tantárgy) nincsenek megadva.
2014. 04. 24.
Tanácsot szeretnék kérni, hogy a 2014. április 30-ig határidős rendkívüli minősítési eljárásra jelentkezési lapot szükséges küldeni? Ha igen, milyen formában? (postai úton, e-mailen)
Nincs ilyen jelentkezési lap és nem is kell küldeni. Elegendő a portfóliót feltölteni!
2014. 04. 24.
A portfóliómmal már majdnem kész vagyok, egyedül azt nem találom, hogyan tudom feltölteni a fényképeket, dokumentumokat.
A megvalósítás dokumentumait csak a teljes portfólió esetében kell feltölteni, egyszerűsítettnél nem.
2014. 04. 24.
A 2015. évi minősítő eljárásra jelentkeztethető-e az a kolléga, aki a feltételeknek megfelel, de jelenleg gyeden; gyesen van, esetleg fizetés nélküli szabadságon?
Aki jelenleg gyeden, gyesen van, annak minősítése nem lehetséges, a minősítésre csak a fizetés nélküli szabadság lejárta után van lehetőség. Jelentkezni is csak ekkor lehet. Az igazgatók ugyanis a KIR-be nem tudják bejelölni, hogy melyik szakját tanítja a legmagasabb óraszámban, mert a gyesen lévő a KIR rendszerében nem aktívként van jelölve!
2014. 04. 23.
A teljes portfóliót töltöttem fel, mert pályáztam a tanfelügyeleti továbbképzésre, aminek sikerességéről még nem kaptam választ. Kérdésem a következő: Ha nem sikerül bekerülnöm a kiválasztottak közé, akkor hol és mikor kell jeleznem, hogy mesterfokozatot szeretnék megcélozni?
Senkinek és sehová nem kell jeleznie, hiszen a tanfelügyeleti rendszerbe jelentkezéskor jelezte, hogy vállalja a minősítésben, tanfelügyeletben történő közreműködést. Ha teljes portfóliót tölt föl, és kiválasztják (napokon belül meglesz a teljes végeredmény), akkor mesterpedagógusi fokozatba kerül.
2014. 04. 23.
Szeretnék elmondani egy számomra érdekes észrevételt. Teljes portfóliót készítettem, és ma az állás a következő: egyszerű változat 101.9%
Teljes változat 101.3%, és az igazgató asszony az órámon tett látogatásának dokumentumait még ezután fogom feltölteni.Lehetséges ez?A kolléganőm a szabadon
Tegnap és ma én is hallottam 100,9%-os feltöltésről, amelyhez mindenkinek gratulálok. A szoftver számlálója nem épp tökéletes, de nagyjából megfelelően működik. Akkor fordul elő 100%, amikor valaki már minden szükségeset feltöltött, és még további kiegészítéseket tesz. Ők a csúcs-szuper Pedagógus II.-jelöltek! Lehet csúcsokat dönteni - ha ráérnénk!
2014. 04. 23.
Kell-e szabadon választott dokumentumot feltölteni az egyszerűsített formához? Hány db szabadon választottat érdemes feltölteni a teljes verziót választónak?
Egyszerűsített portfólióban nem kell és nem lehet szabadon választott dokumentumokat feltölteni. Teljes portfólióban 3-5 szabadon választott dokumentumot kell feltölteni. Szerintem hármat érdemes!
2014. 04. 22.
Az IKT alkalmazása dokumentum feltöltésekor megjelenő ablakok közül az egyik az alkalmazás, ami csak példát jelent? Mert az alkalmazás számomra egyben reflexió is. Lehetséges, hogy nem értelmezem jól. Vagy a példák feltöltése az alkalmazás? Milyen módon lehet az anyagokat(képeket,ppt-t) pdf fájlban feltölteni?
Az IKT alkalmazása kötelező dokumentum a teljes portfólióban, az egyszerűsítettben nem szerepel. A dokumentum két vagy három példán mutassa be azt, hogy a pedagógus hogyan alkalmazza az IKT-eszközöket.
2014. 04. 22.
Pedagógiai szakszolgálatnál dolgozom, nevelési tanácsadói feladatokat látok el fejlesztő pedagógusként. Portfóliómat 2014. április 30-ig tölthetem fel, mivel megfelelek a feltételeknek. Az egyszerűsített portfóliónál 7 foglalkozási tervet és 3 esettanulmányt kell feltöltenem. Nem találom a csoportprofil helyét. A nevelési tanácsadásnál ez nem kötelező elem? A felületen csak a 10 anyag (foglalkozási terv, esettanulmány, + reflexiók)feltöltési ablakait találom.
Mivel fejlesztő pedagógusként egy-egy gyermekkel, tanulóval foglalkozik, nem is várható el a csoportprofil feltöltése. Ha nincs, ne is keresse a helyét! Csak azt töltse föl, amit pirosnak (sárgának) lát! Ahol pedig már zöld, ott lehet örülni!
2014. 04. 22.
Abban kérném segítségét, hogy hogyan kell megjeleníteni egy fejlesztő csoport féléves ütemtervét? A csoportprofil egyértelmű volt, de az ütemterv a BTMN státuszban lévő gyerekekre nem igazán alkalmazható. Kell-e az órákra bontás, vagy elég hónapokra bontani a tervet, és így megjeleníteni a fejlesztési területeket és a hozzá kapcsolódó feladattípusokat? Mit szükséges még kiemelni az ütemtervben - módszer, eszköz, munkaforma, didaktikai feladat? Ezen felül már csak két óraterv szükséges? A féléves tervhez is kell-e reflexió?
A féléves ütemtervnél nem kell alkalmaznia az általam javasolt formát, nyugodtan készíthet saját formátumot. Az ön esetében véleményem szerint nem szükséges órákra sem bontani, de valamiféle időbeli korlát, jelölés szükséges, akár a tematikus tervnek az útmutató 163. oldalán lévő definiálása is mutatja.Amit javasolt az ütemtervhez, az bőségesen elegendő. Az ütemtervhez valóban két foglalkozás vázlata szükséges.Igen, a féléves ütemtervhez is kell reflexió, amikor tölti föl, jelzi ezt a szoftver!
2014. 04. 21.
A szabadon választott témakörben iskolai ünnepély leírása maximum 2 , 2-2 oldal, reflexió 2 oldal leírás megengedi-e az 1 ünnepély leírását 2 oldalban, illetve 1 oldal reflexiót. Matematikailag nekem ezt jelenti.
Válaszom világosan egyszerű: persze! Miért ne lenne lehetséges?
2014. 04. 21.
Teljes gőzzel készítem az egyszerűsített portfóliómat. Most szembesültem azzal, hogy dátumot kell írni az óratervekre. Milyen dátumot írjak, a mait, mert tulajdonképpen most készítem, vagy a tanóra dátumát. Összehasonlítják 2-3 év múlva mire a minősítésre kerül a sor az osztálynaplóval? A tematikus terv dátuma mi legyen?
Amilyen dátumot csak szeretne! Hogy mikor készítette az óratervet, azt módosította-e, átdolgozta-e senki nem tudja ellenőrizni, és nem is akarja. A tematikus terv ugyanígy!
2014. 04. 19.
Bejelentkezéskor az egyszerűsített portfóliót választottam. Szeretném megkérdezni, hogy ennek ellenére engedélyezi-e a program a teljes portfólió feltöltését?
Igen, engedélyezi, bármikor áttérhet egyikről a másikra; próbálja ki!
2014. 04. 19.
A munkahelyeim feltöltése során nem fogadott el a rendszer a munkahely jellege címszó alatt köznevelési intézményt pl. iskola és diákotthon esetében, csecsemőotthonnál egészségügyi intézményt. Mi a teendőm ilyenkor?
23 éve nevelési tanácsadóban, jelenleg magasabb óraszámban szakértői bizottságban dolgozom.Kérdésem, hogy a kiválasztott szakértői véleményekre milyen terjedelmű reflexiót kell írni, milyen szempontot kell figyelembe vennem?Ilyent még soha nem kellett írni, így semmilyen tapasztalatom nincs (a többi kollégát kérdezve ők is tanácstalanok). Be kell bizonyítani, hogy a diagnózis felállítása és a javaslat korrekt-e?Meg fogja-e állni a helyét?Jól döntöttem(tünk)-e?Ezt egy fiatal (egy évnél nem régebbi) szakértői véleménynél tudhatom előre?
A szoftver néha rendetlenkedik, és valóban nem fogadja el a munkahelynél például a köznevelési intézményt. Máskor is meg kell próbálni: jeleztük az Educatio számára. Ha mégsem megy, hagyja! A szakértői véleményekre véleményem szerint féloldalas reflexió elegendő, bár az útmutató nem szabályozza a kérdést.A reflexió mindig az ön gondolkodásmódját világítja meg: milyen lehetőségek közül választott, hogyan mérlegelt, hogyan vált be a döntése, legközelebb csinálna-e valamit másként... Nem kell bizonyítani, hogy a diagnózis és a javaslat korrekt-e. Bizonyára az. Pont a feltett kérdései jelentik a reflexív gondolkodás lényegét! Ha nem is bizonyos mindenben, de a tapasztalatainál fogva látja a beválási esélyeket. Jó munkát!
2014. 04. 18.
Én egy 12 óvodát(45 csoportot) magába foglaló intézményt vezetek,számomra nem világos, hogy hová is töltsem fel a vezetői dolgaimat? Elég, ha a szakmai életútban megjelenik?
A vezetők számára nincs külön portfólió, mi is pedagógusként töltünk föl. Vezetői tapasztalatait a teljes portfólió esetében a projekthez, az egyéb kategóriába, egyszerűsített és teljes portfóliónál a "Pedagógiai tevékenység dokumentumai"-ba töltheti föl, de rövid terjedelemben. Nem szükséges a teljes vezetői munkásságának a bemutatása, ez nem követelmény és nem is szükségszerű. Tulajdonképpen elegendő a szakmai életútban megjeleníteni.
2014. 04. 18.
A tematikus tervben hová kell a tantárgyi kapcsolatokat feltüntetni? Tanító vagyok, német nemzetiségi, de több tantárgyat tanítok az osztályomban. Feltölthetek-e 2 tematikus tervet (matematika 5 óra, német 5 óra), vagy csak egyet készítsek német 10 óra)?
Ha a tematikus tervet Wordben elkészítette, pdf-be konvertálta, kezdje meg a feltöltést (csak a csoportprofil feltöltése után lehetséges), és akkor megnyílik egy szürke panel, ami kér a tematikus tervről információkat, így a tantárgyi kapcsolatokat is. Megjegyzem, utóbbi kitöltése nem kötelező.
2014. 04. 18.
A feltöltéssel kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy a Pedagógiai tevékenység dokumentumainál mindent feltöltöttem,ahol kellett kipipáltam, de egyik sem zöldült ki.Az óravázlatoknál,tematikus tervnél,a csoportprofilnál pedig kizöldült a feltöltés után.Mi lehet ennek az oka? Egyszerűsített portfóliót szeretnék feltölteni.
A pedagógiai tevékenység dokumentumainál nincs kizöldülés: ha minden föl van töltve, akkor rendben lesz. Ne aggódjon!
2014. 04. 18.
Megkaptam a lehetőséget, hogy április 30-ig feltölthessem a portfóliómat. Sajnos rengeteg elfoglaltságom mellett nem volt időm megcsinálni. Szeretném igénybe venni az őszi(novemberi)lehetőséget, de az igazgatóm nem tudja, hogy kell regisztrálnia. Vagy egyáltalán lehet-e. Önnek mi a véleménye?
Önnek április 30-ig kell jelentkeznie a jelentkezési lapon. Az igazgatónak a KIR felületén, a KIR Személytörzs adatbázisában a következő webcímen: https://tg.kir.hu/kir2szny kell jelentkeznie, nyilatkoznia kell az ön legmagasabb óraszámban tanított tárgyáról, és engedélyeznie kell a jelentkezést. Működik, én már rég megcsináltam.
2014. 04. 17.
Jelenleg az egyszerűsített portfólió feltöltését választottam (megfelelek a feltételeknek). Ha a tényleges minősítő eljárásra kerül majd 1-2-3 év múlva sor, lehet módosítani a portfólió feltöltött elemein (javítani, tökéletesíteni), vagy csak ezeket lehet kiegészíteni az egyéb dokumentumokkal?
Ha a feltöltés és a minősítés között 6 hónapnál hosszabb idő telik el, akkor a portfóliót lehet módosítani.
2014. 04. 17.
Intézményvezető vagyok, és azt tapasztalom, hogy 2 kolléganőm, akiknek április 30-ig kellene feltöltenie a portfóliót, valószínűleg nem fogja megcsinálni. Próbáltam segíteni nekik, de hajthatatlanok, családi okokra hivatkoznak. Ön szerint ők feltölthetik november 30-ig a teljes változatot?
Ha kicsúsznak a határidőből, akkor április 30-ig okvetlenül adják be a jelentkezési lapot a 2015-ös minősítésre, és akkor november 30-ig feltölthetik a teljes portfóliót.
2014. 04. 17.
Problémámat az okozza,hogy napközis foglalkozásból írom a 10 foglalkozástervet. Amikor töltöm fel a dokumentumokat, és kéri a rendszer a tantárgyat, akkor a napközis foglalkozást mint címszót nem fogadja el. Be kellet a magyar nyelv és irodalmat írnom ahhoz, hogy elfogadja, és menteni tudja a foglalkozásokat. Így kizöldülnek a mezők. Azonban én napköziben tartott foglalkozásokat írok, az pedig nem csak magyar nyelv. Mi lenne a helyes tantárgy megjelölés, amit el is fogad a felület az én esetemben?
Én ezt nem tapasztaltam, talán azért, mert napközis tanítóként/tanárként sosem töltöttem föl portfóliót. Beállította a "Nevelő-oktató munka dokumentumai" fül tetején a "Pedagógus-munkakör a nevelési-oktatási intézményben" pontban a legalul szereplő "napközis foglalkozást tartó" munkakört, vagy ez elkerülte a figyelmét? Klikkelje be, akkor - szerintem - nem lehet probléma.
2014. 04. 17.
35 éve tanítok az általános iskola 1-4. osztályában, szakvizsgám nincs. Bár számomra nem kötelező a minősítési eljárásban való részvétel, szeretném magam kipróbálni. Kérdésem: Ha április 30-ig beadom a jelentkezésemet,de valamilyen oknál fogva /eü-i/ mégsem sikerül feltölteni a portfóliómat november 30-ig, milyen következményekkel járhat.Származhat-e bármilyen hátrányom emiatt?
Miért ne sikerülne november 30-ig feltöltenie? Még előttünk a nyár! Ha netán mégsem, ebből nem származik semmilyen hátránya, hiszen a minősítés az ön számára nem kötelező.
2014. 04. 16.
Az egyszerűsített változatot töltöttem fel az e-portfóliós felületre. Szerintem és többek szerint is úgy néz ki, hogy hiánytalanul. A feltöltés százaléka volt 99.1% és volt 100% is, úgy, hogy nem tudjuk a magyarázatot, hogyan változott meg a százalék szám. Jelenleg 99.1 százalékon állok és nem tudok 100 százalékra lépni.
Miért nem százas a 99%?
Több ezren a finisbe érkeztünk, és közel vagyunk a 100%-os feltöltöttséghez. Sokan azonban „mégsem vagyunk százasak” – persze ezt régóta tudjuk magunkról! Utolsó (?) cikkünkben a portfólió lezárásával kapcsolatos problémákról írok! A lezáráshoz közeledve először is gondosan és alaposan végig kell nézni, hogy minden feltöltött dokumentum zöld színre váltott-e.

Akiknél 99% fölötti a feltöltöttség, minden zöld, és mégsem 100%-os az eredmény, az a tipikus hiba, hogy a „Pedagógiai tevékenység” menüben a „Önálló alkotói, művészeti tevékenység” pontnál érzékel hiányosságot a szoftver. Ezen úgy lehet segíteni, hogy – ha nem akarunk művészeti tevékenységet feltölteni – feltöltjük az ezzel kapcsolatos nemleges nyilatkozatot tartalmazó pdf-dokumentumot, továbbá kipipáljuk a „Mindegyik kijelölése” lehetőséget. Ennek hiányában ugyanis nem ugrik 100-asra a mutató.
Ugyanilyen probléma lehet azoknál az egyszerűsített portfóliót feltöltő kollégáknál, akik nem kívánnak bemutatni „Egyéb pedagógiai tevékenységet”. Nekik is ki kell pipálniuk a „Mindegyik kijelölése” rubrikát, és be kell jelölniük a „Nem kívánok ilyet feltölteni” kutricát.
Egy százalékos hiányt generál az, ha a Szakmai önéletrajz menü „Személyes adatok” fülnél nem adjuk meg az elérhetőséget (telefonszám).

Más tipikus probléma nem szokott jelentkezni. Az elmúlt két-három napban – bizonyára a szerver túlterhelésével vagy alulméretezésével kapcsolatos problémaként – többen tapasztaltuk, hogy egyébként jól elkészített, normálméretű pdf-dokumentumokat (óratervek, projektek, stb.) sem hagy feltölteni a szerver. Másik problémaként tapasztaltam a kollégák jelzése alapján, hogy a „Szakmai önéletrajz” menü „Szakmai tapasztalatok, munkahelyek’” pontjában nem hagyja bejelölni a „köznevelési intézmény” választ, pontosabban az elmentést követően nem rögzíti. Ezeket a problémákat jeleztük a szervert üzemeltető szakembereknek, akik türelmünket kérték. Még néhány napig talán kitart!
2014. 04. 15.
Az egyszerűsített portfóliómba már sok anyagot feltöltöttem, de a tematikus tervnél feltöltés után találtam hibát és leszedtem. Most viszont nem tudom újra feltölteni, mert szerkesztés után mentem és azt írja, hogy a feldolgozás során hiba történt. Akkor ez rendszerhiba?
Várjon egy kicsit, pusztán a szerver technikai hibájáról lehet szó, mi is sokszor tapasztaltuk. Néhányszor - különböző időben - próbálkozni kell. Sokan töltögetünk egyszerre!
2014. 04. 15.
A tematikus tervem 20 óra (matematika tantárgyból). Gond lehet-e, hogy ezek közül 7 egymást követő, majd még 3 egymást követő óravázlatot írtam. A 10 tehát megvan, de ilyen megosztásban.
A tematikus terv egy téma (tanmenetnél némileg részletesebb) órákra bontott leírását jelenti. Ezért összefüggőnek kell lennie. A 10 óravázlatnak is egymást kell követnie. Ha nagyon eltérnek egymástól, akkor inkább két tematikus tervet töltsön föl - ezt megteheti - és ezekből szerepeljen a 7 és 3 óra összefüggően!
2014. 04. 15.
A portfólió egyszerűsített változatának feltöltése esetén szükséges-e minden kompetenciát (1-8)igazolni? Az Útmutató szerint az egyszerűsített változathoz elég csak az 1-4 kompetenciákat jelölni. Így van-e?
Ha az útmutatóban ez szerepel, akkor elegendő az 1-4 kompetenciát igazolni, de én ezzel eddig nem találkoztam. De nem hiszem, hogy nagyobb nehézséget okozna az 5-8 kompetencia igazolása sem. Már csak azért is érdemes ezt tenni, mert ha egyszer teljes portfólióra ki kell egészítenie, akkor úgyis az 1-8 kompetenciák igazolására lesz szükség.
2014. 04. 14.
Tagóvoda-vezetőként délután dolgozom. Napi 1 órát kiscsoportban ebédeltetek, napi 2 órában részben osztott (kis-középső) csoportban altatok, felkelés, mindennapos testnevelés, uzsonna) napi 2 órában osztatlan (kis-középső-nagy) játéktevékenységbe ének, ábrázolás), a gyerekek hazameneteléig. Milyen csoport profilt írjak és milyen tematikus tervet a portfólióba? Az előadást végig néztem, de elég nehéz eldönteni, hogy melyik tevékenység a hangsúlyosabb, amelyhez kapcsolhatnám a tematikus tervet és a foglalkozás tervezeteket!?
A vezetőknek mindig nehéz dolguk van, mert nem tipikus pedagógus-tevékenységet folytatnak. Az ebédeléshez és az alváshoz mégsem tanácsolnám a portfólió-feltöltést, tehát a napi kétórás kis-középső-nagycsoportos pedagógusi tevékenységét látom egyedül reális lehetőségnek. Szerintem nincs akadálya, hogy ehhez írjon tematikus tervet és foglalkozásokat. Ezt javaslom, és nem is látok más reális lehetőséget!
2014. 04. 14.
Egyszerűsített portfóliót készítettem, és töltöttem fel. Minden lámpám zölden világít, a százalék mégis csak 99,1%. Több kollégám is átnézte, minden ki és fel van töltve, ami szükséges. Kérdés: mi történik, ha megnyomom a véglegesítés gombot? Jelzi, ha valami hiányzik? Vagy lezárjam hiányosan? Mitévő legyek?
Csak ne nyomkodja a véglegesítés gombot 99,1%-nál! Előbb meg kell oldani a problémát. Ez valószínűleg az, hogy a művészeti tevékenységnél nyilatkozott ugyan nemlegesen, de nem pipálta ki a "Mindegyik kijelölése" gombot. Ez ugyan formálisan végképpen nem logikus,de ezt várja el a rendszer! Pipáljon, és örüljön a 100 százalékának!
2014. 04. 14.
Nagyon sok mindent olvastam már a portfóliókészítésről, s egyre nagyobb bennem a tanácstalanság:egyszerűsített vagy teljes? Azt szeretném megtudni, hogy azoknak, akik a teljes változatot töltik fel, lesz-e "előnyük" azokkal szemben, akik az egyszerűsítettet választják. Azt tudom, hogy az előbbiek személyre szóló tanácsokat kapnak, de 3-4 év múlva, nem hiszem, hogy ezeket az dokumentumokat fogom benyújtani. Az előnyöknél ilyesmire gondolok, például hamarabb kerülhetnek Mesterpedagógus fokozatba, vagy csak ők kerülhetnek be a szakértői képzésbe?
Először okvetlenül egyszerűsített: ha majd már jó készültségben van, akkor áttérhet teljesre. Egyszerűsített portfóliót kizárólag április 30-ig lehet benyújtani, itt Pedagógus II. fokozatot lehet elérni. A teljes portfólióval is elérhető a Pedagógus II. fokozat, most azonban a teljes portfólióval nyújtható be a pályázat a Mestertanár fokozat elérésére, ez egyben a tanfelügyeleti rendszerben való feladatvállalást is jelent.
2014. 04. 14.
Az egyszerűsített portfóliót készítem el. A csoportprofillal elkészültem. Mit kell tartalmaznia, és milyen terjedelemben a Nevelési terv/növendékprofil elnevezésű résznek?A szabadon választható dokumentumok közül kell-e választanom. Miért van pirossal keretezve a tanmenet és a fejlesztési terv az egyszerűsített változat felületén?
Egyszerűsített portfólióban nem kell Nevelési terv/növendékprofil. Ez művészeti nevelésben értelmezhető. Egyszerűsített portfóliónál nem kell szabadon választható dokumentumot feltölteni. Csak azt, amit felad a rendszer! Én nem látom pirosnak a tanmenetet és a fejlesztési tervet, ez csak a teljes portfóliónál jelenik meg, ott is csak a választható részen. A pirossal való megjelenése tévedésen alapul.
2014. 04. 14.
A következő kérdéseim lennének:
1. Kell-e dátum az óratervekre, hogy mikor tartottam az órákat?
2. Kell-e dátuma többi dokumentumra? (Tematikus terv, csoportprofil)
3. A szakdolgozatok publikációnak számítanak-e?
4. Ha az intézmény kapott díjat azért a munkáért, ahol a szerzők között voltam, azt beírhatom-e díjakhoz?
Az óratervekre nem kell dátumot írni, a többi dokumentumra sem. A feltöltés dátumát a feltöltő-felület kéri, itt meg mindegy, mit klikkel be. A szakdolgozat nem tekinthető publikációnak. A díjakhoz inkább a személyes díjakat tanácsos beírni. Ha - mint nagy többségünknél - nincs semmi, az teljesen normális. De persze beírhatja, ha gondolja!
2014. 04. 12.
Az alábbiakat szeretném megkérdezni:
1. Egészen pontosan hány oldalnak kell lennie 1-1 óravázlatnak,
2. Mindegyik óravázlathoz külön-külön kell-e reflektálni?
3. Hány oldalasnak kell lenni a reflexióknak?
4. Hány oldalasnak kell lenni magának a tematikus tervnek?
5. A tematikus terv 6 hónapot kell,hogy felöleljen a fejlesztőpedagógusoknál is?
Nincs pontos előírás: szakmailag azt tudom javasolni, hogy 2 oldalnál ne legyen több az óravázlat. Minden órához kb harmad oldalnyi reflexió külön dokumentumként szükséges.A tematikus terv olyan időszakot öleljen föl, amelyhez a 10 foglalkozást hozzá tudjuk illeszteni. Pedagógusoknál azt javaslom, hogy 16-20 óra tematikus terv készüljön a 10 órához.
2014. 04. 12.
Matematika-testnevelés-informatika szakos pedagógus vagyok. Legnagyobb óraszámban matematikát tanítok, ebből írom a portfóliómat. A szabadon választható dokumentumok közé feltehetek a másik két szakomhoz kapcsolódó dolgokat? (például testnevelés projekt.)
Jellemzően a kiválasztott tantárgyhoz kell kötődnie a portfóliónak. Vannak kivételek, pl. a szabadon válaszható körben a vezetői tevékenység, a szakértői munka, érettségi elnöki tevékenység szerepeltetése. A projektek határterületnek számítanak. Ha úgy gondolja, töltse föl, de még jobb, ha a portfóliós tantárgyhoz kötődik a projekt!
2014. 04. 12.
Az egyszerűsített portfóliót készítem gyermekvédelmi területen.Az vázlatok és a reflexiók készen vannak.Kérdésem: az én esetemben mit jelent az 5 db vélemény elkészítése.
A gyermekvédelmi területre vonatkozó részletes előírásokat a kiegészített útmutató közli az alábbi helyen: https://www.oktatas.hu/pub_bin/dload/pem/gyermekvedelmi_es_javitointezeti_neveles.pdf
2014. 04. 10.
31 éve dolgozó tanító vagyok.Főnökömtől azt a felvilágosítást kaptam, hogy feltölthetek rövidített portfóliót is,még akkor is,ha nincs meg a szakvizsgám. Jelentkeztem pedagógus II. minősítésre. Később felvilágosítottak a kollégák,hogy a szakmai gyakorlatba nem tartozik bele a 3 év gyed. Elkezdtem készíteni a rövidített portfólióhoz szükséges dokumentumokat,de most nem tudom,hogy feltölthetek-e rövidített portfóliót? Mit tehetek?
Egyszerűsített portfóliót kizárólag a szakvizsgával és 14 év szakmai gyakorlattal rendelkezők tölthetnek föl április 30-ig a speciális eljárásban. A 2014-ben a 2015. évi minősítési eljárásba jelentkezők már kizárólag teljes portfóliót tölthetnek föl. Az ön esetében az a baj, hogy szakvizsga hiányában - ahogyan ön ezzel tisztában van - legalább 30 év szakmai gyakorlat kell a 2015. évi minősítésre történő jelentkezéshez, amelybe nem tartozik a 3 év GYED. Tehát nem tölthet föl. Ha azonban a KIR-be bevitt hivatalos szakmai gyakorlata elérte a 30 évet (?), akkor persze jelentkezhet, és teljes portfóliót tölthet föl.
2014. 04. 10.
Nem tanárként kezdtem a pályámat, ezért 59 évesen 23 éves tanítási gyakorlatom van. A szakvizsgám csak 2015 júniusában lesz meg.Nekem mikor lenne lehetőségem arra, hogy megírjam a portfóliót, illetve átkerüljek a Pedagógus II-be?
A speciális eljárásban április 30-ig nem tölthet föl, mert nem rendelkezik az előírt feltételekkel. 2015 júniusában szakvizsgázott pedagógus lesz, ekkor azonban erről az eljárásról már lemaradt. 2014-ben sem jelentkezhetne a jelenlegi feltételek mellett, mert nem teljesíti az államtitkárság különleges feltételeit. A 2015-ös jelentkezés feltételeit még persze nem ismerjük, a kormányrendelet azonban lehetőséget teremt arra, hogy 2015-ben jelentkezzen a minősítésre.
2014. 04. 10.
A hospitálási naplót, amely az én órámról készült, feltölthetem-e oda, ahol a hospitálási naplót kéri a felület, vagy muszáj ahhoz az órához csatolnom, amelyiket meglátogatta az igazgató asszony.Azért kérdezem, mert a tantestületen belül ezt nem értelmezzük egyformán.A másik kérdésem, hogy a nálam készült hospitálási naplóval együtt a látogató reflexióját is fel kell tenni ugye, mert ebben a kérdésben is megingattak.
Bizonyára teljes portfólióról van szó, hiszen az egyszerűsített portfóliónak nem része a hospitálási napló. Ha ez így van, akkor a Hospitálási napló c. kötelező alapdokumentumhoz töltse föl, ide persze reflexiót is kell csatolni. Ha mégis egyszerűsített portfóliót készít, akkor feltöltheti az óra után - dokumentálva a megvalósítást. Ne hagyja magát megingatni! Jó munkát!
2014. 04. 10.
Szeretném a segítségét kérni, hogy melyik tantárgyamból kell feltöltenem 10 óratervet. Szakiskolában tanítok, és elég bonyolult a tantárgyfelosztásom:
9/1, heti 1-1óra Természetismeret: Földrajz,
Természetismeret:Biológia,
Természetismeret:Fizika.

9S/2, 9S/3, heti 1-1 óra Természetismeret: Földrajz,
Természetismeret: Biológia,

10/1, 10S/2, 10S/3 heti 1-1óra Természetismeret: Földrajz, Természetismeret: Biológia,
Természetismeret: Fizika.

9S/3 csoportbontásban( fél osztály) heti 3 óra Gyakorlati oktatás- Agrár szakterület Élelmiszereink Laboratóriumi és számítási gyakorlatok 2 óra Gyakorlati oktatás- Agrár szakterület Növénytermesztési és állattenyésztési gyakorlat
1 óra Gyakorlati oktatás- Agrár szakterület, Környezetünk megismerése,
Nehéz feladatot adott az összeszámolással. Ha nem tévedtem, akkor ön heti 19 óra természetismeretet tanít, ebből heti 9 fizika, 6 földrajz és 4 biológia. Mivel a tantárgy neve temészetismeret, és ezt a tantárgyat tartalmazza az iskola pedagógiai programja, valamint a feltöltőfelület is ismeri, számomra nem kérdés, hogy önnek természetismeret tárgyból kell feltöltenie. Ezen belül választhat: ha pl. két hétre összefüggően készíti a tematikus tervét, akkor ebben bizonyára lesz fizika, biológia és földrajz is. Ha inkább a földrajz mellett dönt, akkor csak földrajzot töltsön föl, de természetismeret tárgyként.
2014. 04. 08.
Két kérdésem van. Készen a teljes portfólióm, zöld minden, kellenek e az indikátorok vagy csak elég a kompetenciák bejelölése? A második testnevelőként, milyen megvalósulási dokumentumot lehet feltölteni? egy hospitált órát feltöltöttem.
Az indikátorokat nem kötelező jelölni elegendő a kompetenciák bejelölése. Ezt a Nyitólap IV. fejezetében "A feltöltőfelület használata" c. dokumentum 42. oldalának tetején lévő információ tartalmazza. Testnevelőként valóban az önnél történt hospitálást, fényképeket, az ön írásos értékelését az óra megtartásáról, az osztályozással kapcsolatos statisztikát, Excel-táblát a kosárra dobások számának órán tapasztalat alakulásáról, ezzel kapcsolatos grafikont, az órával kapcsolatos begyűjtött tanulói nyilatkozatokat, stb. lehet. És még ezer mást! Legyenek konstruktívak!
2014. 04. 08.
A portfóliókészítésre jelentkezésnél biológia szakot adtam meg, de a testnevelést magasabb óraszámban tanítom (biológia 1,5, testnevelés 2,5). Tudom, hogy testnevelésből kell írnom. Okoz-e problémát, hogy a jelentkezésnél biológia van?
Másik kérdésemmel igazgatóként kérek segítséget: - Gyakornok-e a határozott idejű pályakezdő alkalmazott? - Az a pályakezdő, akit 2013. augusztus 26-tól alkalmaztunk, mikor léphet Pedagógus I-be?
Ha jól értelmezem a törvényt, rá még a régi gyakornoki szabály érvényes. Ha ebben egy év a gyakornoki idő, akkor már következő tanévben Pedagógus I. lehet? Minősítő vizsgát kell-e tennie ehhez?
Igen, fontos szabály, hogy a legnagyobb óraszámból tanított tárgyból kell feltölteni, ezért javítsa a tantárgyat és testnevelésből töltsön föl. A határozott időre alkalmazott pedagógust gyakornoki fokozatba kell sorolni és gyakornokként kell kezelni a 2013. szept. 1-jét követő alkalmazás esetén. A 2013. szept. 1-je előtti alkalmazás során azonban még a Kjt. szabályai érvényesek, így a határozott idejű alkalmazás esetén nem kell gyakornoki időt kikötni (hiszen lehet, hogy addig meg is szűnik a jogviszony) és nem kell mentort rendelni. Ez esetben azonban 3 év gyakornoki idővel, ezt követően belső gyakornoki vizsgával kell számolni. Fontos szabály ez esetben az is, hogy a szakmai gyakorlat időtartama ÁTHELYEZÉS-sel létesített hasonló munkakörben folyamatosnak tekintendő a Kjt. szabályozása alapján.
2014. 04. 07.
Könyvtárostanár és drámapedagógus is vagyok. A munkaköri megnevezésemben mindkettő benne van. A drámát 3 osztályban tanítom heti 1-1 órában. A könyvtárhasználati órák az informatikába vannak beépítve 7. és 9. évfolyamra. Ezeknek az óráknak az éves száma 6, illetve 4 óra. A drámáé évi 36. Írhatom-e drámából a portfóliót, ha a könyvtár heti nyitvatartási ideje 20 óra, de ez kölcsönzési idő, amelynek keretében megtartom, amikor sorra kerül, azt a pár könyvtárhasználati órát?
Meglátásom szerint nem szempont a könyvtár nyitva tartásával töltött órák száma, ettől sokkal fontosabb a könytárhasználati órák száma, amely a tantervben és így a tantárgyfelosztásban is benne van. Ebből adódóan ön a drámát tanítja a legnagyobb óraszámban (a tantárgyfelosztás szerint), tehát a drámapedagógiából tölthet föl. De töltse gyorsan!
2014. 04. 07.
Vezető óvodapedagógus munkakörben dolgozom. A tematikus terv készítésénél nincs meghatározott időintervallum. A mi óvodánkban 2 hetes tervezést készítünk, ezért én kétszer két hétre, tehát egy havi tematikus tervet készítettem, ehhez illesztettem hozzá a 4 kötelező, egymásra épülő foglalkozási vázlatot. Az az egyik kérdésem, hogy megfelel-e ez a felosztás?
A másik: Óvodapedagógus kolléganőnk gyakornoki státuszban van jelenleg is alkalmazásban, jogviszonya 2013. januárjában keletkezett, szükséges a portfólióját feltölteni április 31-ig?
A tematikus terv készítését jól gondolja, megfelelő a 2 x 2 heti időintervallum. Minden útmutatóban, ami mostanáig megjelent, 10 db egymásra épülő foglalkozástervet írnak elő és külön mindegyik foglalkozástervhez szükséges reflexiót is feltölteni.
Második kérdésre a válasz: nem kötelező azoknak a gyakornokoknak minősítő vizsgát tenni, akik 2013. szeptember 1-je előtt létesítettek munkaviszonyt. Ebből következik, hogy e-portfóliót sem szükséges feltölteniük. Rájuk a 138/1992. (X.8.) kormányrendelet az irányadó − az intézmény saját gyakornoki szabályzata szerint kell a vizsgát lefolytatni.
2014. 04. 07.
Szeretnék ezzel a lehetőséggel én is élni. Hatodik évfolyamon tanítok történelmet. Két és négy évvel ezelőtt is tettem ezt, de az osztályok összetétele nem hasonló, sőt nagy mértékben különböző. Négy évvel ezelőtti osztályommal a tananyagot,projektkészítés és egy autoimmun beteg osztálytárs mellett sajátítottuk el(iskolánkban ekkor, ebben az osztályban indult történelem tantárgyhoz kapcsolódva a projektoktatás, így a dokumentáció rendelkezésemre áll). Ezért szeretném felhasználni.
Két évvel ezelőtt motivált, érdeklődő, jó képességű tanulócsoporttal a lovagok témakörét a tananyagon túl feldolgoztuk kutatásokkal, önálló feladatokkal, sikeres projektté. /br> Az idei tanévben az osztályom többsége (több, mint 50%) beilleszkedési, tanulási nehézségekkel, sajátos nevelési igénnyel, sajnos olvasási problémákkal, szövegértési nehézségekkel küzd. Mindezt az otthoni családi konfliktusok nehezítik. Így a tanítási órán nem csupán az elsajátítás módszereire, hanem nagy hangsúllyal az olvasás, a szövegértelmezés, a logikus gondolkodás alapjaira kell helyezni a hangsúlyt. (Itt gyakran érzem úgy, hogy nehezen érünk el eredményeket. Sokkal több gyakorlás, a rögzítéshez több idő, és más módszerek szükségesek.) Ezért szeretném az előző két osztályommal végzett munkám eredményeit is bemutatni úgy, hogy 3 csoport profilt készítek, 3 tematikus tervet és három témából 12 óratervet. /br> Szeretném megkérdezni így feltehetem- e az alap dokumentum ezen részét? (Az óravázlataimat rendszeresen vezettem, a tanmenettel együtt.)
A három csoportprofil és tematikus terv készítésével ugyan sokkal több munka van, mint ha kevesebbet töltene föl, de nincs akadálya. Az sem probléma, ha ezek nem egy évet ölelnek föl, hanem részben korábbi évekre nyúlnak vissza. Tehát nincs akadálya a vázolt feltöltésnek, jó munkát kívánok!
2014. 04. 06.
Már az óravázlatoknál tartok és el is készült 5 db. Akárhogy is "hizlalom" a dokumentumot, nem lesz 5 oldal. Jó, ha két oldal tisztán az óravázlat, sőt egy dolgozatíró óra vázlata egy oldal. Ha hozzá csatolom a megvalósítás dokumentumát, akkor plusz egy oldalam lesz.
A reflexió (ami külön pdf) is csak egy oldal, inkább fél.
Szóval ebből nem lesz öt oldalas óravázlat. Sosem szerettem mennyiségileg dolgozni és gyakorló tanárként azt mondom, hogy az öt oldalas óravázlat nem életszerű. Nagy baj ez?
Nem szükséges, sőt fölösleges 5-oldalas óravázlatot írni. Egy-két oldal az óravázlat, maximum féloldal a reflexió. Államtitkár asszony azt mondta egy előadásában, hogy óravázlatnak akár a kockás füzet egyoldalas, kézzel írott változata is elfogadható. Nem kilóra, tartalomra dolgozunk! És időre!
2014. 04. 06.
Informatikából készítem a 10 órás óravázlatomat, a 11. a. osztály 1. csoportjára. A hátrányos helyzetűekkel való pl. korrepetálást készíthetem e matematikából ugyanarra a csoportra?
Természetesen csinálhatja, nincs megkötés a különleges bánásmódot igénylő csoport összetételére.
2014. 04. 06.
Feltöltöttem a csoportprofilt és bejelöltem a hozzá tartozó kompetenciákat, az indikátorokat nem. Mentés után zöld lett az ikon. Ez akkor azt jelenti, hogy az egyszerűsített változatnál nem kell kattintgatni az indikátorokra?
A kompetenciákat be kell kattintani (már amelyik releváns), az indikátorokat nem feltétlenül. A nyitóoldal IV. pontjában elérhető útmutató 42. oldalának tetején olvashatja ezt az utasítást: https://www.oktatas.hu/pub_bin/dload/pem/Felhasznaloi_dokumentacio.pdf
2014. 04. 06.
A feltöltött projektmunkát 3 másik kolléganőmmel végeztem- csoportmunkában, s egy előadó neve is szerepel rajta,aki segítőként, mentorként közreműködött. (Őt elérni már nem lesz egyszerű...) Szerepelhet-e a nevük? Beleegyező nyilatkozat kell-, vagy ki kell törölni a nevüket, mielőtt véglegesítek...
Ha az előadó csak segítőként, mentorként közreműködött, akkor nincsenek szerzői jogai, tehát a neve akár elrejthető a dokumentumban. Akit elér a közreműködők közül, annak szerezze be - legalább szóban - a belegyező nyilatkozatát, és hivatkozzon rájuk az anyag közlésekor.
2014. 04. 05.
A 2010/11-es tanévben napközis tanítóként tanítottam, de közmunkával alkalmaztak. 2011 november 5-től megszüntették a közmunkás szerződésemet, mert kismama lettem. 2013. szeptember 1-jével visszahívtak dolgozni, de szerencsére már nem közmunkával. A kérdésem az lenne, hogy most én gyakornoknak számítok-e vagy sem?
Ha közmunkásként alkalmazták, de tanári munkakörben, akkor az szakmai gyakorlatnak számít, hiszen pedagógusként dolgozott. Ha 2013. szeptember 1-jén kelt az immár közalkalmazotti munkaszerződése, akkor azt kell megvizsgálni, hogy a létesítés időpontjában volt-e már legalább két éves szakmai gyakorlata. Nem, tehát akkor gyakornoki fokozatba kellett sorolni, és két év gyakornoki időt kellett az ön számára megállapítani. Viszont most jelentkeznie kell minősítésre április 30-ig!
2014. 04. 05.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a portfólió feltöltésénél a szakmai tevékenység bemutatásánál, mit jelent az, hogy dokumentálása? Érettségi elnök voltam minden évben 2005 óta, egy évben több helyen is. Írhatom, hogy melyik gimnáziumban, és ezt hogyan dokumentálom. Második kérdésem az lenne, hogy az egyéb pedagógiai tevékenységhez egy iskolai alapítvány létrehozása beletartozik e, vagy egy főiskola szigorlati elnöki, vagy bizottsági tagi tevékenység, vagy egy TDK dolgozati mentor, vagy a Macika programban mentortanári feladat, vagy szakdolgozati konzulensi tevékenység.
A szakmai tevékenység bemutatásakor le kell írnia az adott szakmai tevékenység lényegét, az ezzel kapcsolatos legfontosabb információkat. Nem szükséges a konkrét helyek, megbízások felsorolása, inkább az, hogy hány éve, hány alkalommal, milyen tevékenységet végzett. Konkrét dokumentum nem szükséges, de lehetséges mellét csatolni. A pedagógiai tevékenységhez mindegyik felsorolt tevékenységet el tudom képzelni, ha a pedagógiai oldala van kiemelve.
2014. 04. 05.
Az önálló alkotói, művészeti tevékenységek bemutatásánál nem tudok mit feltenni (informatikát tanítok), de nincs olyan, hogy "nem kívánok feltölteni". Véglegesítésnél hiányolja a dokumentumot. Nem volt jobb ötletem, bepipáltam a filmművészetet (ez volt az első) és egy rövid pdf-ben feltöltöttem, hogy egyáltalán nincs művészeti tevékenységem. Most szépen zöldül a pont a véglegesítésnél. Szabályos így?
Ez így nem szabályos. Fel kell tölteni egy nemleges nyilatkozatot, és az aláírva, beszkennelve, pdf-ben föltenni. Ennek szövege körülbelül az alábbi íráshoz hasonló:
Nyilatkozat az önálló alkotói, művészeti tevékenységek bemutatásáról, dokumentumairól
A pedagógus neve:
Oktatási azonosítója:
Alulírott nyilatkozom, hogy portfólióm feltöltése során önálló alkotói, művészeti tevékenységek bemutatásáról, dokumentumairól nem kívánok dokumentumokat feltölteni, ilyen tevékenységet portfóliómban nem kívánok bemutatni.
Dátum, beszkennelt aláírás!
2014. 04. 04.
A teljes portfóliót töltöm föl. Egyik problémám a szabadon választott dokumentumok számával van. Teljes portfóliónál az útmutató szerint nincs maximálva a feltöltés. Ezek szerint elég mondjuk 4- 5 dokumentumfeltöltés is, vagy célszerű lenne többet?
A másik gondom: A felületen a szabadon választott dokumentumok között pirossal jelzik a tanmenetet. Akkor ez kötelezőnek számít? Nem szeretnék tanmenetet tölteni, ha nem muszáj.
A szabadon válaszható dokumentumok számát az útmutató 3-5 dokumentumban szabja meg: szerintem 3 elegendő. Az útmutató szerint a tanmenet nem kötelező, semmi nem írja ezt elő. Véleményem szerint ettől függetlenül lehet véglegesíteni.
2014. 04. 03.
Több mint 30 éves pedagógusi munkaviszonyom van. A kérdésem az, hogy április 30-ig kell-e beadnom a portfóliómat, vagy elég csak november 30-ig? Kell-e fizetni érte ? Miből írjam az óravázlatot, mivel francia szakos vagyok, és ebben a tanévben a testnevelés tanításába kellett beszállnom (a +2 órába, amelyet a sportolással nem igazolt diákoknak kötelező) TF röplabda szakedzői végzettségemmel. Mindezt egy középiskolában.
Ha legalább 30 év szakmai gyakorlata (nem munkaviszonya!) van, akkor szakvizsga nélkül is kérelmezheti 2014. április 30-ig a 2015-ös minősítési eljárásban való részvételét, amelyről június 30-ig születik döntés. A feltöltést november 30-ig kell elvégezni. Ha nincs a törvénynek megfelelő szakképzettsége, akkor ne testnevelésből töltsön föl. Az intézmény igazgatójának a jelentkezés KIR-ben történő elfogadásakor nyilatkoznia kell, hogy 2014-ben (így!) melyik tárgyat tanítja legnagyobb óraszámban. Tehát ez vonatkozhat a 2014/2015-ös tanévre is. Jó lenne, ha akkor franciát tanítana, és így abból tölthetne föl, mivel a francia az a tantárgy, amelyhez megvan a törvényben előírt szakképzettsége, ezek közül pedig valóban ezt tanítja legnagyobb óraszámban.
2014. 04. 03.
Milyen nyelven írom a tematikus tervet és az óravázlatokat, ha német nyelvből 7. osztály normál csoportban készítem. Két nyelven szoktam: fejléc, didaktikai -, fejlesztési tartalmak, szemléltetés, házi feladat magyarul, címek tananyagtartalmak németül. Így írva vannak kész anyagaim, nagy munka lenne mindent lefordítani. Intézményvezetőként csak őket tanítom, gyenge csoport, sokat foglalkozom az órákon nevelési feladatokkal.
Mivel a nyelvtanárok választhatnak, hogy a célnyelven vagy magyarul töltik föl a portfóliót, a vázolt megoldás tökéletesen megfelelő. Nehogy lefordítsa!
2014. 04. 02.
Elvileg kész a portfólió,minden kipipálva, kizöldülve mégis megálltam 99,4% nál és nem megy feljebb.
Ezt innen nehéz megmondani. Tipikus hiányosság a szakmai önéletrajzban a telefonszám, elérhetőség feltöltésének hiánya. A %-os mutató akkor is lehet 100%- alatt, ha a pedagógiai-szakmai tevékenység nem kötelezően kitöltendő dokumentumainál semmi nincsen. Ha minden OK, akkor meg lehet próbálni a véglegesítést. Nincs kizárva, hogy 99 % felett már sikeres lesz. Többen mondják, hogy sikerül ilyen mutatók mellett véglegesíteni. Ha mégsem, majd jelzi a rendszer a hiányosságot!
2014. 04. 01.
Ha valaki olyan gimnáziumban dolgozik, ahol nyolcosztályos tagozat is van, írhatja-e a portfólió óraterveit általános iskolai korosztályra vonatkozóan, ha egyébként középiskolai tanárként készíti a portfólióját?
Természetesen. Ha oda van beosztva tanári feladatokra, akkor nyugodtan!
2014. 04. 01.
Egyszerűsített portfóliót írok. Az ezzel kapcsolatos tájékoztatókon ellenmondó válaszokat kaptam az ügyben, hogy a kompetenciák beklikkelése után megjelenő indikátorokat is kötelezően jelölgetni kell-e. ( Természetesen csak az adott dokumentumhoz megfelelőt...)
Klikkeljen ezerrel, értelmezésem szerint kötelező! Ügyeljen arra, hogy a portfóliója a kompetenciák és indikátorok többségét lefedje!
2014. 04. 01.
37 éves szakmai gyakorlattal, szakvizsgával rendelkező óvodapedagógus vagyok. Az egyszerűsített portfólió készítését választottam, és az intézmény bemutatásával kapcsolatban van kérdésem: 2003-ban a város óvodái összevonásra kerültek, így egy székhely-és 3 tagóvodaként működik. Én az egyik tagóvoda intézményvezetője vagyok. Melyik intézményt kell bemutatnom?
A másik kérdésem: az egyszerűsített portfólióhoz kell-e nevelési tervet készíteni?
Az intézmény rövid bemutatásánál Ön választhatja meg, hogy miről kíván írni. Javaslom, hogy az alapító okirat szerinti jelenlegi állapotot is mutassa be (gyermeklétszám, dolgozói létszám, csoportok száma, pedagógiai program, kapcsolatok stb.), és beszéljen arról is, hogy mióta működik ilyen formában az intézményük. Milyen módon működött előtte, és a jelenlegi helyzet min változtatott.
A második kérdésére a válaszom, hogy igen, kell írni nevelési tervet az egyszerűsített változatban is. Mivel az e-portfólió felületen erre nincs külön feltöltési lehetőség, ezért javaslom, hogy a csoportprofillal egybeszerkesztve töltse fel.
2014. 04. 01.
14 éve tanítok, matematika-fizika szakos és fejlesztő tanári feladatokra felkészítő szakvizsgával rendelkezem. Az idei tanévben csoportonként (5 csoport) heti 3 órában fejlesztő órát tartok, 1 osztályban heti 3 órában természetismeretet, 2 órában matematikát, és a többi órám osztályonként, tantárgyanként 1-1 óra. Választhatom-e a természetismeretet az óravázlataim és a tematikus tervem elkészítéséhez, vagy a fejlesztő foglalkozásokra kell kidolgoznom?
Mivel órái döntő többségét fejlesztőpedagógusi feladataival tölti, ennek kell szerepelnie a portfóliójában is! Az útmutató szerint ez kötelező!
2014. 04. 01.
Ha most feltöltöm a teljes portfóliót, akkor csak Pedagógus ll. fokozatba kerülhetek, vagy már a mesterpedagógusiba is? Van szakvizsgám, illetve 33 év tapasztalatom.
Ha nem jelentkezett január 28-ig az Oktatási Hivatalnál a mesterképzésre, nem tette le a két vizsgát, akkor most csak Pedagógus II. fokozatba kerülhet.
2014. 03. 31.
Kérem, tudassa velem, mennyi a minimálisan kötelező tárhelyfelhasználás egyszerűsített portfólió esetében?
Örömmel értesítem, hogy nincs kötelező minimális tárhely, hiszen nagyon kis terjedelmű dokumentumokkal is föl lehet tölteni a portfóliót!
2014. 03. 31.
Szeretném megkérdezni Öntől,mint kollégiumi nevelőtanár szükséges-e a csoportprofil mellé nevelési tervet is feltöltenem? Ugyanis a kollégiumi nevelés kiegészítő útmutatójában nem kaptam erről információt. A nevelési terv minta pedig az óvodai nevelés kiegészített útmutatójában szerepel. Csak óvónőknek, vagy mindenkinek kell készíteni nevelési tervet?
Ha egyszerűsített portfóliót tölt föl, akkor semmi ilyenre nincs szükség. Kollégiumi nevelőtanárként csoportprofilt, ehhez tematikus tervet (nyilván a nevelési tervből vagy foglalkozási tervből fogja megtervezni) és 10 foglalkozás tervét kell elkészítenie. Az óvodai útmutató előírásai önre nem értelmezhetők.
2014. 03. 30.
Szakvizsgázott tanító vagyok,23 éve tanítok. Gyed miatti fizetés nélküli szabadságom 2014. március 25-én járt le. 26-ától újra munkába álltam, jelenleg szabadságom töltöm. A kérdésem április 30-ig feltölthetem-e a portfóliómat,vagy csak a következő évi minősítésre jelentkezhetek?
A közölt feltételek alapján megfelelő a képesítése, tehát ápr. 30-ig feltöltheti a portfólióját. Erre azért van lehetősége, mert március 25-én lejárt a fizetés nélküli szabadsága. Az a tény, hogy szabadságát tölti, nem befolyásolja a lehetőségeit.
2014. 03. 30.
Nem tudom, milyen osztály óravázlataival töltsem fel a portfóliót. Tanítói gyógytestneveléssel tanítom a testnevelést,gyógytestnevelést középsúlyos fogyatékosoknak készségfejlesztő szakiskolában 9-10 és 11. osztályban. Tavaly volt alsós osztályom is,de ebben a tanévben nem tanítok kicsiket. Mit tegyek?
Nincs egyszerű helyzetben, mivel tanítói alapképzettséggel tanít 9-10. osztályosoknak testnevelést és gyógytestnevelést. Ha jól gondolom, ehhez a képzettsége nem felel meg a jogszabályokban előírtnak, ezért ebből semmiképpen nem tölthet föl portfóliót. Az alsó tagozaton viszont nem tanít ebben az évben. Az Oktatási Hivatal 2015-ös jelentkezésekre vonatkozó szabályozása alapján ebben az esetben csak olyan tantárgyból töltsön föl, amelyikhez megvan a jogszabályban előírt szakképesítése, azaz alsó tagozatos testnevelésből. Tájékoztassa erről az igazgatóját, hiszen ő is szembesülni fog ezzel a problémával.
2014. 03. 29.
Azt szeretném megkérdezni, hogy feltölthetek-e a Tanulás tanítása nevű foglalkozáshoz kapcsolódó féléves ütemtervet és hozzá kapcsolódó foglalkozástervet. (Iskolánkban heti 1 órában tartunk ilyen foglalkozást). Én úgy gondolom, hogy mivel iskolánk 71 százaléka halmozottan hátrányos helyzetű, hogy ez a foglalkozás hátránykompenzációnak tekinthető, de nem vagyok benne biztos.
Ha jól értem, teljes portfóliót tölt föl, és a különleges bánásmódot igénylő csoporthoz töltené föl ezt a féléves ütemtervet. Ha így van, ennek semmi akadálya nincs, sőt praktikus és racionális döntés.
2014. 03. 28.
Pedagógiai szakszolgálatban dolgozó szakvizsgázott gyógypedagógus vagyok, 32 év munkaviszonnyal. Tehát április 30-ig feltölthetném a portfóliómat. Ennek megvalósítására azonban különleges élethelyzetem miatt minimális az esélyem.
Szeretném megtudni, hogy mikor leszek legkorábban köteles alávetni magam a minősítési eljárásnak? 2017-ben betöltöm az 55. életévemet, kötelezhető leszek-e ezután is a minősítési eljárásra? A "mentesség" csak azokra vonatkozik, akik a 2013. szeptemberben olyan kinevezést kaptak, amin leírták, hogy mivel az öregségi nyugdíj korhatárának eléréséig kevesebb, mint 10 évük van, így nekik már nem kötelező a Pedagógus II-be lépés, vagy ez folyamatos? Amennyiben mégis sikerülne feltölteni április 30-ig a portfóliót, a minősítő eljárás időpontjára önkéntes-e a jelentkezés, vagy a Hivatal fog dönteni arról, hogy nálam mikor folytatják le a minősítési eljárást?
Ha lehetséges, töltse föl április 30-ig a portfólióját, ez a legrövidebb, legbiztosabb és a legkevesebb munkát igénylő megoldás. Minden munkavállalót tájékoztatni kellett 2013. szept.-1-jén a kinevezés módosításában arról, hogy mikor van minősítési kötelezettsége. Ahogyan ön jól tudja, nincs minősítési kötelezettségük azoknak, akik a szóban forgó dátumtól számított 10 éven belül elérik az öregségi nyugdíjkorhatárt. Nem tudom, ön ezek közé tartozik-e. Ha igen, akkor a munkáltató tájékoztatásától vagy annak elmaradásától függetlenül nincs minősítési kötelezettsége. Ha nem, akkor 2013-tól számított 6-9 év múlva, azaz 2022-ig van minősítési kötelezettsége, ez nem függ össze az 55. életév betöltésével, azt követően is lehet minősítésre kötelezett. Ha április 30-ig feltölt, akkor nem kerül sor minősítésre, csupán a feltöltött portfólió megfelelősége alapján sorolják Pedagógus II. fokozatba.
2014. 03. 28.
Dolgozik nálunk gyakornokként egy óvodapedagógus 2012 októberétől. Mivel rá még 3 éves gyakornoki idő vonatkozott, most kell-e jelentkeznie a minősítésre? Vagy ki kell várnia a 3 évet?
A 2013. szeptember 1-je előtt alkalmazott gyakornokokra még a Kjt. hároméves gyakornoki ideje vonatkozik, nekik nem kell jelentkezniük a minősítésre. Ők a hároméves gyakornoki idő lejártának utolsó hónapjában gyakornoki vizsgát tesznek az intézményvezető előtt, ez azonban nem minősítés.
2014. 03. 28.
Ha már valamit feltöltöttem, de szeretném kivenni a portfólióból, lehetséges ez?
Persze, bármit lehet törölni, cserélni. Rá kell klikkelni az adott dokumentum „Szerkesztés” funkciójára (papírt ábrázoló logó), lemenni a feltöltött dokumentumhoz, és az ott lévő „Kuka” logóra kattintva törölheti a dokumentumot. Bármit, bármikor cserélhet, törölhet!
2014. 03. 27.
Eredeti végzettségem biológia-mezőgazdaság általános iskolai tanár. Később elvégeztem a földrajz szakot, majd 2012-ben az ELTE tanári mesterképző szakán család és gyermekvédő tanár végzettséget szereztem.
Általános iskolában tanítottam, majd 1998-tól szakiskolában tanítok szakmai elméleti és gyakorlati tárgyakat. Legnagyobb heti óraszámban speciális tagozaton falusi vendéglátóknak szakmai gyakorlatot tanítok, heti 4,5 órában. A szakmai követelménymodul elnevezése: Napi tevékenységek gyakorlata. Ehhez kapcsolódva elméletet is tanítok heti 2 órában.
Kérdéseim a következők: Lehet-e szakmai gyakorlatból óravázlatot és ütemtervet készíteni? Van-e külön útmutatás a szakiskolában tanító pedagógusokra vonatkozóan? 30 éves gyakorlatot meghaladóan a portfólió feltöltési határideje számomra november vége.
Nem vagyok megfelelően jártas a szakiskolai képzésben, de a leírtak alapján nem látom akadályát annak, hogy a szakmai gyakorlathoz töltsön föl portfóliót. Amennyiben ehhez a tantárgyhoz az intézmény elfogadta a képesítését, akkor nem lehet probléma. Nincs külön útmutatás a szakiskolában tanítók számára.
2014. 03. 26.
1981.július 1-jeóta dolgozom. Két gyermekem van, akikkel otthon voltam 3- 3 évig. A második gyermekem születése előtt visszamentem dolgozni, de mivel veszélyeztetett terhes lettem, így táppénzen voltam a szülésig. A problémám az, hogy mivel a pontos időtartamokra én sem emlékszem már, nem tudom beadhatom-e a minősítési kérelmemet,megvan-e a 30 szakmai évem. A KIR-ben sem tudják. Mit lehet tenni?
A szakmai gyakorlat időtartamának pontos meghatározása nem az ön feladata, hanem a munkáltatóé. Ha a munkáltató nyilvántartása szerint megvan a 14 év szakmai gyakorlat, akkor beadhatja, és már van jogosultsága a felület megnyitására. A KIR-ben ezt nem is tudhatják, az intézményvezetővel egyeztessen. Magánemberként azt teheti, hogy az államkincstártól lekéri napra pontosan a szakmai gyakorlatát, de ezzel már elkésett.
2014. 03. 26.
Az egyszerűsített portfóliót szeretném feltölteni, mert rendelkezem szakvizsgával és megvan a 14 év szakmai évem. Az osztályomban van 3 SNI-s tanuló,akik fejlesztő foglakozásokra járnak. Kell- e írnom fejlesztési tervet róluk, vagy elegendő, ha az óravázlatokban tüntetem fel a differenciált feladatokat.
Ha a három tanulót különleges ellátást igénylő csoportként definiálja, ír róluk csoportprofilt. Féléves ütemtervet (ez olyasmi, mint a fejlesztési terv) írjon róluk is, és hozzá a két foglalkozás óratervét.
2014. 03. 26.
Gyógypedagógusként tanítok 17 órában szegregáltan oktatott enyhe értelmi fogyatékos tanulókat. 7 órában normál tantervű általános iskolában az SNI-s gyermekeket fejlesztem. (Végzettségem: gyógypedagógus, tanulásban akadályozottak pedagógiája szakos tanár. Munkaköröm: gyógypedagógus.) Mivel szegregált osztályokban tanítok nagyobb óraszámban, ezért az óravázlataimat is ebből írtam.
Kérdésem: A 17 óra közül is a legmagasabb óraszámot kellett volna választanom? Az esetem -úgy érzem- a tanítóékhoz hasonló, akik szintén választhatnak tantárgyat, hiszen ők sem -én sem vagyok- testnevelés vagy ének stb. szakos tanár. Gyógypedagógusként a tanulásban akadályozott tanulóknak valamennyi tantárgyát taníthatom (kivétel: informatika, idegen nyelv), így tanítok: testnevelést, természetismeretet, történelmet,erkölcstant. Az óravázlataimat beadhatom-e úgy, mint a tanítók?
Az a véleményem, hogy szegregált osztályban tanító gyógypedagógusként nem kell ragaszkodnia a tantárgyakhoz, hiszen az ön "tantárgya" a a gyógypedagógia. Tehát nyugodtan, úgy mint a tanítók!
2014. 03. 26.
Problémám adódott a féléves ütemtervhez készített foglalkozástervvel. Az útmutató szerint két egymást követő foglalkozástervet kell feltölteni. A feltöltési felületen egyet jelöl kötelezőnek, a másikat nem. A kérdésem az lenne, hogy ha a másodikat mégis feltöltöm, akkor annak ( mivel nem kötelező) az előző foglalkozástervet követőnek kell -e lenni?
Én nem látom az útmutatóban a féléves ütemterv két foglalkozásánál az egymásra épülési feltételt, és két óránál elég nehéz vagy könnyű is egymásra épülést bemutatni. Épülhet egymásra, de ezt nem látom leírt követelménynek. Két foglalkozás tervét csatolja!
2014. 03. 25.
14 éves szakmai gyakorlattal és szakvizsgával rendelkezem. Ebben az esetben április 30-ig van lehetőségem a portfóliómat feltölteni, és akkor 2015. január 1-jétől Pedagógus II-be léphetek.
Kérdésem az lenne, hogy ugyanazt a nyomtatványt kell-e kitölteni, és jelentkezni a vezetőnél, amit a minisztérium most kiküldött, illetve ami le is tölthető? Vagy más eljárás vonatkozik ránk?
A speciális eljárásban nincs külön jelentkezési lap, az intézményvezetők biztosították a felületre való belépési jogosultságot. Fel kell töltenie a portfóliót, véglegesítenie kell és nincs más teendője!
2014. 03. 24.
2003 szeptembere óta dolgozom a szakmában, német nemzetiségi óvodapedagógus, gyógytestnevelő és gyógypedagógus is vagyok. Megvan a 8 év szakmai munkám és a szakvizsgám is, így elméletileg 2. körben jelentkezhetek pedagógus II. minősítésre. Viszont jelenleg itthon vagyok GYED-en másfél éves kislányommal. Ez kizáró ok? Ilyenről nem találtam sehol, semmi információt. Csak az jelentkezhet, aki "aktív" dolgozó vagy én is? ...és mi van akkor, ha szeptembertől visszamegyek dolgozni (GYES mellett) és ha nem megyek vissza? A minősítő eljárás, illetve a jelentkezés szempontjából ez változtat valamin? És ha jelentkezhetek, akkor érdekelne a jelentkezéssel kapcsolatban minden információ! A jelentkezés módja, és az is érdekel, hogy akkor most kell-e érte fizetni vagy sem. (Ha kell fizetni, akkor meddig? Már a jelentkezéskor vagy ráér a feltöltéskor? ..és kinek kell fizetni, hova?) Azt is szeretném megtudni, hogy német nyelven kell-e írnom vagy magyarul a portfóliót?
Vegyük sorba a kérdéseit!
Ha jelenleg fizetés nélküli szabadságon (gyed-en) van, akkor a 326-os Kormányrendelet 14.§ (1) bek. úgy rendelkezik, hogy a minősítési eljárás a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően kezdeményezhető. Tehát gyed alatt nem. Ha a jogszabály szigorú előírását nézem, nem jelentkezhet gyed alatt. Ezen az sem változtat, ha szeptembertől visszamegy dolgozni. A minősítésre történő jelentkezéshez az kellene, hogy március 31-én már ne legyen gyeden.

A jelentkezés módja a KIR felületéről letölthető jelentkezési lap letöltése, kitöltése az intézményvezetőnek történő benyújtása (most) március 31-ig. Az államtitkárság március 12-i közleménye alapján a minősítés 2014-ben és 2015-ben is díjmentes. A fizetésre vonatkozó kérdései tehát törölhetők. A portfólióját német vagy magyar nyelven is feltöltheti, de a reflexiókat magyarul kell elkészítenie. Remélem, elég gyors volt a válasz!
2014. 03. 24.
Általános iskolában dolgozom szakvizsgázott fejlesztőpedagógusként, alsó tagozatban. Melyik kézikönyvet tanulmányozzam: az alsóst, vagy a gyógypedagógiást? Mi alapján készítsem az óraterveimet? Készíthetek teljesen egyedit, ami számomra leginkább megfelel? Ha nyelv- és beszédfejlesztő órákat tartok SNI-s tanulóknak, az kiadhatja a tematikus tervemet és a 10 óravázlatot?
Kicsit (nagyon) megkavarodtam, megijedtem, pedig nagyon szorít már a határidő... Már ott elakadtam, hogy nem tudom 1 oldalba belepréselni az intézmény bemutatását, a legrövidebb változat is 3 oldal!
Először is semmitől ne ijedjen meg: nincs rá oka! Higgadtság, józanság és gyorsaság! Véleményem szerint a gyógypedagógiai anyagokat nézze át, de ne tanulmányozza! Inkább alkosson: ahogyan írja, ami az ön számára leginkább fekszik! Igen, kiadhatják a beszédfejlesztő órák a tematikus tervét. Az intézményről se írjon két oldalnál többet: nem kilóra megy, hanem meg kell felelni a szakmai elvárásoknak! Menni fog!
2014. 03. 24.
Az alábbi kérdéseim vannak a portfóliókészítéssel kapcsolatban, az egyszerűsített változatot választottam.
- Hová írjam a reflexiókat?
- Az óravázlat után közvetlenül, vagy mind a 10 óravázlat után külön dokumentumban.
- Reflexiók az óravázlatokról címmel?
- Kötelező-e feltölteni az óravázlatokhoz feladatlapot, tankönyvi oldalt, ábrát?
- Kell-e reflexiót írni a tematikus terv után?
- A szakmai életút értékelése több lett mint 5 oldal 5 és fél oldal lett, baj-e ez?
- A csoportprofil is több lett egy fél oldallal. Rövidítsem-e le az anyagokat?
A reflexiókat mindenütt a feltöltött dokumentum után kell feltölteni, így pl. az óratervek és a tematikus terv után. Ha megnyitja a feltöltő felületet (abban dolgozzon!), akkor ezt azonnal látni fogja. Az 5,5 oldalas szakmai életút nem jelenthet problémát, ahogyan a csoportprofil sem, de nem kell semmiben többet alkotni a szükségesnél! Ne nehezítsük a saját munkánkat! A megvalósítás dokumentumairól készítettem egy új weblap-bejegyzést: http://www.petroczigabor.hu/cikkek/portfolio-keszites/a-megvalositas-dokumentumainak-bemutatasa.html A feltöltő felület és az útmutató rendelkezései alapján kell feltöltenünk ilyen dokumentumokat, de ehhez - sajnos - nincs külön hely, ezért az óravázlatok után kell azokat elhelyezni!
2014. 03. 24.
Tanulószobai foglalkozást vezetek félállásban. A portfóliót így csak erről a területről készíthetem. Hogyan készítsem el, milyen segédanyagot tudok felhasználni ehhez, amikor a tanulószobai foglalkozás nagyon eseti?!
Igen, portfólióját csak a tanulószobai foglalkozásokról készítheti. Az útmutató kiegészítésében talál napközis foglalkozásokra vonatkozó tanácsokat is. De inkább ne keressen mintákat, hanem gondolja át, milyen foglalkozásokat tart a tanszobán: csak korrepetálásokat? Akkor erre alapozva készítse a tematikus tervét. Ha tart sportfoglalkozást, kulturális foglalkozást, egészségneveléssel kapcsolatos foglalkozást (vagy tervezzen ilyeneket!), akkor azokat is beemelheti. Vagy koncentráljon arra, hogyan tanítja tanítványait tanulni (ttt), és erre koncentrálva szervezze meg az így megalapozott tematikus tervét. Egyáltalán nem nehéz!
2014. 03. 21.
A sajátos nevelési igényű tanulási ütemtervhez megfelelhet-e egy SNI-s gyerek részvétele az Útravaló ösztöndíjprogramban(MACIKA)? Ehhez kapcsolódóan írnék ütemtervet, foglalkozástervet (2 darabot)és reflexiót. Megfelel-e ez így a követelményeknek?
Az Útravalóval érintett tanulók segítése megfelel a különleges bánásmódot igénylő csoport iránti elvárásoknak. Az azonban nem szerencsés, hogy egy főből álljon a csoport, inkább álljon többől! Hiszen egy főről mégis nehéz csoportprofilt írni, az útmutató világosan csoportról beszél!
2014. 03. 21.
31 éve tanítok általános iskolában, nincs szakvizsgám. Éljek-e a lehetőséggel, jelentkezzem-e március 31-ig a minősítési eljárásra?
Hát hogyne, de csak akkor, ha nem tartja magát Pedagógus I-ként túlfizetettnek! Ha van önben tartás, és egy kis szakmai kurázsi, és elfér havi 25 000 Ft még a családi kiadások között, akkor okvetlen!
2014. 03. 21.
Óvodapedagógus vagyok, jelenleg gyeden. Van szakvizsgám és 10 év gyakorlati időm. Ebben az esetben kérhetem-e a minősítésem ez év március 31-ig (A gyed miatt lehet probléma?) Úgy tervezem, 2015 szeptemberében kezdek újra dolgozni. Ha most mégsem kérem vagy nem kérhetem, akkor 2015-ben vagy 16-ban kérhetem-e ingyenesen, vagy aki gyeden van, jelenleg az hátrányos megkülönböztetésben részesül, és csak 2019-ben lesz lehetősége minősíttetni magát? Igaz nem lenne egyszerű a gyakorlati részét megvalósítani, hogy jelenleg bejárjak az óvodába "dolgozni", de úgy gondolom nem lehetetlen.
A 326/2013. (VIII. 30.) kormányrendelet 14.§ (1) bekezdés előírja, hogy minősítési eljárás a 30 napot meghaladó fizetés nélküli szabadság megszűnését követően kezdeményezhető. Tehát a gyed megszűnéséig sikerrel nem kezdeményezheti, azt követően igen. A minősítés - az államtitkárság március 12-i közleménye alapján - ingyenes.
2014. 03. 20.
Ma megérkezett a nyomtatvány, ahol azt írják, csak azok jelentkezhetnek a minősítésre, akik: "Fontos, hogy a minősítési tervbe csak azok a Pedagógus I. besorolású alkalmazottak kerülhetnek be, akik megfelelnek a különös feltételeknek. A 326/2013. (VIII.30.) kormányrendelet 10. § (5) bekezdése alapján a minősítési tervbe, akiknek a 2015. évi eljárásban kötelező a felvétele.
Akkor mégsem jelentkezhetnek azok a kollégák, akik a 8 év és a 30 év közötti szakmai gyakorlati évvel rendelkeznek?
Igen, a kormányrendeletben valóban a 8 év szakmai gyakorlattal rendelkezőknek biztosítja a 2014-es jelentkezést, azonban az államtitkár a 2014-es jelentkezésekre vonatkozóan különös feltételt szabott meg az ön által ismertek szerint. Így 2014-ben azok, akiknek nincs meg a legalább 30 év szakmai gyakorlat vagy a legalább 8 év szakmai gyakorlat és szakvizsga, sajnos nem jelentkezhetnek. A jogszabályban nem szerepel, hogy kötelező elfogadni a jelentkezést, a különös feltétellel az államtitkárság meghatározta, hogy kiknek fogadja el a jelentkezését. Ehhez joga van, nincs ellentmondás a jogszabály és a különös feltétel között.
2014. 03. 19.
Problémám, kérdésem a következő élethelyzetből adódik: 21 évet dolgoztam egy budapesti középiskolában, ahol az elmúlt 15 évben részben gyermekvédelmi felelős voltam, részben életvezetést/etikát tanítottam (gyermekvédő mestertanári, etika szakos pedagógusi végzettséggel). Szeptemberben áthelyezéssel átkerültem egy másik középiskolába, ahol jelenleg a legnagyobb óraszámban tanított tantárgyam a könnyűipari áruismeret (ruhaipari szakos műszaki tanári végzettséggel). (Pedagógus szakvizsga, 25 éves munkaviszony alapján megkaptam a lehetőséget, hogy április 30-ig feltöltsem a portfóliómat.) Egyértelmű, hogy a pedagóguskompetenciáim meglétét nem az eltelt fél évem alapján fogom tudni bizonyítani. Konkrét kérdés: ilyen speciális helyzetben is érvényes, hogy a jelenlegi legnagyobb óraszámban tanított tárgyból kell az óravázlatokat prezentálni? Ha a következő tanévben ruhaipari technológiából lesz a legtöbb órám, vagy esetleg egy másik intézményben etikából, hogyan történik a minősítés??? A mi minősítésünk 2018-ig kell realizálódnia. Nem lehet közben munkahelyet váltani?
Bizony ilyen speciális helyzetekre nem megnyugtató az útmutató útmutatása! Ön valóban a most legnagyobb óraszámban tanított tantárgyából köteles feltölteni, és e szempontból nem érdekes, hogy tavaly mely tantárgyat tanított, és jövőre mely tantárgyat fogja tanítani a legmagasabb óraszámban. A minősítési kérelem beadásának tanéve a perdöntő. Persze válthat közben munkahelyet, de a portfóliót e feltételekkel kell elkészítenie!
2014. 03. 19.
A szakképző évfolyamok tantárgyainál a tematikus tervben a műveltségi területhez mit írjunk?. Hiszen a NAT a 10 műveltségi területeibe sehogy sem illeszthető bele!
Nem feltétlenül kell írni bármit is, attól el lehet menteni és véglegesíteni is lehet a portfóliót! Ha tehát van hozzá jó műveltségi terület, akkor azt, egyébként semmit.
2014. 03. 19.
Az OFI-val történt telefon- beszélgetésre hivatkozva: még nincs szaktanácsadói névjegyzék, még folyik a beérkezett jelentkezések feldolgozása. Az első 3300 jelentkező közé nem kerültünk be.
Kérdésünk: Van-e ezek után kötelezettségünk teljes portfóliót feltölteni? A mesterpedagógus fokozathoz kitétel-e a 3.1.5. és a 3.1.8. tanfolyam elvégzése?
Szerintem ebben az esetben nincs; inkább az egyszerűsített portfóliót javaslom! A teljes előnye csak annyi, hogy a 2018-ig kötelező végleges minősítéskor már nem kell vele bajlódni (talán!). Igen, a mesterpedagógus fokozathoz el kell végezni (jelenleg) a kurzusokat, anélkül nem lehet.
2014. 03. 19.
Az intézmény bemutatásával kapcsolatban lenne kérdésem.Iskolánk általános iskola és 8 osztályos gimnázium, valamint egy másik településen van egy tagintézményünk is. 1.osztályos tanítóként készítem a portfóliómat és nem tudom, hogy az egész intézmény adataival kell dolgoznom, vagy csak az általános iskola adatait kell használnom?
Feltétlenül az egész intézmény adataival, a tagintézmények a portfólióban nem játszanak szerepet!
2014. 03. 18.
Vezetőhelyettesként dolgozom egy iskolában. Földrajzból heti 1,5 órám, könyvtárostanárként pedig heti 6 órám van. Van az intézményben másik könyvtáros is, ezért az én munkaköri feladatom a tankönyvellátás, kölcsönzés, valamint állomány karbantartás. Írhatom-e az óravázlatokat földrajzból?
A legtöbb órát könyvtárostanárként abszolválja, ezért kötelező abból feltölteni. Elég szigorúan veszi majd a rendszer a legnagyobb óraszámban tartott tantárgy meghatározását, ez derül ki az igazgatókhoz ma eljuttatott Oktatási Hivatal levéléből, tehát nem tölthet föl földrajzból.
2014. 03. 18.
Ha megfelelek a feltételeknek, hogyan lehet a mesterpedagógusi fokozatra jelentkezni? Mindenütt csak azt látom, hogy a Pedagógus 2-be lehet feltölteni a portfóliót.
A mesterpedagógusi fokozatba jutáshoz az Oktatási Hivatal januárban pályázatot hirdetett, amelyre január 28-ig lehetett jelentkezni. A jelentkezőket regisztrálta a hivatal és két dolgozat megírására már sor került. Talán ősszel lesz még egy kör, de lehet, hogy csak 6 év múlva nyílik lehetőség a mesterpedagógusi fokozat elérésére.
2014. 03. 18.
Ismételt kérdésünk, mikor jelenik meg Ön szerint a szaktanácsadói névsor?
Azt én nem tudhatom, szerintem kisebb baja is nagyobb annál a Hivatalnak - sok feladata között - hogy ezt helyezze előtérbe. Majd amint kell a mestertanárok kiválasztásához, akkor - gondolom - sor kerül rá. Várniuk kell türelemmel! Nem én készítem a névsort, sőt rajta sem leszek!
2014. 03. 17.
Szakvizsgával rendelkező középiskolai matematika tanár vagyok. A kérdésem az lenne, hogy melyik évfolyamhoz tartozó tematikus terv és óraterv feltöltése célszerű, ha az egyszerűsített portfóliót töltöm fel? Később okoz-e gondot, ha ki kell egészítenem a teljes portfólióra és az az osztály már esetleg elballag, akihez kapcsolódóan feltöltöttem az anyagokat?
Azt az évfolyamot választja, amelyiket akarja! Akár már tavaly is elballaghattak: csak tudja a megvalósítás dokumentálásához szükséges minimális anyagot bemutatni! A későbbi kiegészítésnél nem okoz gondot az sem, ha már a diplomájukat is megszerezték!
2014. 03. 17.
Végzettségi szintem: Főiskola
Típusa: Óvodapedagógus - Ez voltam 15é vig.

Új munkaköröm: Pedagógus-gyógypedagógus Besorolás: Pedagógus I.

16 éve dolgozom ebben az intézményben. Szakmai gyakorlat éveimnek száma összesen 30 év. Szakvizsgám: Differenciáló szakpedagógus. 15 évig napközis nevelőként dolgoztam.
2013. ősz óta testnevelést, ének-zenét, rajzot tanítok és heti 4 óra tanulószoba a feladatom, 1-2. osztályban összevonásban.
Megkérném tisztelettel, hogy segítsen nekem eldönteni, mi a legjobb lehetőség számomra a portfólió feltöltésére.
Ha jól értem, jelenleg iskolában dolgozik pedagógus-gyógypedagógus kettős munkakörben. A leveléből nem derül ki világosan, hogy megvan a tanítói diplomája, de ez bizonyára így van! Ha idén testnevelést-éneket-rajzot tanít többségében, akkor tanítói működéséhez e tárgyak egyikéhez vagy éppen mindhez készítse a portfóliót. Tehát írja meg a csoportja profilját, és döntse el, hogy pl. csak testnevelésből készíti a tematikus tervet és a 10 óravázlatot, vagy pl. tesiből és énekből csinál egy-egy rövidebb tematikus tervet, és pl. 6+4 órát készít hozzájuk. Akár mindhárom tárgy is szerepelhet, vagy akár a tanszoba is, ha ugyanezt a csoportot érinti!
2014. 03. 17.
Segítségre lenne szükségem.Lehetőségem van az egyszerűsített portfólió feltöltésére. Óvodapedagógus vagyok, de nagyon kevés az információm a portfólió "óvodás formájáról". A tematikus terv-ahány óvónő, annyi féle...a foglalkozásokról tervezetet/2 hasábos/, vagy vázlatot kell írni, mennyi ennek a terjedelme? Mi kerül még bele az egyszerűsített portfólióba?
Az egyszerűsített portfólióról weblapomon sok részletet olvashat. Az óvodapedagógusokra is ugyanazok az előírások érvényesek, mint a többi pedagógusra. Használhatja akár az általam készített, letölthető mintákat is, de egyszerűsíthet is rajtuk. Lehet akár kéthasábos is, bár nem tudom, miért preferálják azt a túlságosan lecsupaszított változatot az óvónő kollégák! Legyen a táblázatának 3-4 oszlopa, azokat töltse föl az egymást követő foglalkozások anyagával! Nyissa meg a feltöltő-felületet, azon belül az "egyszerűsített portfólió" fület, és minden feltöltendőt látni fog. Egyébként önéletrajz, szakmai pályafutás, az óvoda rövid bemutatása mellett csak egy csoportprofil, legalább egy tematikus terv és 10 foglalkozás vázlata szükséges! Olvasgassa még kicsit a honlapomat!
2014. 03. 16.
30 évig tanítottam 1-4. osztályban. Az idei tanévben pedig fejlesztő pedagógusként dolgozom a 2-8. osztályban. Kérdéseim: A tavalyi osztályomról írhatok-e csoportprofilt, akik most 5. osztályosok? Ha igen, akkor 4. osztályos óravázlatokból 4 db-ot magyar nyelv- és irodalomból, 1. osztályosból is 4 db-ot magyar nyelv- és irodalomból? Akkor 2 vagy 4 óravázlatot írjak még?
Ha az idén fejlesztő pedagógusi munkakört tölt be, akkor - az útmutató szabályai szerint - csak fejlesztő pedagógusként tölthet föl. Elvileg írhatna tavalyi tanítványairól és tavalyi óravázlatot is, de tavaly más munkakört töltött be! Tehát ne foglalkozzon a magyar óratervek számával és eloszlásával, muszáj a fejlesztő pedagógusi munkakörre koncentrálnia!
2014. 03. 16.
Szakvizsgázott fejlesztő pedagógus vagyok egy integrálással foglalkozó általános iskolában. Heti óraszámom : 12 diszkalkulia prevenció- korrekció ( egyéni illetve 2-3 fős mikrocsoportos) és 10 óra szenzomotoros fejlesztés ( 2x2 óra a két teljes első osztály, valamint 3x2 óra mikrocsoportos fejlesztés.) A diszkalkuliás óráimból van több, de kérdés, lehet-e 3 főre „ csoportprofilt „ készíteni, s velük ráadásul csak heti 1 órám van. Egyéni fejlesztésen van olyan gyermek , akivel heti 4 órát foglalkozom. A tornán eleve több gyermeket foglalkoztatok - 24 fő, s közülük legtöbben heti 2, de 5 gyermek heti 4 óra fejlesztésben részesül. Nem lehet mégis 2 tematikus tervet és 5-5 óravázlatot feltölteni ilyen esetben?
Fejlesztő pedagógusok esetén nagyon nehéz a portfólió testre szabása, mert a foglalkoztatásuk nem tipikus. Javaslom, hogy nyugodtan 3 főre készítse a csoportprofilt, és rájuk alapozza a tematikus tervét. Ez így a legsimább. Mivel azonban az ön fejlesztő pedagógusi munkaköre nagyon speciális, én nem látom lehetetlennek azt sem, hogy tevékenysége más területeiről (pl. diszkalkulia prevenció) is készítsen tematikus tervet, és oda is emeljen be foglalkozásokat. Lehetőleg minden csoportban legalább 3 fő legyen! Tehát az utolsó kérdésére: lehet!
2014. 03. 16.
Tanító végzettségem mellett mentálhigiénés szakember is vagyok. Jelenleg 4. osztályban tanítok matematikát (heti 4 órában),a többi órában pedig(ami 18 órát jelent)ebben az osztályban napköziben vagyok. Lehetséges-e az, hogy 6 órában napközis foglalkozást töltök fel belecsempészve mentálhigiénés tapasztalataimat is (önismeret; környezet és benne az én helyem; szeretet; ünnepek a családban; felelősség, döntéshozatal; konfliktushelyzetek és megoldásuk), a másik 4 órában pedig matematika óraterveket, természetesen 2 tematikus tervvel és 1 csoportprofillal? Mivel eléggé előrehaladott állapotban vannak az óra- és foglalkozásterveim, fontos lenne a gyors válasz. Nagyon sok munkaórám van ezekben, nem szeretném, ha a későbbiekben probléma lenne abból, hogy rosszul értelmeztem valamit.
Ha többségében napközizik, akkor ehhez kell feltöltenie a portfólióját. Nyugodtan építse bele a mentálhigiénés foglalkozásokat, ezt teljesen szabályosan és korrekten fogja tenni! Mehet az önismeret is! Bármi, a sportfoglalkozástól a korrepetálásig, tanulásmódszertanig. Legyen konstruktív, határozott és GYORS!
2014. 03. 15.
Pedagógus I-ben vagyok, 36 éve, szakvizsgával a pályán. Részt vettem az OFI szaktanácsadói képzésén, szaktanácsadói névjegyzékre jelentkeztem. Mestertanár fokozatba szeretnék lépni. Jól értem, hogy akkor nekem a teljes portfóliót kell feltöltenem?
Nagyon jól érti, kizárólag teljes portfóliót tölthet föl, ha mesterpedagógusi fokozatba kíván kerülni!
2014. 03. 14.
Kollégiumi nevelőtanárként dolgozom. Csoportos és tematikus foglalkozások (évi 22 óra) mellett, szabadidős foglalkozásokat is vezetek kollégista tanulók számára. Heti 2 órában vannak a Kamaszklub foglalkozása magasabb óraszámban, mint a csoportos foglalkozások.Ez a tevékenység a szabadidős programokhoz tartozik, melyet a kollégista tanulók kötelezően választottak a többi lehetőség közül. Készíthetek-e tematikus tervet erről 10 foglalkozásvázlattal?
Nem látom akadályát, hogy ezt válassza, minden feltételnek megfelel! Dolgozzon nyugodtan!
2014. 03. 14.
Tisztelt Olvasóink, Kedves Pedagógus Kollégák!

Ezúton szeretnénk tájékoztatni Önöket, hogy a Köznevelésért Felelős Államtitkárság 2014. március 12-i közleményében hozta nyilvánosságra, hogy az idei évi, valamint a jövő évi minősítési eljárásért egyetlen pedagógusnak sem kell fizetnie.

Az államtitkárság közleményét az alábbi linken olvashatják:
http://www.kormany.hu/hu/emberi-eroforrasok-miniszteriuma/oktatasert-felelos-allamtitkarsag/hirek/nem-kell-fizetni-a-pedagogusoknak-a-minositesert

Megjelent válaszainkat a legfrissebb előírásoknak megfelelően módosítottuk, így kérem, hogy amennyiben Önök igénybe vették tanácsadói szolgáltatásunkat, akkor azokat a most megjelent módosításokkal együtt vegyék figyelembe!

Megértésüket köszönjük!

A Menedzser Praxis Kiadó Szerkesztősége
2014. 03. 13.
33 éve a pályán lévő, szakvizsgázott tanító vagyok. Belekezdtem a portfólió elkészítésébe. Számomra az egyszerűsített portfólió megírása kedvezőbb lenne. Tulajdonképpen mi a különbség a kétfajta portfólió elbírálása között? Melyiket célszerű az én helyzetemben elkészíteni?
Az ön esetében az egyszerűsített portfóliót érdemes választani, ez fele/harmada munkát igényel a teljeshez képest. Az elbírálásban jelentős különbség van. A teljes portfóliót teljes mértékig elbírálják, értékelik, bár tanfelügyelői látogatásra nem kerül sor. Az egyszerűsített portfóliót tartalmilag lényegében nem bírálják, csupán azt vizsgálják meg, hogy minden kötelező elem fel van-e töltve, azok megnyithatók-e.
2014. 03. 13.
Teljes portfóliót készítek. A következőkhöz kérném a segítségét.Művészeti tevékenységet bemutató dokumentumot nem kívánok feltölteni. Erről készítettem egy nyilatkozatot, feltöltöttem a megfelelő helyre, de a program kéri a tevékenység megadását és hiányosan kitöltött blokként jelöli, a véglegesítésnél sárga színnel. Ha viszont kitöröltem a nyilatkozatot és semmit nem töltöttem oda, akkor zöld pipát kaptam. Mit tegyek? Az értelmezésem szerint kell oda a nyilatkozat.
A művészeti tevékenységről szóló nyilatkozat észrevételem szerint változott a felület működése során. Én is nyilatkozatot készítettem, és amikor ezt feltöltöttem, akkor még nem kért a szoftver tevékenység megadását. A szöveg most is tartalmazza a nyilatkozás kötelezettségét. Szerintem programozási hibáról lehet szó. Úgy hagyja, hogy zöld legyen, a többivel szükségtelen foglalkozni! Nekem csak az szerepel, hogy "nincs tevékenység megadva", de ettől még zöld pipa!
2014. 03. 13.
Mikor és mit fizetek vagy fizethetek a pedagógus részére képzés esetén? Mi a feltétele /dokumentáció/ az iskolában annak, hogy fizethessem a képzését? Mi az amit kötelező vagyok, mint intézmény a részére kifizetni vagy biztosítani? A kifizetéseknél, mely esetekben adódhat adó fizetési kötelezettség az intézménynél vagy a munkavállalónál. Mikor jár neki szabadság? Mikor kell, vagy érdemes tanulmányi szerződést kötni?
Mely törvény és rendeletek a jelenleg irányadók ránk: egyházi intézmény vagyok, a munkavállalókkal munkaszerződést kötünk.
Valóban megszűnt a továbbképzési normatíva, a 277-es Korm.r. előírásai szerint azonban a kötelező továbbképzés teljesítésének költségeit az állam átvállalja. Úgy érti: a költségvetés biztosításával, egyházi intézményeknél pedig az egyházi oktatás támogatásával, azaz a költségvetési tv. szerinti finanszírozással. A kötelező továbbképzést - elvileg - tehát finanszíroznunk kell, erre azonban sem eddig, sem eztán nem állnak rendelkezésre a valódi források. Továbbra is azt tartom célszerűnek, hogy a komolyabb (pl. szakvizsga, újabb diploma) képzéseket felerészben állja a munkavállaló, másik felét a munkáltató. A 277/1997. (XII.22.) Korm. r. 17.§ (3) szerint ha a továbbképzésben való részvétel a ped. minősítéséhez szükséges, akkor a részvételi költség teljes mértékben finanszírozható (de ez nem kötelező!). A Korm. r. 16.§ (1) előírja, hogy az állami köznevelés az állami közfeladat-ellátás körében díjmentes. Senki nem tudja konkrétan, hogy ez mit jelent. Talán csak annyit, hogy a pedagógus-továbbképzés költségeit (elvileg) az állam viseli az állami és nem állami iskolák támogatási költségeinek biztosításával De a (2) bek. már azt mondja, hogy a továbbképzési költségek fedezéséhez az állam, a fenntartó és az érintett járulnak hozzá. Tehát szó nincs kizárólagos ingyenességről, teljes támogatásról. A M.t. 229. § előírja a tanulmányi szerződéssel kapcsolatos teendőket. Abban az esetben, ha a munkáltató kötelezte a továbbképzésre a munkavállalót (a pedagógusok továbbképzése jellemzően nem ilyen, mert konkrét továbbképzésre vonatkozó kötelezettséget általában nem írunk elő, hanem azt a kolléga választja), nem köthető tanulmányi szerződés. Az Mt. 122.§ előírja, hogy a munkavállaló évi 7 munkanap szabadságával - bizonyos megkötések mellett - maga jogosult rendelkezni. Ezt a továbbképzéssel kapcsolatos kötelezettségei teljesítésére is felhasználhatja. Tanulmányi szabadságot nem ismer a Mt. Végszükség esetén a munkavállaló fizetés nélküli szabadságot kérhet, amelyet a munkáltató nem köteles megadni. Nem kell már kötelezően biztosítani az iskolai rendszerű továbbképzésen résztvevő munkavállaló számára a tanulmányi kötelezettségek teljesítéshez szükséges szabadidőt, ez kizárólag az általános iskolai tanulmányokat végző munkavállaló esetében maradt meg (55.§ (1)/g szakasz). A törvény által kizárt esetet kivéve minden esetben érdemes tanulmányi szds-t kötni, ha annak költségei elérik - véleményem szerint - a száz, kétszáz ezer Ft-ot, az alatt nem javaslom. A tanulmányi szds. ugyanis mindkét felet köti, mindkét fél részére garantál bizonyos kedvezményeket.
2014. 03. 11.
Kollégiumi nevelőtanárként dolgozom. Tematikus foglalkozásokat vezetek 8.évf.-os SNI hallássérült gyerekeknek. A tematikus foglalkozások témáihoz max. 4 foglalkozás tartozik. Így nekem 3 tematikus tervet és az azokhoz tartozó 4-4-4 foglakozás vázlatát tudom feltölteni. Van-e lehetőség 12 foglalkozás/óraterv feltöltésére? Ha nincs,akkor mi a teendő? Milyen arányban tudom feltölteni a 12-ből a 10-et,ha a minimális óratervek száma tematikus tervenként 4? Kérem segítségét a probléma megoldásában!
Nehezen tudok válaszolni kérdésére, mert ehhez a területhez nem értek. A féléves ütemtervhez véleményem szerint nem elegendő a fejlesztendő területeket felsorolni, hanem - mintegy bővített tanmenetként - minden foglalkozáshoz 2-3 sorban, néhány mondattal, vagy egy felsorolással szerencsés leírni a foglalkozás célját, lényegét. Ugyanakkor konkrét feladatokat itt nem kell felsorolni. Az egyéni foglalkozásokon nyilván nem ismeretanyag szerepel, hiszen ez értelmezhetetlen, itt kellene a fejlesztési célokat, eszközöket, módszereket, esetleg feladatokat felsorolni, leírni.
2014. 03. 10.
A pedagógiai tevékenység dokumentumai feltöltésével kapcsolatban lenne kérdésem. A szakmai tevékenység feltöltésekor jó néhány elemet be tudok jelölni. Vizsgáztatok emelt szinten, elnökösködöm, pályázatokban is részt veszek, felzárkóztatok, (mint mindenki) és tehetséggondozást is végzek (mint mindenki). Ezek dokumentálása számomra egy PDF-et (itt 1-2 oldalon kifejtve néhány mondattal az összes fentebb bejelölt tevékenységeket) jelent. Elég így?
A másik probléma ugyanitt a művészeti tevékenység bemutatása. Ilyen nekem nincs, és feltettem a PDF-et, hogy számomra ez nem is értelmezhető, hiszen nem vagyok művésztanár. De ha nem jelölök be valamit, nem lesz véglegesíthető. Jelöljem be, hogy pl. zeneművészet? Sajnos itt nincs "Nem kívánok feltölteni" rész.
A szakmai tevékenység feltöltésekor elegendő egyetlen elemet bejelölni és azt kifejteni 1-2 oldalban. Nem kell feltétlenül minden szakmai tevékenységet részletezni. A művészeti tevékenységnél csupán egy nyilatkozat szükséges, amely szerint ilyet nem kívánunk bemutatni.
2014. 03. 10.
36 éve tanítónőként dolgozom. jelenleg 1. osztályosaim vannak. Szakvizsgázottként az egyszerűsített portfólió változata mellett döntöttem. A csoportprofilt az osztályomról írom. A tematikus tervvel van gondom: csak magyar nyelv és irodalomból írhatom (ezt tanítom a legmagasabb óraszámban), vagy egy témakört megjelölve -pl. Tavasz- az általam tanított más tárgyakat (matematika, környezetismeret, rajz, technika) is összefűzhetem egy tematikus tervbe?
Ha ön tanítónő, akkor nyugodtan készíthet bármelyik "tantárgyához" tematikus tervet. Ez lehet a tavasz vagy a tavaszi ünnepek témaköre is, nyugodtan alkothat. Tanítóként gyakorlatilag teljes szabadsága van!
2014. 03. 09.
Azt szeretném megkérdezni, hogy a hospitálási napló feltétlenül kell-e a megvalósítás dokumentumai közé,abból a témából amiből az óravázlatot írtam, vagy lehet teljesen más osztálynál, más témakörből?
A hospitálási napló csak teljes portfólió-feltöltéskor szükséges.Teljes portfóliónál a feltöltő egyik óráját kell meglátogatnia valakinek, célszerű, ha ez az adott tematikus tervhez csatlakozik. Ha ez nem valósítható meg, akkor más témakörhöz fog csatlakozni.
2014. 03. 09.
Általános iskolában dolgozom fél állásban tanítóként, fél állásban fejlesztő pedagógusként.Legnagyobb óraszámban a fejlesztő foglalkozásokat tartom mint fejlesztő, tanítóként pedig matematikából van a legtöbb órám. A portfóliómban megoszthatom-e a 10 tanóra tervét 5 fejlesztő foglalkozásra és 5 matematika órára. Természetesen ez esetben két csoportprofilt, és két tematikus tervet töltenék fel.
A portfóliót a legnagyobb óraszámban gyakorolt munkakörhöz, tantárgyhoz kell feltölteni. Ez önnél a fejlesztő pedagógusi munkakör. Nem oszthatja meg a vázolt módon az óraterveket, mint ahogyan én sem tölthetek föl matematika és fizika órákat is. Kivétel, ha fejlesztőpedagógusi munkakörében matematikát is tanít, amit nem hiszek. Tehát a fejlesztő foglalkozások feltöltését javaslom egy vagy két tematikus tervvel!
2014. 03. 09.
Szakvizsgázott pedagógus vagyok 31 év tanítási gyakorlattal a hátam mögött. Mi történik, ha nem élek a számomra felkínált lehetőséggel és nem töltöm fel ingyenesen április 30-ig a portfóliómat? A későbbiekben ez fizetőssé válik? Melyik az a legtávolabbi időpont amikor még kötelezően fel kell töltenem? Illetve akkor már nem esek-e bele abba a körbe akiknek nem kötelező minősíttetni magukat nyugdíj előtt?
Ha lemarad a speciális eljárásról, akkor 2014-ben (március 31-ig) jelentkezhet először minősítésre. fizetős Az államtitkárság március 12-i közleménye szerint a minősítés 2014-ben és 2015-ben is díjmentes. Mivel 2013-ban került Ped. I-be, 2019-ig abban is marad, ha nem kéri a minősítését, ezt követően 3 éven belül kell a minősítést megszerezni.
2014. 03. 08.
Szakvizsgázott pedagógusként készítem portfóliómat. Az egyszerűsített változatot választottam. A szakmai életút értékeléséhez szeretnék mellékleteket csatolni. Hogyan lehetséges ez?
A szakmai életúthoz nem kell és nem is célszerű mellékleteket csatolni, itt nincs szükség semmiféle igazolásra. Azt tanácsolom, ne csatoljon semmit. Ha mégis feleslegesen szeretne dolgozni, akkor a csatolandó dokumentumot "mentés másként" menüvel jpg képként mentse el (egyszerűen nevezze át xxx.pdf ből xxx.jpg fájllá), és képként csatolja az eredeti Word dokumentumhoz.
2014. 03. 08.
1985 óta vagyok tanító, és 2000 óta történelem tanár, 2008-tól van szakvizsgám. Tanítóként 13 órát tanítok, ebből 5 óra testnevelés első osztályban, 7 óra magyar negyedik osztályban, valamint 8 óra történelem 5-8-ig. A kérdésem: melyik tantárgyból kell beadnom az óravázlatokat?
Mindenképp tanítói portfóliót kell feltöltenie. Mivel a tanítói feladatban a tantárgyak nem különülnek el élesen, értelmezésem szerint a testnevelés és magyart is választhatja, pl. két tematikus tervet tölt föl, egyet magyarból, másikat testnevelésből. De választhatja csak az egyiket is, és csak ahhoz töltsön föl tematikus terv(ek)et. Ha nagyon akarja, választhatná éppen a történelmet is, mert az útmutató nem definiálja pontosan a tantárgy fogalmát. A majd később (?) megjelenő tantárgyi útmutató azonban az alsó tagozathoz nem tantárgyanként jelenik meg, tehát az ott szereplő tanítási elemeket egyként kezeli.
2014. 03. 07.
Hol találom meg a gyermekvédelemben dolgozó pedagógusok portfóliójához szükséges követelményeket? Köszönöm előre is segítségét!
A gyermekvédelemben dolgozó pedagógusokra vonatkozóan (tudomásom szerint) nem jelent meg még követelmény-rendszer. Ezért nincs más lehetősége, mint a "normál" pedagógusokra vonatkozó követelményeket a lehetőségek szerint átformálja. Készítsen a hasonló gonddal küzdő gyermekekből egy csoportprofilt, a nevelésükhöz egy tematikus tervet és 10 foglalkozást. Ha tovább várunk, kifutunk az időből!
2014. 03. 07.
Kérem állásfoglalását a zeneóvoda-vezetés szakvégzettséget adó szakosító oklevél egyenértékű-e a szakvizsgával, mivel az óvodapedagógus F kategóriából G kategóriába átsorolást kapott vele. Az útmutató/tájékoztató anyagban 1997 előtti óvodai szakmai 4 féléves képzések nem szerepelnek. Az oklevél megfelel a 7/1987 (VI.29.) MM-rendelet 7§ (2) bekezdésében foglaltaknak (szakosító oklevél.)
Úgy vélem, hogy az 1997 előtti szakosító oklevél csak bizonyos feladatok ellátására teszi jogosulttá az oklevél tulajdonosát, de nem szerepelnek benne azok a motívumok, amelyek a szakvizsga megszerzéséhez kötelezőek. Ezért úgy vélem, hogy nem lehet szakvizsga az ön által fölvetett diploma.
2014. 03. 06.
A most megjelent OH értesítésben: Ki kerülhet a minősítettek körébe, felsorolásnak megfelelő kolléga (megvan a 30 év szakmai gyakorlata) ingyenesen minősítik, vagy fizetnie kell a minősítésért? Mi van azokkal a kollégákkal, akiknek már van 8 év szakmai gyakorlatuk, szívesen minősíttetnék magukat, ki is fizetnék a minősítési eljárást, jelentkezhetnek Ők is március 31-ig?
A legalább 8 év gyakorlattal rendelkezők tehát 2014-ben nyújthatják be minősítési kérelmüket, a minősítésre 2015-ben fog sor kerülni. Az államtitkárság leírta, kiket részesít előnyben. A 8 év szakmai gyakorlattal rendelkezők közül bárki jelentkezhet a minősítésre, de elsősorban azok kerülnek majd be a 30 000 fős listába, akiknek a 8 év mellett szakvizsgájuk, vagy szakvizsga nélkül 30 év szakmai gyakorlatuk van. Ha még marad hely, akkor mások is bekerülhetnek.
2014. 03. 06.
Testnevelőként dolgozom egy általános iskolában, mellette igazgatóhelyettes vagyok. Kérdésem az lenne, hogy egy tematikus tervhez legalább 4 óratervet kell feltölteni, de ezeknek az óráknak sorban egymást követőnek kell-e lenni vagy lehet az adott tematikus egységből pl. 1. 3. 5.6. óra? Testnevelés órához mit lehet mellékletként csatolni? Fényképet a gyakorlatról? A gyakorlatok leírását? Értékelést hogyan írjak?
A tematikus terven belül feltöltött óráknak kötelezően egymásra kell épülniük, tehát sorozatot kell képezniük. A tematikus terv megvalósításáról a testnevelőknek valóban nehéz dokumentációt bemutatniuk, a fényképek valóban jók. Viszont nincs kialakított tárhely a videók feltöltésére, ezért nem javaslom. Lehet valóban értékelést csatolni egy-két fényképpel: hogyan sikerült, milyen problémák voltak. Konstruktívaknak kell lenniük, mert a kiírás nem testnevelőkre készült. Lehet akár internetről, tankönyvekből vett néhány oldalt is feltölteni, azonban pontosan meg kell hivatkozni a forrásokat.
2014. 03. 06.
2018-ban már nyugdíjas leszek. Most 37 évem van és szakvizsgám is. Ha egyszerűsített portfóliót töltök fel, vajon fel kell-e még töltenem nyugdíj előtt a teljeset? Bekerülök-e a minősítési eljárásba?
Töltsön föl egyszerűsített portfóliót, és más kötelezettsége nincs, hiszen 2018-ig megszűnik a jogviszonya. Sok sikert!
2014. 03. 04.
Intézményvezető-helyettesként matematikát (heti 4óra) és magyart(olvasás heti 3, nyelvtan heti 2, fogalmazás heti 1 óra, írás heti 1 óra)tanítok harmadik osztályban. Szeretném matematika tantárgyból a a tematikus tervemet és óravázlataimat feltölteni, bár a magyart tanítom magasabb óraszámban. Esetleg feltölthetem mindezeket magyar tantárgyon belül kizárólag nyelvtanból?
A szabályos válasz attól függ, hogy az ön iskolájában a magyar nyel és az irodalom a pedagógiai program szerint egy tantárgy vagy kettő. Ha ugyanis kettő, akkor a matematikát tanítja a legnagyobb óraszámban, és abból tölthet föl. Ha viszony a magyar nyelv és irodalom egy tantárgy,akkor abból a heti öt óra viszi a prímet, és abból kell feltöltenie. Ezen belül az irodalmat, a nyelvtant is választhatja vagy éppen keverheti.
2014. 03. 03.
Érdeklődnék, hogy ha a szakvizsgámat német nemzetiségi tanítóként szereztem meg, akkor milyen tantárgyból, milyen nyelven készíthetem el a portfóliómat? Az év végén meglesz a 40 éves munkaviszonyom, de jelenleg nem szeretnék elmenni nyugdíjba. Meghatározták-e, hogy a nyugdíj előtt állók is beadhatják-e?
A nyugdíj előtt álló kollégák is bátran beadhatják a kérelmüket, elkészíthetik a portfóliójukat. Érdemes is, ha még 2-3 évet dolgozni kívánnak! Ha ön tanító, akkor tanítóként kell feltöltenie, a tantárgyakból nyugodtan többet is választhat, tehát pl. olvasásból és környezetismeretből készít egy osztály számára két tematikus tervet, és ehhez készíti el az óraterveit. Készítheti magyarul a portfóliót, a reflexiókat azonban okvetlenül magyarul kell csatolnia.
2014. 03. 03.
Óvodában fejlesztőpedagógusként dolgozom, óvodapedagógus és fejlesztőpedagógus végzettségem van, a KIR -ben, megnyitott E-felületemen "Pedagógus-Óvodapedagógus"-ként szerepelek. Portfóliómat fejlesztőpedagógusi tevékenységemből írom - több óraszám, 62. oldal, teljes változatot.
Lehet annak jogi következménye, hogy a KIR-ben óvodapedagógusként vagyok, de a tényleges tevékenységemnek megfelelően készítem a portfóliómat?
Óvodában nem kötelező a fejlesztőpedagógus státusz, de már 17 éve ezt a munkakört látom el.
Véleményem szerint nem lehet negatív következménye, de helyes lenne, ha kezdeményezné a munkáltatójánál a KIR-ben történő nyilvántartásának módosítását!
2014. 03. 02.
Az óratervek/foglalkozástervek című részben kéri a felület a használt tankönyvet/forrást. Mivel testnevelést tanítok, nincs tankönyv, amit beírhatnék. Elegendő-e szakirodalmat forrásként megjelölni, amelyből az óraterveket készítettem?
Ha nincs tankönyv, akkor ne töltse ki. Ha a felület ezt a * jel miatt nem hagyja lezárni, akkor jelöljön meg szakirodalmat vagy valamiféle forrást, akár webes forrást is!
2014. 03. 02.
Tanítónő vagyok. Több éve már 1-2. osztályban tanítok. Szeretném a jelenlegi másodikos osztályom csoportprofilját elkészíteni, Másodikos matematika tantárgy egy részének tematikus tervét, körülbelül 4 óravázlatával. Amennyiben a többi óratervet 1. osztály magyar tantárgy (olvasás, írás-tanítás) egy bizonyos részéből tölteném fel, akkor az elsős csoportprofilt fel kell töltenem? Nem elég erről az osztályról a mostani? A terjedelmi korlátok miatt célszerűbb lenne csak egy évfolyamon dolgozni?
Igaza van, hogy a legkevesebb munkával akkor lehet feltölteni, ha egy csoportra és így egy évfolyamra alapoz. Ha átnyúlik a másik osztályba, akkor ahhoz okvetlen készítsen csoportprofilt és tematikus tervet, mert csak így lesz összefüggő a portfóliója.
2014. 03. 02.
Alsós tanítónő vagyok, tematikus tervemet és óravázlataimat fogalmazásból készíteném. De felmerült bennem a nyelvtan is, mivel a felmérés-értékelés itt jóval egyértelműbb.
Az első kérdésem ezzel kapcsolatos. Ha a tanulók fogalmazást készítenek, azt nagyon nehéz pontozással értékelni. Ez esetben nem tudok feladatonként százalékos értékelést készíteni, és ezt elemezni. Így lehet, hogy nem készül egy frappáns értékelés, táblázatokkal, grafikonokkal, sokrétű reflexióval. Mi a véleménye erről?
A másik problémám, hogy mivel teljes portfóliót készítek, IKT-s óra is kell.Probléma-e, ha az nem a tematikus tervhez tartozó órákról készül, hanem egy matematika vagy magyar nyelv óráról?
Egyáltalán nem kötelező százalékosan vagy akár pontozással értékelni a dolgozatokat, nyugodtan értékelje azokat akár szövegesen, akár az osztály egészére vonatkozóan. Nem is kell nagyon részletes értékelést készítenie! Ha pedig egyszerűsített portfóliót tölt föl, akkor az értékelés dokumentumait nem is kell elkészítenie! Persze a teljes portfóliónál erre szükség van.
Nem kell IKT-s órát feltölteni, csupán két IKT-alkalmazásra kell reflektálnia: tehát hogyan alkalmazza az IKT-eszközöket akár a felkészülés, a tanórai munka vagy éppen a kapcsolattartás során! Azt javasolnám, hogy ragaszkodjon a tantárgyához!
2014. 03. 01.
Elkezdtem feltölteni a portfóliómat. A pedagógiai tevékenység dokumentumainál járok. Az eredetiségnyilatkozat fent van. Kérdésem, hogy ezen a fülön lévő összes bekezdéshez kell valamit feltölteni az egyszerűsített esetben is? Pedagógiai-szakmai tevékenységnél bejelöltem az emelt szintű vizsgáztatót. Ehhez a szakmai fájl mi legyen? A 30 órás tanfolyamom (azt már előbb feltöltöttem), vagy egy általam készített Pdf, hogy 2006 óta vizsgáztatok emelt szinten? Egyéb pedagógiai tevékenységet, úgy látom, nem kell feltenni. Az önálló alkotói, művészeti tevékenység rám nem is vonatkozhat (mert ilyet nem végzek). Az intézménybemutatás kötelező? Szakmai életút - gondolom - kell.
Ahol a feltöltőfelületen feltöltendőt lát, azt töltse föl, kivéve, ha a fül alatti magyarázatban szerepel, hogy nem kötelező a feltöltés. Az önálló alkotói tevékenység valóban nem kötelező, de - ha figyelmesen elolvassa az ukázt - nyilatkozni kell arról, hogy nem kíván ilyen tevékenységet bemutatni. Nem kell minden fülhöz feltölteni, ha ezt a feltöltés helye alatt lévő magyarázat megengedi. Ha * szerepel, akkor viszont feltétlenül. A szakmai önéletrajznál nem kell minden fülhöz feltölteni. A pedagógiai tevékenység dokumentumainál mindenhová oda van írva, hogy fel kell-te tölteni vagy sem. A szakmai életút és az intézmény bemutatása az egyszerűsítettnél is szükséges.
2014. 02. 27.
Informatika szakos tanár vagyok. Heti 2 órában tanítok informatikát. Ez minősül tantárgynak, amelynek önálló év végi osztályzata van. Ennél magasabb óraszámban is tanítok szakmai informatikai tárgyakat, de ezek úgynevezett modultantárgyak, amelyeket más modultantárgyakkal együtt értékelünk év végén. Például számítógép-programozási gyakorlatok I. (10 osztály-2+2óra 2csoportban) és számítógép programozási gyakorlatok III. (12. osztály-2 óra)
Kérdésem az, hogy a tematikus terv és az óravázlatok készítésénél választhatom-e a nagyobb óraszámban tanított modultantárgyat, vagy a tiszta, önálló tantárgyat válasszam a kevesebb óraszámmal? Arra gondoltam, ami az órarendben szerepel, az tantárgy, még ha modul- (azaz csak rész)tantárgy is. Az év végi értékelése és a bizonyítványbeli helye az egy másik kérdés.
Tantárgy az, amely az iskola pedagógiai programjában tantárgyként szerepel. Tehát nem az órarend, hanem a pedagógiai program a meghatározó. Véleményem szerint az informatikához tartozó modulokat nyugodtan tekinthetjük egy tantárgynak.
2014. 02. 27.
Kinek kell áprilisi határidővel leadni kötelező jelleggel a portfóliót?
Április 30-ig senkinek nem kötelező leadni a portfóliót. Azonban április 30-ig van lehetőségük a legalább 14 év szakmai gyakorlattal és szakvizsgával rendelkezőknek feltölteni a portfóliót, amelynek révén 2015-től Pedagógus II. fokozatba kerülhetnek.
2014. 02. 27.
Igazgatóhelyettes vagyok egy iskolában. A kötelező óraszámom 4, magyar-történelem szakos tanárként 4 magyar és 2 történelem órám van. Az Oktatási Hivatal véleménye szerint magyarból kell a portfóliót feltöltenem, hiszen a nyelvtan és irodalom egy szaknak számít. Azt szeretném tudni, hogy a magyar óravázlatokon kívül az egyéb szabadon választható feltöltendő dokumentumaim lehetnek-e a másik szakomhoz kapcsolódóak, például történelemverseny, helytörténeti munkafüzet?
Bizony magyarból kell feltöltenie a portfólióját, és az ehhez kapcsolódó tematikus tervet, óravázlatokat, sőt - ha teljes portfóliót tölt fel - a különleges bánásmódot igénylő csoport és annak féléves ütemterve is mind a magyar tantárggyal legyen kapcsolatos. A teljes portfólió esetében esetleg a projekt cím alatt látok feltölthetőnek a történelemhez csatlakozó anyagokat.
2014. 02. 25.
55 éves, tanító, szakvizsgázott gyógypedagógus vagyok. Egy tanulásban akadályozott tanulókat oktató-nevelő intézményben dolgozom. 9. osztályban magyar nyelv és irodalom tantárgyat tanítok heti 5 órában, 2 habilitációs foglalkozással kiegészítve. 6 órában egészségügyi ismeretek óráim vannak a 11-12. évfolyamon.
Kérdésem: Választhatom-e a magyar nyelv és irodalom tantárgyból a tematikus terv készítését a hozzá tartozó óravázlatokkal, mivel az egészségügyi ismeretek tárgy oktatását általános iskolai tankönyvekből végzem. (6., 8. osztály)
Sajnos, speciális szakiskolai tankönyvek a 11-13. évfolyamon csak elvétve akadnak.
Az útmutató kötelezővé teszi, hogy a legnagyobb óraszámban tanított tárgyunkból töltsük föl a portfóliót. Ha gyógypedagógusként önnek van (bizonyára!) képesítése az egészségügyi ismeretek tanítására, akkor abból kellene feltölteni, mert különben megsérti az útmutatót, ami bizonyos kockázatot jelent. Nem gond, hogy általános iskolai tankönyvből tanít, nem törvényességi vizsgálatról van szó. Én inkább erre biztatom!
2014. 02. 24.
Gyógypedagógus vagyok Székesfehérvárról. egyéni fejlesztését végzem. Heti óraszámaim egy EGYMI-ben autista tanulók csoportját vezetem - heti 14 órában,
6 órában utazó tanárként többségi iskolákban, óvodában autizmussal élő tanulók tárgyanként: 6 habilitáció, 3 olvasás-írás, 2 számolás-mérés, 2 ének-zene, 1 babzsák foglalkozás.
A problémám a következő: az autistáknál csoportos tevékenységek az ének-zene, valamint a babzsák, amelyekből kevesebb az óraszámom. Habilitáció során egyszerre két tanulóval tudok együtt foglalkozni,akik hasonló szinten vannak értelmi képességeik, koruk, autizmusuk súlyossága szempontjából. De a két gyerek még nem csoport.
A megadott feltételek az én estemben ütik egymást. Mit tegyek? Írjak csoportprofilt az egész csoportomról, ahol korban, értelmi képességekben nagy az eltérés a gyerekek között? A csoporton belül kiemelhetem a többiek bemutatása után a két tanulót, akik fejlesztéséről tematikus tervet és foglalkozásterveket írnék? Vagy a kevesebb óraszámban tanított ének-zene foglalkozásokról írjak tematikus tervet és foglalkozás terveket? Ezeken a foglakozásokon a hétből 5 tanuló végig, 1 tanuló rövidebb ideig vesz részt.
Ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban szeretném véleményét kikérni. Sajnos nem egyértelmű a helyzet, mert mi még a gyógypedagógián belül is egy speciális területen dolgozunk. Tisztelettel várom válaszát.
Valóban nagyon speciális területen dolgozik, nekem pedig kevés ismeretem van ezen a területen. Leírásából azt látom, hogy a legnagyobb óraszámban tanított 6 habilitációs órájához kellene készítenie a csoportprofilt és a tematikus tervet úgy, ahogyan az ön - nagyon konstruktívan - leírta. Vagy írjon az egész csoportról csoportprofilt, és emeljen ki ebből néhány tanulót, vagy az egyszerre fejlesztett két tanulót alapul véve vegyen hozzá még legalább másik két, hasonló problémával küzdő tanulót, így alakítva csoportot. Bánjon viszonylag szabadon a tematikus tervvel, akár többféle foglalkozást is építhet bele. Semmiképpen nem javaslom az alacsonyabb óraszámban tanított ének tárgyat még akkor sem, ha ott (majdnem) az egész csoportot tanítja. Ekkor ugyanis fontos szabályát szegné meg az útmutatónak. Egy biztos, minden előírást szorosan nem tud betartani!
2014. 02. 24.
Az óratervek esetében elég megjelölni a kiadót,tankönyvet és aktuális oldalszámát, vagy fel kell tölteni a tananyag szövegét? Magyar szakos lévén ez utóbbi rengeteg oldalt tenne ki,és rengeteg plusz munkát a szkenneléssel. Mi a tapasztalata a feltöltésnél ez ügyben?
A feltöltő-felület szolgáltatásai szerint jelenleg csak a könyv pontos hivatkozását lehet feltölteni, nincs külön hely a tankönyv szóban forgó oldalainak feltöltésére, ezt megreklamáltam, de választ - eddig - nem kaptam. Ha ragaszkodik hozzá, akkor az lehet megoldás, hogy a pdf-ben elmentett óravázlathoz szintén pdf-ben hozzáragasztjuk a tankönyvi oldalakat, ebben az informatikatanárok tudnak segíteni.
2014. 02. 19.
Minden esetben kötelező különleges bánásmódot igénylő tanulóról fejlesztési terv? Az én osztályomban nincs ilyen. Pályám során nem is készítettem ilyet, hiszen nálunk gyógypedagógusok foglalkoznak ezzel. Általános Iskola 4.osztályában tanítok.
Az egyszerűsített portfólió feltöltése esetén nem kell különleges bánásmódot igénylő csoportot definiálni, és hozzá féléves ütemtervet készíteni. Teljes portfólió esetén azonban kötelező.
Dehogynem: az ön osztályában is el lehet határolni a tehetséges, a szorgalmas, a hanyag, a nehezen haladó, a mozgékony, stb. tanulók csoportját, amely különleges bánásmódot igénylő csoportként értelmezendő.
2014. 02. 19.
Mi van akkor, ha valaki nem a végzettségének megfelelő munkakörben dolgozik? Tanítói, szaktanári, óvónői, integráló pedagógusi végzettségekkel gyógypedagógusi munkakörben.(Ez több embert érint.) Írhatjuk-e azt, amit csinálunk, például egyéni fejlesztés,vagy felesleges megírnunk a portfóliót? Egyébként szakvizsgázott, sok eredményt felmutató kollégákról van szó.
Találkoztam már a problémával, törvényes megoldás nincs rá. Egyszerűen azért, mert nem törvényes a kollégák alkalmazása abban a munkakörben, amelyhez nincs meg a törvényben meghatározott szakképzettségük.
Tehát akár azt javaslom, hogy a nem megfelelő képzettséggel tanított magasabb óraszámhoz töltsék föl a portfóliót, akár azt, hogy az alacsonyabb óraszámban tanított, de megfelelő képzettséggel ellátott tantárgyhoz töltsék föl, ellentmondásba kerülök a jogszabállyal. A jogszabálysértés akkor alacsonyabb fokú, ha az útmutatót (és a rá hivatkozó kormányrendeletet) sértjük meg, azaz a szakképzettségünkhöz töltjük föl az anyagot. De hogy ez átmegy-e majd a rostán, azt nehéz lesz megmondani. A speciális eljárásban (április 30-ig) talán
2014. 02. 19.
Egy zalaegerszegi szakközépiskola tanára vagyok. Rendelkezem egyetemi végzettséggel(többel is) és van pedagógus-szakvizsgám. A beszámítható gyakorlati időmet 12 éveben állapították meg (3 év gyes/gyed), ezért sajnos nem tudok nekiállni a portfóliómnak. Szeretném megtudni, ha a törvény eredetileg 8 év gyakorlati időt ír elő az előzetes tájékoztatások szerint, akkor miért nincs lehetőségem, akár a hosszadalmasabb minősítő eljárás keretében - újra - bizonyítanom?
Van lehetősége bizonyítani: mivel több mint 8 év szakmai gyakorlattal rendelkezik, ön 2014-ben is jelentkezhet már minősítésre, és ehhez föl kell tölteni a portfólióját. Csak teljes portfóliót tölthet föl, és - várakozásom szerint - május 1 után lehet az önök számára megnyitni a portfóliós felületet. Addig csak készítgesse a portfóliós dokumentumait!
2014. 02. 18.
Hova tölthetem fel a portfóliót, ha március 31-ig jelentkezem? Autista csoportban dolgozó gyógypedagógusként óravázlatot írni nem tudok. Egyéni fejlesztési terv alapján dolgozom 12-14 éves, nem beszélő, középsúlyos értelmi fogyatékos, autista gyerekekkel. Mi legyen a tematikus terv és a hozzá tartozó 10 óra a porfólióban?
Ha önnek van szakvizsgája és legalább 14 év szakmai gyakorlata, akkor a KIR - az igazgatója közreműködésével - engedélyezte önnek a feltöltő-felület megnyitását. Itt április 30-ig (nem március 31-ig) kell feltöltenie az egyszerűsített vagy a teljes portfólióját. Ha a feltételekkel nem rendelkezik, akkor egyelőre nem nyitható meg az ön számára a feltöltőfelület.
Ha egyéni fejlesztést végez, akkor is azt javaslom, hogy a hasonló problémákkal küzdő tanítványai köréből definiáljon egy legalább 4-5 főből álló csoportot, és számukra készítsen "óravázlatokat", foglalkozási vázlatokat. A tematikus tervben határolja körül, hogy melyik terület fejlesztését végzi, vagy a fejlesztés mely szegmensére összpontosít, és ehhez írjon 10 foglalkozásvázlatot. Nem az önök feladataira készült az útmutató, így csak konstruktív megoldásokkal lehet megfelelni a feltöltésnek.
2014. 02. 17.
2016. októberében fogok nyugdíjba menni. Szakvizsgával rendelkezem, ezét gondolta arra, hogy április 30-ig az e-portfólió egyszerűsített változatát töltöm fel. Kérdésem az, hogy nyugdíjba vonulásomig el kell-e készítenem a teljes változatot, részt kell-e vennem minősítő eljárásban, amennyiben igen, kell-e az eljárásért fizetnem?
Először is 22 hónapon át élvezheti a megemelt illetmény örömeit, tehát feltétlenül érdemes! Egyszerűsített portfóliót ajánlok feltölteni, ami jóval könnyebb, mint a teljes változat! Ennek alapján 2015-től élvezhető a megemelt illetmény, és - mivel 2018-ig kell a valódi minősítést teljesíteni - a 2016-os nyugdíjba vonulásával ez a kötelesség már nem terheli önt.
2014. 02. 13.
Intézményünkből több kollégámmal együtt jelentkeztem 2013. tavaszán az OFI szaktanácsadó képzésére gyógypedagógia szakterületre. Regisztráltak bennünket, de a KÖRPI tájékoztatása szerint a gyógypedagógusok még nem kerültek sorra a 3.1.5-ös képzésen. Mindannyian rendelkezünk 15 év szakmai gyakorlattal és szakvizsgával, besoroltak a PED.I-be, de ha nem vagyunk rajta a szaktanácsadói névjegyzéken, nem tudjuk a teljes portfóliót feltölteni.
Hol tudjuk megnézni a szaktanácsadói névjegyzéket?
A szaktanácsadói névjegyzéket még nekem sem sikerült megtalálnom: az még nem készült el. A témáról az utolsó érdemi információt itt találtam: http://www.budapestedu.hu/szaktanacsadas/szaktan_hireka/tajekoztato_szaktanacsadoi_nevjegyzekre_jelentkezo.html
A teljes portfóliót ettől föl tudják tölteni, ez nyilván feltétele lesz a mesterpedagógusi jelentkezésnek. Tehát arra készüljenek, a lista meg majd csak megjelenik egyszer! Nem ez az egyetlen dolog, ami csúszásban van!
2014. 02. 12.
Autista csoportban dolgozunk.(7 gyerek, különböző életkorúak)Egyéni fejlesztés keretében tanulják a tantárgyak többségét. Csoportosan csak a készségtárgyakat és a kommunikáció fejlesztését tartjuk. Készíthető-e tematikus terv és vázlat ének- zenéből,vagy testnevelésből, ami csoportos, de csak heti 2 óra? A magasabb óraszámban tanított tantárgyak óráin csak egy tanulóval foglalkozunk egyszerre.
A speciális esetükre vonatkozóan nem tartalmaz útmutatást az útmutató. A feltöltő felület azonban (mint egy hete kiderült) már tartalmaz arra utalást a "Nevelő-oktató munka dokumentumai" című fejezetben: itt már nem csak csoportprofilt, hanem nevelési tervet, növendékprofilt is nevesít. A Hivatal is azt a (megengedő) tájékoztatást adta, hogy ilyen esetekben lehet egyfős csoportprofilt, azaz tanulói profilt, növendékprofilt feltölteni. Válaszomnak nincs jogszabályi alapja. Tehát a fejlesztő óráikhoz javasolnám a portfólió feltöltését.
2014. 02. 12.
Tegnap azt hallottam, hogy a pedagógus II-be nem a munkaviszonyban eltöltött évek, hanem a szakmai tapasztalat évei alapján leszünk besorolva. (A gyed, gyes idejét le kell vonni, de a szülési szabadság idejét nem). Ez azt jelenti, hogy a bruttó 24000 Ft helyett csak bruttó 8000 Ft lenne az emelés esetemben. S aki három gyerekkel egymás után gyesen volt még rosszabbul jár. Igaz ez a tegnapi információm?
A jogszabály valóban egyértelmű abban a tekintetben, hogy a szakmai gyakorlat időtartamába nem számít bele a 30 napon túli fizetés nélküli szabadság, így például a gyes és a gyed időtartama. A szülési szabadság valóban beszámít. Ha önnek megvan a 14 év szakmai gyakorlata, akkor a Pedagógus II-be kerülve 24-25 000 Ft illetményemelkedésre számíthat 2015-től. Ha csak a 8 év szakmai gyakorlata van meg, akkor is ennyi lesz az illetményemelkedése, de inkább csak 2016-tól. De a 8 000 Ft nem reális adat, és nem is függ össze a gyes és gyed miatti távolléttel.
2014. 02. 11.
Szakszolgálati szakember vagyok, fejlesztő pedagógus. Igaz az, hogy mi csak az "egyszerűsített" portfóliót tudjuk feltölteni? A szakszolgálatoknál dolgozó fejlesztő pedagógusok esetében ez konkrétan mit jelent? Állítólag a felület nem is működik,ahova mi tudnánk feltölteni a portfóliónkat! Egyszóval teljes a bizonytalanság!
Minden pedagógus, így a szakszolgálatban dolgozók is feltölthetik a teljes vagy akár az egyszerűsített portfóliójukat, ha rendelkeznek a 14 év szakmai gyakorlattal és szakvizsgával. A felület működik, csak az intézményvezetőknek kell engedélyezniük a feltételekkel rendelkező pedagógusok számára a belépést. Ott van baj, ahol nem vitték be a KIR-be a pedagógusok adatait, így a szakmai gyakorlatot, e-mail címet. Ne legyenek bizonytalanok, csak kérjék az engedélyt a munkáltatótól!
2014. 02. 11.
Kollégiumi nevelőkként azt szeretnénk megkérdezni:
1. az éves munkatervünket a Kollégiumi Alapprogramnak megfelelően kell tervezni. Ebben 12 tematikus témakör 1-2-3 foglalkozásnyi időt ír elő az egyes témákra vonatkozóan. Ebből 10 óravázlatot, mely egy fejlődési ívet mutat be, nehéz lenne produkálni, mivel a foglalkozásaink nem olyan egymásra épülő anyagok , mint a szaktárgyak lineáris óraterve.
2. A 10 órányi beadandó óratervet mi foglalkozás tervként értelmezhetjük, hiszen mi nem órát, hanem csoportfoglalkozást, korrepetálást és egyéni fejleszti foglalkozást tartunk? Válaszát előre is köszönjük, hiszen nagyon kevés kollégiummal kapcsolatos segítséget láttunk idáig.
A 2. kérdésre egy egyszerű igen a válasz.
Az 1. kérdésre, amely nem is kérdés: kollégiumi nevelőkként önök a legszabadabbak, mert komplex nevelési feladataik vannak, amelyek egymással okvetlenül összefüggenek. Ha más nem, hát időben, mert egyik délután sportfoglalkozást tartanak, másikon kulturális programot, a harmadikon korrepetálnak. Ezek a foglalkozások a nevelési területen egymásra épülő, összefüggő foglalkozások. Jóformán bármit feltölthetnek foglakozásként! Bár én lennék ilyen szabad!
De ha ragaszkodnak az önök tematikus témaköreihez, akkor egy csoporthoz töltsenek föl három tematikus tervet, és például 3+3+4 foglalkozást hozzájuk, ez nem túl magas óraszám! De inkább legyenek rugalmasak!
2014. 02. 11.
Ha 14 év munkaviszonyom van,nincs szakvizsgám,akkor mi a legutolsó év ,amikor köteles vagyok feltölteni a portfóliót? Nem szeretnék most 70000 Ft-ot fizetni,ezért nem tölteném most fel.Pár év múlva is fizetnem kell?
2019. szeptember 1-jétől van minősítési kötelezettsége, azonban ezt csak 3 éven belül, tehát 2022. augusztus 31-ig kell teljesítenie: szerintem nem kell még kapkodni. Az államtitkárság március 12-i közleménye szerint a minősítés 2014-ben és 2015-ben is díjmentes.
2014. 02. 11.
Gyógypedagógus végzettséggel, intézményvezető-helyettesként dolgozom szegregált gyógypedagógiai intézményben. A heti kötelező óraszámomat egyéni habilitációs órák teszik ki.
Kérdésem: a csoportprofilt (mindösszesen 3, azonos osztályba járó gyermekről van szó) az osztályról írjam, ahová a gyermekek járnak? Illetve lehet -e tematikus terv a félévre szóló egyéni fejlesztési terv?
A csoportprofilt arról a csoportról vagy osztályról írja, amelyikhez a tematikus tervet készíti. Ha az osztályra (úgy értem, nem tanítja az osztály), akkor arról, ha a 3-fős csoportról, hát akkor arról. Véleményem szerint az egyszerűsített eljárásban a speciális helyzetben megfelelnek a fejlesztési terv is. A teljes portfóliós eljárásban azonban a tematikus tervhez valódi foglalkozásokat kell tervezni, a fejlesztési tervet pedig a különleges bánásmódot igénylő csoporthoz kell feltölteni. Nagyon nehéz az ilyen specifikus esetekben megtalálni a jó megoldást, mert az eljárás a "normál" pedagógusok számára készült!
2014. 02. 10.
Több mint 14 éve tanítok alsó tagozaton, van szakvizsgám. Mi van, ha nem sikerül április 30-ig feltölteni a portfóliómat? A szakvizsgásoknak kötelező?
Sikerülnie kell, mert akkor 2015-ben nem lehet magasabb fokozatba kerülni. A lecsúszás esetében a 8 év szakmai gyakorlatra hivatkozva 2014-ben lehet benyújtani a portfóliót, de ez már fizetős, és legkorábban 2016-ban lehet magasabb fokozatba kerülni.
2014. 02. 09.
Napközis tanítóként dolgozom. A kérdésem az lenne,hogy a 10 óravázlatot feltölthetem-e csak egymásra épülő szabadidős foglalkozásokból? Gyógytestnevelőként is tanítok,a csoportomból több tanuló is jár az óráimra. Különleges bánásmódot igénylő csoportnak számít-e? Lehetséges ezen a területen a tematikus terv és az óravázlatok elkészítése?
Napközis feladatot ellátóként semmi akadálya, hogy a 10 foglalkozást egymásra épülő szabadidős foglalkozásokból állítsa össze. Igen, a gyógytestnevelésre utaltak csoportja különleges bánásmódot igénylőnek számít. Hozzájuk 2 foglalkozásvázlat feltöltése szükséges. A tematikus tervet a legnagyobb óraszámban ellátott tárgyhoz, jelen esetben - ha jól értem - a napközis feladathoz kell feltölteni.
2014. 02. 08.
Megjelent a portfólió feltöltő felülete. Már ott megakadtam, hogy az önéletrajz mégsem az europass formanyomtatvány feltöltésével történik? Most a felületen írjuk be az adatokat?
A feltöltő-felületen közöltek alapján természetesen vissza kell vonnom az Europass-mintát, hiszen erre a felület nem ad lehetőséget. Természetesen a felület fülei által biztosított-engedélyezett adatokat kell kizárólag megadni. Ezt senki nem tudhatta eddig, elnézést a "félreinformálásért".
2014. 02. 08.
Pedagógiai Szakszolgálatban dolgozom, logopédusként, Szeretném megtudni, hol található az a szempontsor az e-portfólióhoz, ami a szakszolgálatokra vonatkozik.
A szakszolgálatok számára nem készült még részletes útmutató, tehát - egyelőre - ne keresse!
2014. 02. 07.
Célszerű-e vagy kell-e ragaszkodni az Oktatási Hivatal tájékoztatójában található óraterv mintához, vagy maradhat az iskolánkban használatban lévő formátumban?
Nem kell ragaszkodni egyetlen mintához sem, de érdemes meggondolni, hogy milyen formátumot használunk! Ne vegye át automatikusan a régit, előbb értékelje!
2014. 02. 07.
Az Oktatási Hivatal honlapján február 6-án megjelent cikkben olvastam az egyszerűsített portfólió elkészítésének lehetőségéről. Ha ezt töltöm fel, kell-e 2018-ig teljes portfóliót készítenem a minősítéshez? Ön szerint körülbelül hány oldal ez az egyszerűsített változat?
Április 30-ig akármelyik portfóliót töltjük föl, 2018-ig rendes eljárásban meg kell ismételni az eljárást. Tehát akkor okvetlenül szükségessé válik a teljes portfólió. Legalábbis akkor, ha működtethetőnek bizonyul a rendszer. Az egyszerűsített változat szerintem ne haladja meg az 50 oldalt!
2014. 02. 06.
2015.08.16-án a negyvenéves jogviszonyomat megszerzem, és szeretném igénybe venni a nyugdíjat. Fel kell-e töltenem a portfóliót, és ha nem teszem, előre láthatólag milyen anyagi hátrányom származhat belőle? Valóban fizetnem kell a portfólió feltöltésért?
Ha van szakvizsgája, akkor április 30-ig díjmentesen töltheti föl a portfólióját. Az államtitkárság március 12-i közleménye szerint a minősítés 2014-ben és 2015-ben is díjmentes. Ha nem tölti föl a portfóliót, akkor nem kerül Pedagógus II. fokozatba, veszít havi 24 000 Ft bruttó illetményt. Más kára nem származik belőle, önnek nem kötelező a minősítési eljárásban történő részvétel.
2014. 02. 04.
Gyakornokként dolgozom 2012. november 8 óta határozott idejű hosszabbításos szerződéssel. Szeretném megkérdezni, hogy rám vonatkozik-e a minősítő vizsga, kell-e portfóliót készítenem (április 30-ig kell-e azt beadnom), és hogy zajlik az én esetemben a minősítő eljárás?
Ha határozott idejű munkaszerződése 2013. szeptember 1 előtti, akkor az ön gyakornoki státusára a Kjt. előírásai vonatkoznak. Mivel munkaszerződése határozott idejű, a munkáltatónak nem kellett az ön számára meghatározni a gyakornoki időt. A gyakornoki ideje 3 év, amelynek leteltével csak belső minősítő vizsgán kell részt vennie igazgatója által létrehozott bizottság előtt, ha azt sikeresen teljesíteni fogja, akkor Pedagógus I. fokozatba kell átsorolni. Az április 30-i zajló speciális eljárásban semmiképpen nem vehet részt.
2014. 02. 04.
1991-ben végeztem a KLTE-n történelem-német szakon. Miskolcon az egyik gimnáziumban tanítottam 6 évig teljes állásban németet. 1997-2005: A 2 lányommal otthon voltam (veszélyeztetett terhesség, GYED,GYES). 2005-2010 között ugyanabban az iskolában fél állásban németet tanítottam (nem tudtak több órát adni), fél állásban az iskolai könyvtárban dolgoztam.(2005/2006: könyvtáros-asszisztens végzettség megszerzése). Mivel 2010-ben végzett az utolsó német csoportom, nem maradt órám. 2010-2012: Debrecenben elvégeztem a könyvtárpedagógia tanár szakot (Msc). 2010 augusztusától csak könyvtárosként dolgozom ugyanabban az iskolában, állandó csoportjaim, óráim nincsenek. A 2012/2013. tanévben az informatika tantárgyon belül 4 db 9. ill. 10. osztályban (8 csoport)5-5 órában (2 hónap alatt össz. 40 órában) tanítottam a könyvtárinformatika témakört kísérleti jelleggel. Ebben a tanévben nem kaptam rá lehetőséget.2013. novemberében tartottam a három 9. osztályban 1-1 könyvtárbemutató órát, de más lehetőségem nincs. Kérdéseim:
- Hogy lehet így, tanított órák és tanulók nélkül portfóliót készíteni? (Mert gondolom, hogy kötelező elkészíteni.)
- A leírtak alapján akkor nekem 11 vagy 14 év szolgálati időm van?
- Már most elkezdjem elkészíteni a portfóliót? Ha most elkezdem, kell érte fizetni? Vagy megvárjam, amíg az iskola kötelez rá? Mikortól kötelező nekem a minősítési eljárásban részt vennem ?
- Ha a következő tanévben indítanék egy könyvtári szakkört, abból meg lehetne csinálni a portfóliót? - Mit lehetne beletenni az SNI-s tanulókkal kapcsolatban? (Néhányan vannak az iskolában.)
A szakmai gyakorlatának az igazolt időtartamáról az igazgatót vagy az iskolatitkárt kérdezze meg, néhány hónapja be kellett vinni az adatokat a KIR rendszerébe, ami ott van, az a mérvadó. Úgy látom, hogy könyvtárostanárként (nem könyvtáros!) a tartott órák alapján el lehet készíteni a portfóliót, ha nem is egyszerű. Ha jövőre szakkört indít, annak alapján is. Vegyen egy osztályt, ahol tanított, készítsen rájuk csoportprofilt, tervezzen a könyvtári munkájával kapcsolatos tematikus tervet, töltsön föl hozzájuk órákat. Ha nem mindegyiket tartotta még meg, az sem probléma! Ha megvan a 14 év szakmai gyakorlata, akkor április 30-ig kell benyújtania a portfóliót, ha át akar kerülni Ped. II-be. Ha csak 8 év szakmai gyakorlata van, akkor mindegy mikor, de mielőbb, hogy 2015-ben sor kerülhessen a minősítésére. Utóbbi minősítés az Államtitkárság március 12-i közleménye alapján ingyenes. Nem feltétlenül SNI-s tanulókkal kell a különleges bánásmódot igénylő csoportnál gondolni: lehet érdeklődő, tehetséges, hátrányos helyzetű, gyenge eredményeket elérő, stb. tanulókra alapozni a féléves ütemtervet.
2014. 02. 04.
1997. szeptembertől vagyok pedagógusként állományban (főiskola után) a jelenlegi iskolámban. 2001. június és 2007. szeptember között születtek a gyermekeim, akikkel itthon voltam. Van szakvizsgám. Feltölthetem a portfólióm április végéig?
Jelenleg első osztályban tanítok iskolaotthonos oktatási formában, de nem osztályfőnökként. Az előző osztályunkban 2 évig voltam osztályfőnök, és végig magyart tanítottam. Írhatok az előző osztályról tematikus tervet, ha a kapcsolódó óravázlatokat gyerekek munkáival tudom dokumentálni? A hospitálást csinálhatom a mostani osztályban, ha nem arról írom az óravázlatokat?
Azon múlik, hogy az iskola által a KIR rendszerébe feltöltött adatoknál hány év szakmai gyakorlat szerepel az ön neve mellett. Ezt kérdezze meg az igazgatójától vagy az iskolatitkártól. Ha ezen legalább 14 év szerepel, akkor nincs gond, és feltöltheti a portfóliót. Ha kevesebb van, akkor a KIR feltehetőleg nem is fog önnek lehetőséget nyitni a feltöltésre. Az előző osztályához írhat csoportprofilt és tematikus tervet is, de bizony problémák lehetnek a dokumentálással. Ezért többnyire a jelenlegi osztályokkal, tanított fejezetekkel érdemes inkább foglalkozni! Inkább a mostani osztályára alapozzon, és akkor az óralátogatással sincs probléma.
2014. 02. 04.
33 éve tanító pedagógus vagyok, jelenleg 4. osztályos gyerekeket nevelek, kérdéseim a következők:
1. Az óravázlatok egy tantárgy köréből származzanak vagy többől?
2. A tematikus terv pl.a történelmi olvasmányok témakörében megfelelő-e? 3. A hospitálások lehetnek-e a leendő első osztályosok meglátogatása alapján?
Tanítóként nem látom szükségesnek megkülönböztetni a tantárgyakat, tehát bármely alsó tagozatos műveltségi területről tölthet föl elemeket. Természetesen megfelelő a történelmi olvasmányokra alapozott tematikus terv, bár lehet, hogy inkább projektként a szabadon választott dokumentumok körébe javasolnám.
2014. 02. 04.
Tanító, pszichopedagógus-logopédus vagyok, szakvizsgával rendelkezem. Általános iskolában dolgozom tejes munkaidőben, integráltan ellátható SNI-tanulók rehabilitációját végzem, akik tanulási zavarral küzdenek vagy beszédfogyatékosok. Szeretném elkészíteni a portfóliómat és az adott határidőig feltölteni. A tájékoztatókat olvasva azonban egyre rövidebbnek tűnik a rendelkezésre álló idő.
A pedagógusok minősítési rendszeréhez készült útmutató alapján számomra nem egyértelmű, hogyan tudok megfelelni az előírt kompetenciáknak, mert a saját területemre több helyen nem tudom vonatkoztatni. Például a logopédia az új törvényi szabályozásban szakszolgálati feladattá vált, az ott tavalyig elért eredményeimet, eszközeimet, módszereimet nem tudom mostani csoportprofilhoz illeszteni, vagy mivel a tájékoztató viszonylag friss, nem a fényképezésre, egyéb módon való dokumentálásra fordítottam hangsúlyt, így nem tudom alátámasztani az eredményeket. Én 3 havi ciklusban készülő fejlesztési tervet írok, nem tudok féléves ütemtervet, tematikus tervet, tanmenetet produkálni. Ugyanez a szabadon választott dokumentumok többségével is: projektterv, tanulási tréning terve, kompetenciamérés, szociometria, osztályprofil stb.
Azt gondolom, hogy a mi munkánk kevésbé illeszkedik ehhez az útmutatóhoz. A szakvizsga miatt élni szeretnék a lehetőséggel, de az útmutatóból nyert információk alapján ez akkor lehet sikeres, ha kérem a tantárgyfelosztás módosítását, mert pl. osztálytanítóként egyértelmű lenne számomra a tennivaló és sokkal színesebb, több területet bemutató portfólió készülhetne.
Arra a kérdésemre szeretnék választ kapni, hogy készül-e utazó gyógypedagógusoknak, nevelési tanácsadókban vagy integráló iskolákban/óvodákban dolgozóknak útmutatás? Számomra ez azért lényeges kérdés, mert jelentkeztem a minősítési rendszerbe, s ennek egyik feltétele a portfólió. Most látva jobbnak tűnik a közben megismert elvárások szerint végezni a napi feladatokat, folyamatosan dokumentálva, és tanítói feladatokat is kérni.
Igaza van, a feltöltésig hátra lévő idő bizony napról napra csökken! Megértem a nehézségeit, nem az önök profiljára készült a leírás! Valóban nehéz a tavalyi munkához utólag dokumentációt készíteni, sőt valószínűleg lehetetlen!
Ha 3-havi fejlesztési terveket ír, abból könnyen lehet félévest készíteni, pl. ha heti két órára tervez, akkor dolgozza át heti egy órásra, és máris félévnél tart. Ebben a kérdésben rugalmasnak kell lenni! Ha a címe az, hogy féléves ütemterv, és áll mondjuk 25 órából, nehéz megállapítani, hogy ez mennyi időtartamra készült.Még egyszer: teljesen igaza van a véleményével, de én ezen nem tudok segíteni. Próbálja meg úgy igazítani a dokumentációt, megkeresni azokat a dokumentumokat, amelyekkel nagyjából az előírt feltételeket teljesíti a speciális körülmények között. A pedagógiai szakszolgálatok, a pedagógiai szakmai szolgáltatók számára készül (majd!) az útmutató kiegészítése, de hogy erre érdemes-e várakozni???
2014. 02. 03.
Magyar-német két tannyelvű oktatásban tanítok Két tannyelvű általános iskolában németet és történelmet tanítok azonos óraszámban.
Történelemből szaktanácsadói névjegyzékre jelentkeztem. Ebből adódóan az óraterveket történelemből készítem. Milyen nyelven készüljenek az óratervek, a tanmenet és a tematikus terv?
Mivel egyenlőek az óraszámok, választhatja a történelmet. A portfólió feltöltési nyelvére csak az idegen nyelvek esetében van előírás. Nyugodtan készítse tehát magyarul a történelem óravázlatokat és tematikus tervek. Mindenképpen ezt javaslom!
2014. 02. 03.
Kérdésem a portfólió osztályfőnöki dokumentációjára vonatkozik. Ebben az egy tanévben nem vagyok osztályfőnök, de a korábbi években folyamatosan volt osztályom. remélem jól gondolom, hogy egy korábbi osztályról is elkészíthetem a szükséges dokumentumokat? tudna-e egy használható tartalmi vázlatot, ötleteket, fogódzókat adni a portfólió ezen részéhez?
Volt osztályáról is elkészítheti az osztály szerkezetének vizsgálatát, a csoportprofilt. Én még nem készítettem osztályfőnöki csoportprofilt, így ilyet nem tudok adni, de a 17. melléklet a 143. oldalon segítséget nyújt ehhez.
2014. 02. 03.
Ha a mostani osztályomhoz kapcsolódóan írom a 10 óravázlatot olvasásból, írhatom-e a különleges bánásmódot igénylő gyerekekét matematika korrepetálásból?
A szakmai életút értékelésének annál a részénél, ahol a pedagógus-kompetenciák szerint kell értékelni magunkat, ott külön bekezdésekben kompetenciánként, vagy összefüggően érdemes csinálni?
Már fel lehet tölteni a dokumentumokat?
Az önéletrajzhoz lesz egy formanyomtatvány, vagy nekem kell ilyet készíteni?
A különleges bánásmódot igénylő csoport nyugodtan lehet a matematika korrepetálásra szorulók csoportja.
A szakmai életút értékelésénél talán külön bekezdésekre érdemes bontani a kompetenciák szerinti vallomást. Ha azonban egybe szerkeszti, akkor az egyes kompetenciák tárgyalásának kezdetén kurzív (dőlt) betűvel emelje ki a kompetencia rövidített megnevezését, hogy azonosítható legyen minden kompetencia, amelyről szólt.
Az önéletrajz feltöltéséhez a feltöltő felületen fülek jelennek meg, amelyeket nagyon egyszerűen és röviden lehet kitölteni.
2014. 02. 03.
Többen ültünk össze portfólió ügyben, és a következőket szeretnénk megkérdezni: A dolgozatok feltöltése - az egész osztály munkáját kell? Illetve egy tematikus tervhez 4 óravázlat készül, ennek ellenére az egész témakörből íratott témazáró az, ami kell?
Féléves ütemterv esetében a 2 óravázlat tananyagát kell feltölteni, nem az egész 18 óráét, ugye?
A megvalósítás dokumentumai - milyen tanulói munkákra kell gondolnunk? Egy kitöltött munkafüzeti feladatra vagy az órán megoldott füzetben lévő feladatra? Vagy? Egyéb dokumentumok konkrétan?
Az értékelés dokumentumai - maximum 3db-az egész osztályét(25 gyerek)kell feltölteni és úgy elemezni feladatonként?
Hospitálási napló - ha hozzám jön be pl.az igazgató, az csak abban a témakörben megtartott óránál lehet,amelynek elkészítettük a tematikus tervét?
A megvalósítás dokumentumainál lehet feltölteni megírt vagy éppen összeállított dolgozatokat, végképpen nem érdemes az egész osztályét, egy-két tanuló dolgozatát praktikusabb. A tematikus tervhez készített óravázlatok számától független a feltölthető dolgozatok témaköre. A féléves ütemtervet el kell készíteni pl. 18 órában, de ehhez csak két foglalkozás tervezetét kell feltölteni. A megvalósítás dokumentumai lehetnek további, akár tanári füzetből szkennelt óravázlatok, összeállított dolgozatok, megírt dolgozatok, egy osztály dolgozatának számszerű és szakmai értékelése, egy-két tanuló füzetének részlete, házi feladatok tanulói megoldása, fényképek és filmrészletek a csoportról, munkaközösség-vezetői vagy igazgatói látogatás jegyzőkönyve, reflexió. Megpróbálok írni valamit a honlapomon - megfogadva kedves javaslatukat! A hospitálási naplóval kapcsolatos nézeteimet átalakítom, egy-két napon belül feltöltöm a honlapra. Most úgy értelmezzük, hogy összesen két hospitálási naplóbejegyzés elegendő: egyik a megvalósítás dokumentumainál egy munkaközösség-vezetői, igazgatói vagy más kolléga látogatása, a "hospitálási napló" dokumentumban pedig a kolléga egy (tematikus tervében szereplő) órájának meglátogatása vagy bemutató óra, ennek híján egy hospitálása - lehetőleg a feltöltött tantárgy, esetleg az osztálya óráján.
2014. 02. 03.
Szakközépiskolában tanítok szakmai elméleti és gyakorlati tárgyakat. Rám is érvényes az április 30-ai határidő. Mérnöktanár vagyok, 32 év gyakorlati idővel, közoktatás-vezetői végzettséggel.
Vegyipari műveletek és irányításuk tantárgy elméletét(heti 2 óra) és gyakorlatát(heti 2,5 óra) iskola rendszerű esti-levelező képzésen tanítok. Ez egy osztály.
Nappali technikusi képzésen ugyanebből a tárgyból 14. osztályban csak a gyakorlatot tanítom(itt 6 órás). Tehát a heti gyakorlat van túlsúlyban az elmélethez képest. Kérdésem az, hogy az esti-levelező oktatásban való tanításról érdemes-e (lehet-e)a portfóliót elkészíteni, vagy a nappali jöhet csak szóba.
Második kérdés, hogy a gyakorlat során az 5 illetve 6 gyakorlati óra(pl.:bepárlás művelete+számítás+jegyzőkönyv)az egy óratervi/feladattervi anyag legyen, vagy 5 órára lebontott óraterv.
Harmadik kérdésem, szorítkozzam inkább a heti 2 órás elméleti tárgyaimra?
A szakképzésre semmilyen különleges szabály nincs hatályban: ugyanúgy kell készítenie, mint más pedagógusoknak. Nyugodtan alapozhat a szaktárgyakra, az útmutató szerint a legnagyobb óraszámban tanított tárgyat kell választania. Lehetséges, hogy a szakmai képzésben a tantárgy és gyakorlata (ha nagyjából azonos című) összevonható. A gyakorlatokat tagolja óránkénti bontásban, tehát nehogy 6-órás gyakorlat egy óraként szerepeljen! A legnagyobb óraszámban tanított tárgyat kell választani, függetlenül attól, hogy az elméleti vagy gyakorlati tárgy.
2014. 02. 03.
A szakmai önéletrajzhoz honnan kell letölteni a formanyomtatványt, amit az útmutató kér?
Az önéletrajz feltöltéséhez a feltöltő felületen fülek jelennek meg, amelyeket nagyon egyszerűen és röviden lehet kitölteni.
2014. 02. 03.
2013-ban végeztem történelemtanár MA-t az ELTE-n, portfóliót kellett készítenem. Felhasználhatom a Trefortban készített hospitálásaimat? A zárótanításom jegyzőkönyvét? A hosszú tanítási gyakorlatot a saját iskolámban végeztem, a tavalyi témakör óravázlatait feltölthetem az alapdokumentumok közé? Jelenleg általános iskolában tanítok 6 történelmet, 2 etikát, ezeket a T.Á.M.O.P. fenntartása miatt együtt Ember és társadalomismeret néven. 8 éneket és 2 énekkart. Történelemből szeretném elkészíteni a portfóliómat. Különleges bánásmódú csoporthoz feltölthetem az énekkari munkámat és a népdaléneklési versenyekre való felkészítő munkám tervezetét?
A felsőoktatási intézményekben megkövetelt portfólió teljesen hasonló szemléletű, mint a pedagógus portfólió, mégis nagyon kevés eleme emelhető át. A zárótanításának a jegyzőkönyvét nehéz lesz átemelni, mert mihez töltené föl! Tematikus tervként persze elkészítheti a zárótanításának témakörét felölelő fejezetet vagy annak egy részét, azokhoz óravázlatokat is feltölthet. Az előírásokat értelmezve nem helyes, hogy a történelemből készíti a portfóliót, hiszen legjobb értelmezés szerint is csak 6+2 órát tart, míg énekből 8+2-t. tehát az útmutató szerint énekből kell készítenie. A különleges bánásmódú csoportként megfelel az énekkarra járók csoportja. Ne ragaszkodjon a történelem zárótanításához, fogjon neki az ének kidolgozásának, úgyis az énekkar miatt már errefelé húz!
2014. 02. 03.
Meglepve tapasztaltam, hogy említést tett díjmentes és díjköteles minősítésről... Mi tartozik a díjköteles kategóriába? Ezt melyik jogszabály írja elő???
Ha 15 éves gyakorlattal rendelkezem, sajnos szakvizsga nélkül, akkor rám mi vonatkozik? Esetleg 70 000 Ft minősítési díj? Ez nem csak akkor, ha másodszor kellene mennem???
A 326/2013. (VIII. 30.) kormányrendelet 12.§ (2) bekezdése előírja, hogy a megismételt, továbbá a nem kötelező minősítési eljárás díja a minimálbér 70 százaléka, ez a mai napon 71.050 Ft. Az Államtitkárság március 12-i közleménye szerint a 2014-es és 2015-ös minősítések díjmentesek lesznek.
2014. 02. 03.
A mostani a 32. tanévem. Munkaközösség-vezető vagyok lassan húsz éve. Huszonkilenc évig voltam osztályfőnök. Tavaly szereztem meg a PhD fokozatot fizikából. Akár kutató tanár is lehetnék, de: a nyári tudományos konferenciára készüljek, vagy portfóliót készítsek? Mintha a kettő zavarná a másikat, hiszen teljes óraszámú tanítás mellett (és azon túl) nagyon kell gazdálkodni az idővel.
Kutatótanár fokozatba természetesen egyelőre senki nem kerülhet, ehhez előbb 6 évet le kell húzni a Pedagógus II. fokozatban. Neked kell tudnod, hogy mennyire fontos a nyári tudományos konferencia. A Pedagógus II. fokozathoz azonban anyagi és szakmai előlépés is társul, tehát semmiképpen nem érdemes mellőznöd. Továbbá hamarabb kerülhetsz kutatótanári fokozatba, ha korábban lépsz a Pedagógus II-be!
2014. 02. 03.
2000.október 1-jétől tanítok folyamatosan, rendelkezem szakvizsgával. Tehát 2014 október 2-án lesz betöltött 14 évem. Léphetek-e Pedagógus II-be 2015 januárjától? Vagyis vonatkozik-e rám az április 30-i portfólió beadás ideje?
Elnézését kérem, ha nem tudok mindenben megfelelő választ adni. De én bármit is mondok, nem én vagyok a Hivatal, aki majd dönt ebben a kérdésben. Először is az iskolában nézesse meg a KIR rendszerben, hogy az ön számára mennyi szakmai gyakorlatot ismertek el, ez a kiindulópont. Véleményem szerint érdemes benyújtania április 30-ig a portfóliót, majd a Hivatal eldönti, hogy a benyújtás vagy az átsorolás időpontjában kell teljesíteni a 14 évet. Ha mégsem fogadja el a pályázatát, akkor október 2-án a kész portfólióját benyújtja, és kérelmezi a minősítését.
2014. 02. 03.
20 éves szakmai gyakorlattal, szakvizsgával rendelkezem. Jelenleg azonban 2013 szeptembere óta gyed-en vagyok. A portfóliót nekem is el kell készíteni április 30-ig? Illetve elkészíthetem attól, hogy jelenleg nem dolgozom? Az iskola bemutatását megtehetem az elmúlt tanév alapján is? Illetve az óravázlatok, és egyéb dokumentumok is származhatnak korábbi tanévekből is?
Amennyiben élni kíván a Pedagógus II. fokozatba lépés lehetőségével, akkor feltétlenül be kell nyújtania a portfóliót. Ebből a szempontból érdektelen, hogy dolgozik-e vagy sem. Igaz, a teljesítés dokumentumainak bemutatásával nehéz dolga lesz, és bizonyára más gondokat is meg kell oldania a távolléte miatt. De halasztást nem kaphat.
2014. 02. 03.
Gyakornokként dolgozom egy általános iskolában. 2014 szeptemberében kell elvileg minősítő vizsgát tennem. Végzettségem szerint angol szakos tanár vagyok, de jelenleg napközis tanítóként dolgozom. Kérdésem, hogy miből kéne portfóliómat elkészítenem, miből kell a hospitálásokat végeznem, illetve a minősítő vizsgám mely tárgyból lesz majd. Évekig angol tanárként dolgoztam, most viszont határozott időre (1 évre) napközisként sikerült elhelyezkednem, így nem világos, pontosan miből kell készülnöm.
A portfólió szempontjából az ebben a tanévben a tantárgyfelosztásban szereplő feladatai számítanak: tehát idén napközis feladatokat lát el. Tehát a napközi (egyéb foglalkozások) feladatokból kell feltöltenie a portfólióját, ebből kell hospitálnia. A minősítő vizsgájával kapcsolatban nézze meg a honlapomon szereplő (egy mai válaszban is közölt) cikkemet, mert nem mindegy, hogy 2013. szept. 1. előtt vagy után kapott kinevezést. Ezen múlik az, hogy milyen módon és mikor kerülhet Pedagógus I. fokozatba. Ha 2013. szept. 1. után, akkor 2 év gyakornoki idő vár önre, ezt követően kerül sor a minősítésére.
2014. 02. 03.
Én is - sok igazgató kollágámhoz hasonlóan- 33 év szakmai gyakorlattal, 18 év vezetői munkával, két szakvizsgával(ebből egyik: tanügyigazgatási szakértő), élhetek azzal a lehetőséggel, hogy elkészíthetem portfóliómat. A helyzetem élég sajátságos, magyar szakos tanár vagyok, de tíz évig, mint közös igazgatású közoktatási intézmény vezetőjének nem volt kötelező órám. Visszatérve a tanításba, elvégeztem az erkölcstan oktatására jogosító tanfolyamot és én kezdtem el az új tantárgy oktatását felső tagozat 5. osztályában. A kötelező óráim többi részében - három órában - tanítok magyart,orvosi szakvélemény által magántanulóvá nyilvánított tanulónak. Igaz ugyan, hogy ezt a tárgyat tanítom magasabb óraszámban, de ehhez értelemszerűen nem tudok csoportprofilt, érdemleges reflexiókat és több a portfólióhoz szükséges elemet készíteni. Ezzel ellentétben az erkölcstan oktatása során úgy érzem, mindent be tudok mutatni. Amennyiben a szakmai életút bemutatásakor utalok erre a tényre lehetséges-e eltérnem attól a kitételtől, hogy a magasabb óraszámban tanított tantárgyra készítsem el portfóliómat?
Az ilyen speciális helyzeteket sem a jogszabály, sem az útmutató nem tudja kezelni. Érvei meggyőzőek, véleményem szerint így kell tennie, hiszen az egyfős csoportjához valóban nehéz csoportprofilt készíteni.
2014. 02. 03.
Matematika-német szakos tanár vagyok, fejlesztőpedagógus. Jelenleg kizárólag tanulószobai foglalkozásokat vezetek. Szakvizsgával és 15 évnél több gyakorlattal rendelkezem. Miből készítsem az óravázlatokat?
Ön tanulószobai foglalkozásokat, tehát egyéb foglalkozásokat vezet. Portfólióját napközis tanárként kell feltöltenie. Ez jó, mert ennek lehetnek matematika és német tematikus terv részei is, persze ilyen óratervek is csatolhatók. De mivel ön pedagógusként vezeti a tanulószobai foglalkozásokat, nyilván részt vesz sportfoglalkozások, szabadidős foglalkozások, korrepetás, munkálatokban is, amelyek szintén képezhetik a portfólió részét.
2014. 02. 03.
Az intézményvezetők portfólió készítésének metodikájából a látogatott órák-foglalkozások, és az az ominózus 10 foglalkozási terv elkészítése érdekelne. Vagy az intézményvezetőtől mást fognak kérni? És ha igen azt honnan lehet majd megtudni?
Az intézményvezetők számára nincsenek külön előírások a portfólió elkészítéséhez. Tehát nekünk is abból a tantárgyból kell készülnünk, amelyiket nagyobb óraszámban tanítjuk. Tehát nincs mire várnunk. A hospitálási napló dokumentumban tölthetünk föl általunk látogatott órák értékelő dokumentumát, továbbá reflexiót kell készítenünk erre. A megvalósítás dokumentumai között pedig egy másik kolléga nálunk tett látogatásának jegyzőkönyvét érdemes feltölteni.
2014. 02. 03.
Egy jogi kérdésről kérném a véleményét, mely a törvény alapján nekem nem egyértelmű. 2013. szeptember 1-jén értem el a pedagógus pályán a 11 év szakmai gyakorlatot. Nekem a törvény alapján nem egyértelmű, hogy idén március 31-ig kötelezően kezdeményeznem kell-e a minősítési eljárást a Pedagógus I. fokozatból a Pedagógus II. fokozatba? (a munkáltatóm sem írta még elő).
A törvényben: „Ha a pedagógus a Pedagógus I. fokozatba történő besorolástól számítva kilenc év szakmai gyakorlatot szerzett, a minősítési eljárást le kell folytatni.”
Ugyanakkor: „A 2013. szeptember 1-jén Pedagógus I. fokozatba besorolt, több mint nyolc év szakmai gyakorlattal rendelkező pedagógus először 2014-ben kezdeményezheti a minősítési eljárást.”
Az Útmutató a pedagógusok minősítési rendszeréhez is azt írja, hogy a minősítés a P1-ben szerzett gyakorlat 9. évében kötelező és a kötelező minősítési eljárást a munkáltató írja elő.
Kérdésem: Kezdeményezhetem vagy kötelező? Kötelező 2014. március 31-ig elkészítenem az e-portfóliómat és jelentkeznem a minősítési eljárásra? Ha nem kötelező most jelentkeznem, meddig kezdeményezhetem a minősítési eljárást?
Az idézett szakasz a Pedagógus I. fokozatban eltöltött 9 évről beszél, tehát a 2013. szeptember 1-jei besorolástól számított 9 éven belül, azaz 2019. augusztus 31-ig kell a minősítési eljárást lefolytatni.
A rendes minősítési eljárásban 2013. szept. 1-jétől kezdődő 6 év elteltével lehet a minősítést kezdeményezni, de 9 éven belül meg kell történnie a minősítésnek. Ez azonban a rendes eljárás. Az idézett szöveg azt is mutatja, hogy a legalább 8 év szakmai gyakorlattal rendelkezőknek nem kell kivárniuk a 6 évet a Pedagógus I. fokozatban, hanem már 2014-ben kezdeményezhetik minősítésüket.
2014. 02. 02.
Kollégiumi nevelőtanárként dolgozom, jelenleg 9. évfolyamos csoportvezető vagyok. Mivel az éves csoportfoglalkozások témaköreit és számát minden évfolyamra szabályozza a Kollégiumi nevelés országos alapprogramja, és az ebben megállapított óraszámok egy-egy témában meglehetősen alacsonyak, ezért úgy gondolom nekem legalább 5 tematikus tervet kell készítenem, hogy a 10 foglalkozásvázlatot feltölthessem. Jól gondolom, vagy van más lehetőségem is?
Nincs lehetősége 5 tematikus terv készítésére, az útmutató 3-ban maximálja a készíthető tematikus tervek számát. A kollégiumi nevelők lehetőségeit én nagyon tágnak tartom, a korrepetálástól a szabadidős foglalkozásokon, kulturális foglalkozásokon, sportfoglalkozásokon át szinte mindent feltölthetnek tematikus tervként és persze foglalkozástervként. De ne legyen több a tematikus tervek és a csoportprofilok száma 3-nál!
2014. 02. 02.
Február 1-jén, egy előadáson a szakértő azt mondta, hogy mindenkinek fel kell tölteni április 30-ig a portfólióját, aki Pedagógus 1-ben van,és rendelkezik 9 év, vagy annál több szakmai gyakorlattal. Eddig én azt tudtam, csak a szakvizsgázottaknak kell április 30-ig feltölteni. Szeretném tudni, melyik információ a helyes. Az előadás szakértője azt mondta, hogy állásfoglalást kértek az OH-tól, és ott mondták, hogy mindenkinek ez a dátum, aki 9 év szakmai gyakorlattal rendelkezik.
A szakértő kollégát bizonyára félreértette, más lehetőségre nem is merek gondolni! Az április 30-i határidő kizárólag azokra vonatkozik, akiknek legalább 14 év szakmai gyakorlatuk mellett szakvizsgájuk van, és pályázni kívánnak a Pedagógus II. fokozatra. Akiknek legalább 8 év szakmai gyakorlatuk van, azok 2014-ben kérhetik minősítésüket, de számukra az április 30-i határidő nem érvényes.
2014. 02. 02.
Elsős tanító vagyok, ebben az egy osztályban tanítok. Iskolaotthonos napirendben, jelenleg nem én vagyok az osztályfőnök, két évente váltunk. Egy csoportprofilt tudok írni. Mindenből a jelenlegi helyzetre vonatkozólag írjak, régi anyagot nem tudok felhasználni? Írhatok osztályfőnöki tervet? Van külön előírás a tanítókra? Apáczais könyvekből tanítok, minden segédanyagot megkapunk. Írjak új tanmenetet? Mi számít plágiumnak? Vonatkozik a tanítókra a legmagasabb óraszámra való tervezés?
Tehát egy osztály csoportprofilját készítse el! Igen, a jelenlegi csoportról és a jelenlegi feladatairól írjon. Mivel tavaly nem tanította őket, tavalyi anyagot nem tud felhasználni. Elvileg a tavalyi osztályáról is írhatna profilt, és a tavalyi anyaghoz is készíthetne tematikus tervet és óravázlatokat, de ehhez elég nehéz lenne beszerezni a megvalósítást igazoló dokumentumokat.
Ne írjon új tanmenetet, hanem a tanmenetnél részletesebb tematikus terv szükséges a tankönyv például egy fejezetéhez!
Ha bármit is felhasznál, azt pontosan (szerző, kiadó, dátum, oldal, stb.) meg kell hivatkozni. A plágiumról keresse ki az útmutató eredetiségi nyilatkozat c. részét a 104. oldalon, ott a nyilatkozatban leírva találja.
2014. 02. 02.
Jelenleg gyakornoki kategóriában dolgozom egy általános iskolában.
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy kell -e nekem vizsgát tennem, hogy bekerüljek a pedagógus I. kategóriába? Egyik ismerősöm azt mondta, hogy nem, mert én már 2013. szeptembere előtt is munkaviszonnyal rendelkeztem, és amikor letelik a 2 év (nálam ez év áprilisa), akkor automatikusan átkerülök a Pedagógus I. kategóriába. Nem kell vizsgáznom. A vizsga csak azokra a gyakornokokra vonatkozik, akik 2013 szeptemberében álltak munkába.
A gyakornokok esetében fontos kritérium, hogy 2013. szeptember 1-je előtt vagy azt követően került sor a kinevezésükre (akár határozott, akár határozatlan formában). A honlapomon a minősítésükről talál részleteket: http://www.petroczigabor.hu/cikkek/igazgato_kollegaknak/Gyakornoki_minosites.html Az ön esetében a munkáltató fogja a Pedagógus I. fokozat eléréséhez szükséges minősítő vizsgát lebonyolítani, az állami minősítési eljárásra nem kell jelentkeznie.
2014. 02. 02.
"A Pedagógus I. fokozatba történt 2013. szeptember 1-jei besorolást követően a továbblépni kívánó pedagógusnak a Pedagógus I. fokozatban legalább hat év szakmai gyakorlatot kell szereznie, majd saját kezdeményezésére minősítési eljárásban vehet részt. Ha a pedagógus a Pedagógus I. fokozatba történő besorolástól számítva megszerezte a kilenc év szakmai gyakorlatot, akkor a minősítési eljárást okvetlenül le kell folytatni."
Akinek meg van a 8 év gyakorlata, s emellett nincs szakvizsgája, akár már most kérheti a minősítését, a különbség annyi, hogy a szakvizsgások már 2015-ben ugranak, a többiek csak a minősítés utáni januárban??? Azonban akik ülnek a babérjaikon a Ped I.-ben, azok számára van 6 év nyugalom, merthogy a besorolástól (2013 szept.1) számított 6 év után léphet tovább.
Aki ezen a 6 éven belül nyugdíjba megy, az egyszerűen elmegy? 6 év gyakorlat, a 9.évben már muszáj minősíttetned magad! Mi történik a 6. és a 9. év között? Akinek pl. a 8. évben lesz meg a negyven éve, mit kell tennie?
Ön nagyon jól írja le a rendes minősítési rendszer 6-9 év közötti minősítési kötelezettségére vonatkozó szabályt. Igaza van abban is, hogy a legalább 8 év szakmai gyakorlattal rendelkezők már 2014-ben kérhetik minősítésüket, erre feltehetőleg 2015-ben fog sor kerülni, azaz 2016. január 1-jétől léphetnek. Akik nem élnek ezzel a lehetőséggel, azok 6 évig (2019-ig) nem esnek át minősítésen, de nem is kerülnek addig a Pedagógus II. fokozatba.
Igen, aki 2019-ig nyugdíjba megy, az nem kell, hogy minősítésen essen át, sőt azok, akiknek a nyugdíjig 10 évnél kevesebb van hátra, azoknak sem kötelező. A 40 év egészen más dolog: ennyi szolgálati idő után kérhető a nők számára a nyugdíjazás. Akármilyen módon, ha valaki 2019. aug. 31 előtt kikerül a rendszerből, nem fog minősítésen átesni, hacsak saját kérésére nem.
2014. 02. 02.
Léphetek e pedagógus II-be, ha megvan a 8 tanév szakmai gyakorlatom? Érdemes elkészítenem és feltöltenem a portfóliómat vagy várjak még vele?
Válaszom rövid: igen. Érdemes, ne várjon semmit, de az április 30-i határidő önt nem köti. Feltétlen készítse el a portfóliót 2014-ben és nyújtsa be!
2014. 02. 02.
Röviden pár dolgot szeretnék megosztani magamról. 19 évig óvónőként, majd 10 évig növendékügyi előadóként dolgoztam egy gyermekvédelmi intézményben. Munkaköröm megszűnését követően 2 éve ismét óvónőként helyezkedtem el.(német nemzetiségi csoportban délutános óvónőként). Egy éve óvodavezető-helyettes lettem. Az én esetemben ez azt jelenti, hogy csoportban akkor vagyok, ha valamelyik kolléganőm a 11 csoportból hiányzik. Mindig a hiányzó kolléganő helyére megyek be helyettesíteni. Abban az esetben, ha nincs hiányzás a kolléganők körében, akkor az irodában teszek eleget az óvodavezető- helyettesi kötelezettségemnek. Szeretném megkérdezni, hogy a portfóliómat milyen logika alapján építhetném fel? Mindig annak a csoportnak a tematikájához alkalmazkodom, ahol éppen vagyok.
Nincs könnyű helyzete. Az világos, hogy óvodavezető-helyettesként a törvény előír az ön számára kötelező foglalkozásokat, ezeket a csoportban (óvónői feladatok ellátásával) kell töltenie. Ennek alapján az óvónői feladatkörből kell feltöltenie a portfólióját. Ugyanúgy csoport-portfóliót kell feltöltenie (az egyik csoporthoz, vagy akár több csoporthoz is). Tematikus tervet vagy terveket kell készítenie, mint a beosztott óvónőknek. Vezetői munkája e szempontból kevéssé számít. Válassza ki azt a csoportot, amelyiket a legjobban kedvel, vagy ahol a legtöbbet helyettesített, ügyeljen arra, hogy a következő időszakban lehetőleg minden nap vagy minden héten legyen beosztva ebbe a csoportba, és válassza ki a tematikus terv témáját, készítse el a foglalkozásvázlatokat. Külön eljárásra nem számíthat.
2014. 02. 02.
Tanító és gyógypedagógus vagyok, 2011-ben kezdtem dolgozni a mostani munkahelyemen,egy általános iskolában. Előtte gyógypedagógusként dolgoztam 28 évig. Most igazgatóhelyettesi beosztásban vagyok, a kötelező óráim nagy részét a fejlesztő foglalkozások teszik ki. Úgy értelmeztem az útmutató, hogy abból a tantárgyból kell az óravázlatokat feltenni, amelyiket nagyobb óraszámban tanítom. Így nekem a különleges bánásmódot igénylő tanulók óravázlatai lennének többségben. Lehetséges ez így? Vagy mivel technika szakkollégiumot végeztem annak idején, az elmúlt félévben tanítottam is technikát, ebből készítsem a több vázlatot? Összességében 10 vagy 12 óravázlat legyen?
Az előírásokat kifogástalanul értelmezi. Miért ne lehetne a foglalkozások többsége, sőt akár mind különleges bánásmódot igénylő gyermekek számára készülő? Semmi nem tiltja. Sőt némi előnye is van: akár egyetlen csoportprofil feltöltése elegendő, hiszen ez egyben különleges bánásmódot igénylő csoport is. A technikát ne keverje bele a portfólióba! Általában 12 óravázlat szükséges, hiszen 10 a tematikus tervekhez, 2 pedig a különleges bánásmódot igénylő csoporthoz, de pont az ön esetében 10-zel is megoldható a portfólió - ha a feltöltőfelület programozása is úgy akarja majd!
2014. 02. 02.
Intézményvezető vagyok, tanítói és minőségfejlesztő tanár (MA) végzettséggel. 3 település általános iskolájában, AMI, gimnáziumában és szakiskolájában. Ebben a tanévben tankerületi útmutatás alapján nincs kötelező órám. Az előző tanévekben az alsó tagozaton, az iskolaotthonos oktatás délutáni foglalkozásaiból tartottam meg heti 2 órát. Ebben a helyzetben be tudom adni a portfóliómat? Ha igen, mit javasol, hogyan készítsem el a tematikus, illetve óraterveket?
Ha nincs kötelező órája, akkor a tavalyi állapotból induljon ki, tehát az iskolaotthonos foglalkozások köré szervezze a portfóliót. Kicsit nehezebb dolga lesz a végrehajtás dokumentációjával, de talán meg tudja oldani. Természetesen adja be a portfólióját: úgy, mintha most tanítaná ezeket a csoportokat vagy csoportot.
2014. 02. 02.
Én egy speciális szakiskola és EGYMI szegregált értelmi fogyatékos gyermekek nevelésével foglalkozó intézményben dolgozom, gyógypedagógusi és oktatásinformatikus végzettséggel, informatikát tanítok. Úgy gondoltam, hogy a 10. osztályról készítem el a portfóliómat. Nekik heti 2 óra egymás után beosztott informatika órájuk van. Na most, én a két órát egyben tartom összefüggően.
Másik kérdésem a többi kollégáimat is érinti. Kell-e nekünk a "különleges bánásmódot igénylő csoporthoz" két óraterv feltölteni, mert ez a mi intézménytípusunkban nem értelmezhető. A mi gyerekeink eleve különleges bánásmódot igényelnek.
Még egy kérdésem lenne amire nem találtam a választ. Engem az iskolámban a törvény megszüntetése előtt közvetlenül minősítettek. Vagyis csak két évvel ezelőtt.
Életutamban leírhatom-e a pályán töltött harminc évemet, vagy csak ezt a két év alatt történt eseményeket. Ráadásul úgy minősítettek, hogy nem hospitáltak nálam, tehát a hospitálási naplómat eleve a régebbi idő alapján tudom megírni.
Az összevont órákat semmiképpen ne egy óraként, hanem kettőként töltse föl: így összesen 10 óravázlatot készít el, amit persze 5 napon tart vagy tartott meg. Ennek a törvényes oka az, hogy a jogszabályok szerint a tanítási óra hossza 45 perc.
Másik kérdésére: az önök intézményében minden csoport és minden tanuló különleges bánásmódot igénylő. Tehát elegendőnek látom egyetlen csoport profiljának feltöltését, és ehhez csatlakozó egy vagy több tematikus terv feltöltését. Ennek már csak a feltöltő-felület működése állhat ellent, ha ugyanis a felület ennek ellenére igényelni fogja még egy különleges bánásmódot igénylő csoport feltöltését, akkor nem tudja lezárni, csak ha még egy csoportot feltölt. Természetesen akár így, akár úgy, de a különleges csoporthoz féléves ütemtervet kell készíteni.
Javaslom,hogy az életútját csak nagyon röviden írja le a bevezető bekezdésben, ezt követően csak az utolsó minősítése óta eltelt időszakot részletezze, arra is csak kevés helye lesz, meglátja!
2014. 02. 02.
Iskolánkban teljes integrációban tanítjuk az SNI-s tanulókat. A kiválasztott csoport profilját tekintve 50-50% a szakértői véleménnyel rendelkezők aránya a többi tanulóéhoz viszonyítva. Ebben az esetben is csak 1 tematikus tervet kell készíteni? Illetve 10 vagy 12 óraterv az irányadó?
Öt év szakmai tapasztalattal és pedagósu-szakvizsgával mikor lehet legelőször jelentkezni (akár önként fizetve is) a minősítésre?
Nem tudjuk még pontosan, hogy a feltöltő-program. Az útmutatóban szereplő információk szerint tehát önök bizonyára csak különleges bánásmódot igénylő tanulókkal töltenek föl csoportprofilt, illetőleg e csoport(ok) számára készítenek tematikus tervet. Amennyiben egyetlen csoport profilját tölti föl, akkor ehhez készítenie kell legalább egy tematikus tervet, továbbá egy féléves ütemtervet a kötelező dokumentumoknak való megfelelés érdekében. Elegendőnek látszik a 10 foglalkozási terv, hacsak a feltöltő program nem fogja hiányolni a további két óratervet. Véleményem szerint nem fogja, de majd meglátjuk.
A másik kérdésére: 5 év szakmai gyakorlattal sem az április 30-i határidővel, sem a 2014-ben a Pedagógus I-ben eltöltendő 6 év várakozási idő mellőzésével nem tudja benyújtani a minősítési kérelmét. Ha most 5 év szakmai gyakorlata van, akkor 3 év múlva már meglesz a 8 éve, ezért akkor benyújthatja a soron kívüli minősítés iránti kérelmét, ez azonban nem kötelező, így díjköteles minősítési eljárás lesz.
2014. 02. 02.
Általános iskolában tanítok angol nyelvet 18 éve. Az útmutató szerint az idegen nyelv szakos pedagógus a célnyelven nyújthat be minden olyan dokumentumot, amelyet a célnyelven készít el a tanév során. Az én igazgatóm több mint egy évtizede mindent (a tanterv készítésétől a tanmenetekig, foglalkozási tervekig) kizárólag magyarul kér és fogad el, abból az okból, hogy más számára is érthető legyen. Még a naplót is magyarul kell beírni. Így a fentebb említett dokumentumok csak minimális mennyiségű célnyelvi szót, kifejezést tartalmaznak, amit nem lehet lefordítani. Kérdésem a következő: ez nem fog hátrányt jelenteni, nem támadható, ha mindent magyarul készítünk és nyújtunk be?
Ha mindketten megfelelően értjük a magyar nyelvet, akkor az útmutató valóban megengedően beszél az idegen nyelvi feltöltésről, kivéve a két tannyelvű képzés szabályozott esetét. Tehát semmi hátrányt nem jelent, sőt véleményem szerint természetes, hogy alapvetően magyar instrukciókkal készíti az angol tanterveit, természetesen az olvasmányok címe, a Present Perfect, stb., angolul szerepel, és ez így van jól.
2014. 02. 01.
A portfólió készítésénél a fényképeken szereplő tanulók szüleitől nyilatkozatot kell beszerezni. Ennek milyen formáját javasolja? A szülőknek egyenként kell ezt megtenni vagy elegendő egy osztályra vonatkozóan egy nyilatkozat a szülői aláírásokkal?
A szülői nyilatkozatokat valóban be kell szerezni, ennek formája akár egyéni, akár osztályszintű lehet. Kihasználható a mostanában tartandó szülői értekezlet arra, hogy a szülők egyetlen papírt írjanak alá. Amennyiben ez nem működik, akkor marad az egyénenként való aláíratás, ez ellen sem merülhet föl semmiféle kifogás!
2014. 02. 01.
A Pedagógus II-be lépéshez vagy a Mesterpedagógusi fokozatba kerüléshez nyújtsam-e be a portfóliómat?
Megfelelek mindkettőhöz szükséges feltételeknek: szaktanácsadó, szakvizsga, előírt gyakorlati idő. A döntést nehezíti, hogy a mesterpedagógusi keretszám igen alacsony illetve nehezen tudom bemérni az elvárásokat. Aggályom, ha mégsem sikerülne, lemaradok a Ped.II-ről is.
Nem zárja ki semmiféle jogszabály, hogy valaki (mint én is) a Pedagógus II. és a Mesterpedagógus fokozatokra egyszerre nyújtsa be pályázatát: pontosabban a pályázatot csak a Mesterpedagógus fokozathoz kell benyújtani, ha majd egyszer megjelenik a pályázat (?). A portfólió elkészítésével és ápr. 30-ig történő benyújtásával viszont minősítés nélkül kerülhetünk Pedagógus II-be.Mivel a mesterpedagógusi státus limitált, ezért mindenképpen célszerű a Ped. II-be jelentkezni, hiszen megfelelő portfólió elkészítése esetén oda okvetlenül besorolást nyer a feltételeket teljesítő kolléga!
2014. 02. 01.
Megbízott igazgatóként dolgozom, tanítói végzettségem van. Jelenleg tanulószobai foglalkozást vezetek (5-6, illetve 7-8. évfolyamnak) heti két napon. A portfóliós órát miből írjam? 3 évvel ezelőtt tanítottam matematikát, testnevelést a 4. osztálynak, akinek egyben osztályfőnöke is voltam és igazgatóhelyettesi feladatokat láttam el mellette. Írhatom-e ebből a 4. osztályból?
Abból kell írnia, amivel most munkaidejének nagyobbik részében, pontosabban az ellátott órák többségében dolgozik: azaz a tanulószobai (egyéb) foglalkozások témaköréből. Ezért nem tudja hasznosítani a néhány éves anyagokat, nem beszélve arról, hogy azok teljesítési dokumentumait, fotókat, stb. elég nehéz lenne megszerezni. Tehát csak a tanszobai foglalkozásokra alapozva készíthet portfóliót!
2014. 02. 01.
Óvodai portfólióval kapcsolatosan azt szeretném megtudni, hogy a 6 foglalkozási ágból egyet kell kiválasztani, például környezetismeretet vagy éneket, vagy pedig pl az ősz témakörben folyamatosan töltsek fel 20 tematikát, amiben mind a 6 foglalkozási ág benne van.Persze további kérdés, hogy akkor a 10 óravázlat is egy foglalkozási ágról szóljon vagy a tematika szerint az ősz témakörben 10 foglalkozási terv, amiben van ábrázolás, ének, stb.
Az óvónők tematikus terve végképpen nem lehet az útmutató szerint tipikus. Az ön elképzelései helyesek, akár a foglalkozási ágakhoz (ezekhez könnyebb összefüggő foglalkozási terveket készíteni, igaz nem feltétlenül követik időben egymást), akár a témákhoz (pl. az ősz) tölthet föl tematikus tervet és foglalkozási vázlatokat.
2014. 02. 01.
A kérdésem az lenne, hogy én ,mint gyógypedagógus óvónő speciális óvodában dolgozom egy SNI Ált. Iskolában. A csoport portfólióm a saját csoportomról íródott,de az egyéni bánásmódot igénylő féléves tervemben egy csoportomból lévő gyerekről készítettem el. Nem tudom gondot jelent-e.
A másik az óravázlatom a minta szerint nem fog kiférni, mert nem fogok a tematikus tervvel együtt a 15 oldalba beleférni. Lehet más formátumban is tömörítve elkészíteni az órák vázlatát?
A különleges bánásmódot igénylő tanulók csoportjáról szól az útmutató, ennek nem egészen felel meg az egyetlen tanulóról készült leírás: ez két különböző műfaj! Tehát azt javaslom, hogy bővítse a csoportot legalább 3 főre, ez nem fogja módosítani lényegesen a féléves ütemtervét és az óravázlatait sem. Az óravázlatokat illetően a mértékletességet tanácsolnám, ha nem 15 oldal, hanem 20, akkor nincs gond, de fölöslegesen nem kell dolgozni. A feltöltésben nem fog gondot okozni egy 20-30 oldalas Word vagy Pdf dokumentum, de a szabályokat be kell tartanunk!
2014. 02. 01.
Általános iskola igazgatója vagyok 4 kötelező órával. 1 erkölcstant tanítók, választható tárgyként magyar felzárkóztató foglalkozást vezetek 1 órában, a másik 2 órában tanulószobai foglalkozást tartok. Mit tehetek? A nagyobb óraszám a tanulószoba. Ráadásul vegyes csoport 5-8. évfolyamos tanulókkal. Teljesen tanácstalan vagyok. Eszükbe sem jutott, hogy az igazgatók is szakvizsgázott pedagógusok? Tudniuk kellett, hogy enélkül nem is lehet valaki intézményvezető. Ha erkölcstanból csinálom meg a tematikus tervet és hozzá az óravázlatokat, lehetséges, hogy hiába dolgozom, nem fogják elfogadni, mert nagyobb óraszámban vagyok tanulószobás?
Bizony eszükbe sem jutott, ahogy mondja! De nincs mire várnunk. Ön jól tudja, mit kell tennie, hiszen tanácskérő levelében világosan kifejti: bizony a tanulószoba témaköre a portfólió alapja. Nem baj, ha 5-8. évfolyamosok a tanulók, ettől csoportprofil minden további nélkül, tematikus terv, féléves ütemterv már kicsit nehezebben készíthető. Tehát dolgozzon a tanulószobai foglalkozások alapján, hogy megfeleljen a szabályoknak! Bár nem tudom, hogyan és ki fogja ellenőrizni, hogy ki és milyen óraszámban tanítja az egyes tantárgyakat. A szabállyal ellentétes magatartást azonban mégsem javasolhatok!
2014. 02. 01.
Általános iskolában magasabb óraszámban tanítok német nyelvet, mint történelmet, de minden történelemórát én tanítok. Kötelező mégis a németet választanom a portfólió készítésénél vagy választhatom mindkettőt?
Tehetséggondozó szakköröm történelemből van, németből nincs. Itt választhatom-e a történelmet?
Végül pedig: a befogadott portfólió anyaga a minősítésig folyamatosan bővíthető-e? Megköszönöm a honlapján nyújtott értékes segítséget (is).
Az útmutató kötelező rendelkezése szerint a németet kell választania, hiszen azt tanítja magasabb óraszámban. Ha a történelmet választja, és netán valaki mégis ellenőrzi a tantárgyfelosztást, akkor szabálytalanul nyújtotta be a portfólióját. Igen, a feltöltött portfólió anyaga folyamatosan bővíthető, módosítható és cserélhető egészen a "véglegesítés" gomb megnyomásáig.
2014. 02. 01.
Az útmutatóban azt olvastam, hogy az órán felhasznált anyagokat,a tankönyv,a munkafüzet oldalait, sőt a házi feladat oldalait is fel kell tölteni. Ez nálam, az irodalom tantárgyamnál több oldalt is kitesz. Lesz-e erre helyem?
Valóban ezt írja az útmutató, tehát - minden furcsasága ellenére - meg kell tennünk. Szkennelje be az oldalakat egy okos másolóval vagy szkennerrel, és pdf-formátumban fűzze össze egyetlen dokumentummá, akkor kicsi lesz a terjedelme és a helyigénye is.
2014. 02. 01.
Én történelmet,honismeretet, etikát tanítok felső tagozaton 5.6.7. osztályban osztályfőnök vagyok 7.-ben of. munkaközösséget vezetek a portfóliómat pl.az 5/b osztály történelem ókori Rómából szeretném feltölteni, ill. a saját osztályom osztályfőnökeként a 2 óra fejlesztést,vagy van még szakköröm is. Jó-e ez így?
További kérdésem lehet-e nemzeti ünnepről annak betanításáról ,szervezéséről,vagy pl, egészségnap szervezéséről kiváltani valamelyik tervet.Ezen kívül 32 éve szervezek honismereti tábort az ország különböző pontjaira ,hátrányos helyzetű és mindenféle tanulónak ezekkel mit kezdjek? Szociometriai felmérést az osztályokról készítsek ? A nem tanítási órákat pl. versenyekre való felkészítést hogyan tegyem fel ,vagy ezeket csak szakköri órákra bontsam le ?Van még jó néhány kérdésem ,de a hospitálási napló is nagyon érdekel ,ott pl. lehet -e más tantárgy esetleg más osztályfőnöki óra is ebben ? Az ajánló lehet-e történelem szakos kolléga aki egyben a Kliknél dolgozik,vagy pl. Városi Könyvtáros vagy Muzeológus? Nagy tisztelője vagyok Önnek és tisztelettel várom válaszát.
Amit az első sorokban leír, az hibátlan: így töltse föl. A nemzeti ünnep, az egészségnap szervezése belefér a nem kötelező dokumentumok között felsorolt "projekt" kategóriájába, de lehet, hogy még ennél is jobb választható dokumentum-csoportot talál hozzá. Szerintem bánjon mértékkel a szociometriai felmérésekkel, én azt tanácsolom, hogy csak a saját osztályát töltse föl. Hiszen egy másik már ugyanabba a dokumentumba tartozna bele, azaz fölösleges munka. A honismereti tábor is a projektek közé sorolható. Bánjon bátran a kategóriákkal!
A szakköri órák, versenyelőkészítők a kötelező dokumentumok közül a különleges bánásmódot igénylők féléves ütemtervénél és az ahhoz benyújtandó két foglalkozásnál alkalmazhatók. A hospitálási naplóval kapcsolatos álláspontomat a napokban felülvizsgálom (olvashatja egy korábbi hozzászólásban), de az biztos, hogy az ön tematikus tervének, féléves fejlesztési tervének megvalósítását egy hospitáló véleményével, jegyzőkönyvével kell igazolni, és önnek is kell legalább egy, de lehetőség szerint több órát is látogatnia, elsősorban a tantárgyából, de természetesen az osztályánál, csoportjánál is. Az ajánló (hospitáló?) lehet nyugodtan iskolán kívüli személy is, csak valóban látogassa meg az óráját, és készítse el a jegyzőkönyvét, tehát egy puszta ajánlás nem elegendő. Köszönöm a kedves sorait!
2014. 02. 01.
Szakképző iskolában tanítok szakközepeseket és szakiskolásokat szakmai tantárgyakból (régi és új OKJ, régi és új törvény és kerettanterv alapján). Összesen 7 féle tantárgyat, 11 féle kerettanterv szerint. Ez a tanításban nem okoz gondot, de a portfólió írásánál "kicsit" gondolkodóba ejtett. Egy-egy tantárgyból a heti óraszámom 3 és 1 között van. Azt a tanácsot kaptam, hogy csak két tantárgyat válasszak (heti három órásakból) és azokból készítsek 5-5 óratervet. Elegendő ennyit bemutatni, vagy tegyek még egy harmadik tantárgyat is bele? Az öt óratervnek egymásutáni órának kell lennie? Decembertől szoktam szakmai tárgyakból felkészítőt tartani márciusig az SZÉTV-re majd ez érettségi (emelt, közép)felkészítővel folytatódik április végéig illetve az írásbeliig és a szóbeliig. Ezt beírhatom a különleges bánásmódot igénylők két óratervébe? Ennek is egymás utáninak kell lenni?
Az útmutató a legnagyobb óraszámban tanított tantárgyat teszi kötelezővé. Tehát lehetőség szerint egyetlen tárgyhoz ragaszkodjék. Ha ezek nagyon kis óraszámú tárgyak, akkor magam részéről egy nagyon hasonló tárgyat is lehetségesnek tartok beemelni, de erre nem ad felhatalmazást az útmutató. Egy heti 3-órás tantárgyból szerintem bőven föl lehet tölteni a portfóliót. Az óraterveknek egymásra épülőknek, tehát gyakorlatilag egymást követőknek kell lenniük. Igen, a versenyekre történő előkészítést lehet a különleges bánásmódot igénylők dokumentumaihoz sorolni. Itt csak két foglalkozás feltöltése szükséges, itt nem feltétlenül egymásra épülő foglalkozásokról van szó.
2014. 02. 01.
Nyugdíj előtt 2 évvel Ön szerint érdemes-e portfóliót készíteni és beküldeni? Szerencsés esetben pár havi magasabb fizetés és a nyugdíj kiszámításához sem mindegy.
Határeset. Ha két év múlva nyugdíjba megy, akkor egy évig fogja kapni a megemelt illetményt, havi bruttó 25 000 Ft emeléssel, ez 300 000 Ft-ot jelent. Azt kell eldöntenie, hogy ez az emelkedés lényegesen befolyásolja-e a nyugdíját. Szerintem nem nagyon, én igen meggondolnám!
2014. 02. 01.
54-es születésű vagyok, 1976-ban kezdtem tanítani. Érdemes e portfóliót feltöltenem, illetve lehetséges-e még a minősítési eljárás (van e értelme) 2016 augusztusában lesz meg a 40 év munkaviszonyom.Van szakvizsgám, egyetemi végzettségem, érettségi elnökim.
Akkor ön másfél évig kaphatja a 25 000 Ft-tal megemelt illetményt. Ez másfél év alatt kb. 450 000 Ft, nem kevés pénz. Ráadásul a megemelkedő illetménye az ön nyugdíját is fogja egy kicsit emelni. Nagy munka, de talán megéri! Ha kihívásnak ítéli meg, akkor mindenképp! Mivel átsorolása 2015. január 1-jétől valósul meg, nem csúszik ki az időből!
2014. 02. 01.
A hospitálással kapcsolatos bejegyzése szerintem téves. Ön azt írja:"Hány órán kell hospitálni, hány bemutató óra hospitálási jegyzőkönyvét kell feltölteni? Erről a jogszabályok és az útmutató konkrétan nem rendelkezik. Abból a kitételből, hogy hospitálási naplót kell feltölteni az következik, hogy legalább 5-6 óralátogatási dokumentum feltöltése elvárható."
Az útmutatóban benne van, hogy 1 dokumentum szükséges, és 1 oldal reflexió. Az, hogy naplót írnak, szerintem csak az óramegfigyelési dokumentum neve. (66. oldal) Roppant furcsa is lenne, ha most mindenki hospitálási inváziót tartana. A megvalósítás dokumentumai hospitálási naplót én ugyanígy értelmezem.
Lehetséges, hogy önnek igaza van, megnéztem a szóban forgó "leírást", végigkerestem a hospitálással kapcsolatos bejegyzéseket: több érdemi nincsen. Lehetséges, hogy a Hospitálási napló c. alapdokumentum valóban egyetlen bemutató óra vagy hospitálási óra jegyzőkönyvével megoldható, bár igencsak aránytalanul kis dokumentum lenne a többi kötelező alapdokumentum mellett. A hospitálási napló nevű dokumentumot én valóban naplónak, nem pedig naplóbejegyzésnek értelmeztem. Az minden esetre biztos, hogy egy hospitálási jegyzőkönyvet a megvalósítás dokumentumai közé is föl kell tölteni. Tehát összegezve: azt írtam, hogy az útmutató nem rendelkezik a hospitálási napló bejegyzéseinek számáról. Ez valóban igaz. Ha a hospitálási naplót egyetlen hospitálási bejegyzésként értelmezi, akkor ebben igaza van. Meg lehet próbálni. Azért én némileg többet fogok feltölteni, nem ezen múlik!
2014. 02. 01.
Tizennyolcadik éve dolgozom tanítóként. Eddig sehol sem kaptam egyértelmű választ arra, hogy azok a pedagógusok, akik 14 évnél hosszabb ideje dolgoznak, de nincs szakvizsgájuk, mikor készítsék el és töltsék fel portfóliójukat.
Akkor a legjobb helyre fordult, most elmondom a választ! A legalább 8 év szakmai gyakorlattal rendelkezők (tehát ide tartoznak a 14 évnél hosszabb szakmai gyakorlattal bírók is), akiknek nincs szakvizsgájuk, először 2014-ben nyújthatják be minősítés iránti kérésüket, amelyhez el kell készíteni a portfóliót.
Tehát önöket nem köti az április 30-i határidő, de nyugodtan beküldhetik akkor is, vagy akár később! Az átmeneti szabályok által biztosított kedvezmény önök számára az, hogy nem kell 6 évet a Pedagógus I. fokozatban eltölteniük. Ha túl sok lesz a jelentkező, akkor nem feltétlenül az első évben kerül sor a minősítésükre.
2014. 02. 01.
Angol nyelvtanárként most várom az útmutató további kiegészítését. Arra kérném, ha van olyan angol tanár, aki szívesen megosztana legalább egy óravázlatot - esetleg egy tematikus tervet -, amely az elvárásoknak megfelel és hajlandó segíteni, ossza meg velem és másokkal. Felkerülhetne az Ön honlapjára így nagy segítséget jelentene a további munkámhoz. Nekem a tanmenetben a fejlesztési feladatok magyarul vannak megfogalmazva. Az előírás szerint ott mindennek a célnyelven kell megjelenni. Előre is köszönöm segítségét. Továbbá kérdezném, hogy egy munkaközösségi éves munkatervet és a munkaközösségi értekezlet jegyzőkönyvét hova lehetne feltölteni (felhasználni). A közoktatás vezetőit tavaly végeztem, és a szakdolgozatomban egy saját iskolámra vonatkozó (Az idegen nyelvek oktatásának hatékonysága az intézményünkben) komoly primér és szekunder kutatást végeztem (400 kérdőív feldolgozása alapján). Ezt valahol kamatoztathatnám-e a portfólió szabadon választható dokumentumai között?
Nincs egyedül azzal, hogy csak decemberben tudta meg, hogy egymásra épülő óravázlatokat kell feltölteni: ezt a jogszabály valóban nem tartalmazta. Egy magyarul készült angol óravázlatot - kollégám hozzájárulásával - egy-két napon belül fölteszek a weblapomra. Ne várja az útmutató újabb, szaktárgyakra vonatkozó kiegészítését, mert kifut a határidőből! Az útmutató 63. oldalán szerepel az idegen nyelvszakosok számára némi útmutató: itt az szerepel, hogy a két tannyelvű oktatás kivételével idegen nyelven nyújthatók be az óratervek és más dokumentumok, de a reflexiókat magyarul kell csatolni. A mondatban azonban "nyújthat" szerepel, nem pedig "kell benyújtani". Tehát az idegen nyelvi dokumentumok - kivéve a két tannyelvű oktatást - magyarul és angolul is benyújthatók.
A munkaközösségi munkatervet, értekezlet jegyzőkönyvét a szabadon válaszható dokumentumok között - persze reflexiókkal ellátva - készítheti el, hiszen a táblázatban közölt felsorolás - a fejlécben foglaltak szerint - csak példa, azaz szabadon bővíthető. Ugyanez a válasz az utolsó kérdésére is.
2014. 02. 01.
Jelenleg az 1. osztály napközise vagyok, valamint rajzot tanítok nekik. Még a felső tagozaton technikát, annak az osztályomnak, akiket 4 évig vittem mint osztályfőnök. Eddig félállásban gyermekvédelmi felelős voltam. Rengeteg kidolgozott anyagom van a magyarra, betehetem-e ezeket? Vagy csak elsős napközis foglalkozásokat? Ha első kérdésre igen a válasz lehet-e, hogy a mostani 4. osztályban hospitáljak, illetve ott tartsak bemutató órát? A csoportprofil miatt érzem vészesnek.
Ha "egyéb foglalkozások" tartásából, azaz napközis tanítóként tölti föl a portfóliót, akkor annak az anyanyelvi órák is részét képezhetik, tehát nyugodtan felhasználhatja az anyagait, de azért válogasson, legyen valószerű a tananyag! Nyugodtan tarthat 4. osztályban is hospitálást, akár bemutató órát is. Csak a megvalósítás dokumentumai közé azt a hospitálási naplót nem használhatja föl, hiszen az egy elsős tematikus terv része lesz.
2014. 01. 31.
34 éves szakmai gyakorlattal, szakvizsgával rendelkezem. Elindítottam a szakértői névjegyzékre való felvételemet, és regisztráltam az Oktatási Hivatal által meghirdetett TÁMOP-os tanfelügyeleti és pedagógusminősítési szakértői képzésre (a képzésbe való bekerülés még bizonytalan).
A portfólióm feltöltésekor jelentkezhetek-e a mesterpedagógus fokozatra vagy csak Pedagógus II-be van lehetőségem (az április 30-ai, gyorsított eljárásra gondolok)?
Értelmezésem szerint minden további nélkül jelentkezhet a mesterpedagógus fokozatra. Sőt, megfordítanám a kérdését. Aki mesterpedagógus fokozat elérésére kíván jelentkezni, az jelentkezzen párhuzamosan a Pedagógus II. fokozat elérésére is, hiszen a mesterfokozatnál van egy állami limit, tehát nem biztos, hogy minden jelentkezőre igényt tartanak. A portfólió hibátlan elkészítésekor azonban 2015-től "jár" a Pedagógus II. fokozat.
2014. 01. 31.
Kollégiumi vezetőként dolgozó közalkalmazottnak a portfólióban milyen órákat lehet bemutatni? A kötelező órái a kollégiumra vonatkoznak. Egyébként pedig ábrázoló geometriát tanít az iskolában, illetve megbízással is tanít egy másik iskolában szintén ábrázoló geometriát.
Készülhet-e a portfóliában lévő óravázlat, órákról készült videó az ábrázoló geometriából, vagy csak a kollégiummal kapcsolatosan készíthet óravázlatot,stb.?
És ha ábrázoló geometriából készülhet a bemutató óra, film, akkor a saját iskolai tanításról, vagy a megbízásként ellátott másik iskolában lévő órákról készülhet??
Minden pedagógusra az érvényes, hogy a legnagyobb óraszámban tartott tárgyából kell elkészítenie a portfóliót. Az ön esetében ez úgy értelmezhető, hogy a másik iskolát kihagyja a számításból, hiszen az nem az alapfeladatával és munkakörével kapcsolatos. Ha kötelező órájában kollégiumi foglalkozásokat tart, akkor a kollégiumhoz kell alakítani a portfóliót. Véleményem szerint ekkor csak a kollégiumi neveléssel kapcsolatos tematikus terv és óravázlatok készülhetnek. Mivel a kollégiumban feltehetőleg nem tart ábrázoló geometria órákat, így ez a motívum sajnos nem hasznosítható. Ha kollégisták számára az érdeklődő diákoknak tartana például ábrázoló geometria szakkört, akkor viszont minden további nélkül belefér: ehhez készítene egy féléves ütemtervet például 18 órára, és csatolna hozzá két óravázlatot.
Ha ábrázoló geometriából készülne a portfólió, akkor azért elsősorban a saját iskolájában kellene az anyagot gyűjteni, hiszen a megvalósítás dokumentumai c. kötelező részben ezt alá kell támasztani dokumentumokkal, de megoldhatónak látom a másik iskolába történő kilépést is.
2014. 01. 31.
Ha 14 éve tanítok, de nincs szakvizsgám, akkor mikor érdemes, illetve meddig kötelező feltölteni a portfóliót?
Ha nincs szakvizsgája, akkor a 2014. április 30-i határidő és a "gyorsított eljárás" nem vonatkozhat önre. De mivel megvan a 8 év szakmai gyakorlata, a kormányrendelet előírásai szerint már 2014-ben benyújthatja Pedagógus II. fokozat iránti kérelmét, ehhez persze el kell készítenie a portfóliót. Ennek határidejét nem szabályozza a jogszabály. Tehát praktikusan 2014-ben érdemes elkészíteni és benyújtani, ekkor remélhető, hogy 2015-ben lebonyolítják a minősítési eljárást.
2014. 01. 31.
10 év szakmai gyakorlattal és pedagógus-szakvizsgával rendelkezem. Szeretném elkészíteni a portfóliómat, de nem tudom, hogy milyen szabályok vonatkoznak rám. Azt hallottam, hogy díjköteles a minősítés. Ez igaz? Nekem is április 30-ig kell feltöltenem a portfóliót?
A 2014. április 30-ig nyitott lehetőség önre nem érvényes, mivel nincs meg a 14 év szakmai gyakorlata. De megvan a 8 év, ezért a kormányrendelet előírása szerint már 2014-ben benyújthatja a portfólióját és a minősítési kérelmét, ezzel mentesül a Pedagógus I-ben megszerzendő 6 év szakmai gyakorlat alól.
2014. 01. 31.
Magyar-történelem-hon-és népismeret szakos tanár vagyok, dráma csoportot vezetek a csopaki általános iskolában és rendszeresen én szervezem községi szinten is a nemzeti megemlékezéseket,ünnepélyeket.
Ez esetben a nem szakrendszerű 10 órás összefüggő történelem és magyar témájú projektem /Az írás kialakulása,története -tankönyvi magyar és történelem leckékhez igazodva/ feltölthető a 10 óravázlatként?
És a műsoraimra készítő óravázlatok,forgatókönyvek feltölthetők a 2 különleges bánásmódot igénylő tanulók órájának vázlataként?
Annak nem látom akadályát, hogy a nem szakrendszerű oktatásban magyar-történelem témájú tematikus tervet töltsön föl a megjelölt témakörben. A műsorokra felkészítő óravázlatokat nem látom alkalmazhatónak a kötelező alapdokumentumokban, így a különleges bánásmódot igénylő tanulók csoportjánál sem. Elég nehezen képzelhető el, hogy egy műsort különleges bánásmódot igénylő, például csupa SNI-s vagy csupa kiemelkedően tehetséges, stb. csoportra alapozva készít el egy kolléga. Ezért semmiképpen nem javaslom. A műsorok és az ehhez kapcsolódó forgatókönyvek a szabadon választható témakörben, például projektként hasznosíthatók.
2014. 01. 31.
Az intézményi önértékelés 1 oldalban minek kell feltétlenül benne lenni? Nem találtam erre útmutatást.
Inkább arra lenne nehéz válaszolni, hogy egy egyoldalas intézményi értékelésből mit hagyjunk ki! Javaslom, nézze meg az útmutató 78. oldalán: Az intézmény (a pedagógus jelenlegi munkahelye) rövid bemutatása (max. 1 oldal) Az intézmény adatai (neve, címe, típusa). Az intézmény tanulóközösségének profilja (létszám, évfolyamok, a tanulócsoportok száma, a nemek aránya, kisebbségek, a tanulók szociális háttere, más speciális vonás). A tantestület profilja (kor, nem, végzettségek, munkaközösségek, együttműködés a tantestületen belül, a pedagógus saját helye a testületben és a munkaközösségekben). Az intézmény pedagógiai programjának sajátos vonásai (célok, pedagógiai program, sajátos vonások, erősségek, eredmények). A tanított tárgy helyzete az intézményben. Az intézmény infrastruktúrája, különös tekintettel a tanított tárgyakra. Az intézmény társadalmi kapcsolatai, pl. a szülői munkaközösség szerepe, testvérkapcsolatok más iskolákkal.
Azonos intézményben tanító pedagógusok sem tölthetnek fel azonos intézményleírást. Ez plágiumnak minősül. Természetesen az alapvető adatok egyezhetnek, de két különböző pedagógus leírása ugyanarról az intézményről nem lehet teljesen egyező, egyrészt mert ugyanazt a jelenséget másként mutatják be és értékelik, másrészt ennek a dokumentumnak egyedi jegyeket is kell mutatnia: például amikor a pedagógus bemutatja a szaktárgy helyzetét vagy a saját szerepét, helyét a tantestületben.
2014. 01. 31.
Fejlesztő pedagógusként dolgozom általános iskolában. Szeretném megtudni, nekem konkrétan mit kell feltöltenem a portfólióba?
Fejlesztő pedagógusként bizonyára tanulók, gyermekek egyéni fejlesztését végzi. Ha van csoportja, akkor arról csoportprofilt, hozzá tematikus tervet, egy másik csoporthoz vagy akár ugyanahhoz féléves ütemtervet kell feltöltenie. Ha egyesével foglalkozik a tanulókkal, akkor a hasonló problémákkal küzdőkből definiáljon (kreáljon) egy csoportot, és ezzel dolgozzon, mert a csoportprofil kötelező elem.
2014. 01. 31.
17 évig tanítóként dolgoztam, majd szakiskolában fejlesztő pedagógus voltam, jelenleg (második éve) kollégiumi nevelőtanár vagyok. 3 diploma, 3 intézmény, rengeteg átalakítás, változás! Jelenleg nem vagyok csoportvezető "csak" munkaközösség-vezető. Kiről készítsek csoportprofilt? A kollégiumban ünnepségeket, vetélkedőket és mindenféle programokat, projekteket szervezek, vezetek. De ebből hogy lesz 10 egymást követő foglalkozás, ha nem vagyok csoportvezető?
Készítsen egy kollégiumi csoportról csoportprofilt, és a foglalkozásokról tematikus tervet. Ez lehet akár kollégiumi rendezvények szervezése címmel is. Ezek pedig bizonyára egymásra épülő események lesznek. Nem kell olyan szorosan venni, el kell szakadni, el lehet szakadni a hagyományos kollégiumi csoportokról, de azokra is alapozhat.
2014. 01. 31.
Szeretném megkérdezni, hogy minden tanítási órához kell külön-külön reflexiót írni, vagy a tanítási egységenkénti tanórákról (esetemben 5-5 óra)összesítve is lehet. Őszintén szólva többször is átolvastam az útmutatót és értelmezésem szerint kb.2 oldalt kell írni a tanítási egységben szereplő órákról.
Ezt nem írja így az útmutató, a feltöltött tematikus tervhez, féléves ütemtervhez feltétlenül kell 1-2 oldalas reflexió. Azt javaslom, hogy az egyes óravázlatokhoz külön reflexió ne készüljön, de legyen egy olyan oszlop, amelybe pár szavas megjegyzéseket lehet írni.
2014. 01. 31.
Alsós tanító vagyok. Elsőként azt szeretném kérdezni, hogy ha a tematikus tervet és a 10 óravázlatot olvasásból készítem, akkor a különleges bánásmódot igénylő tanulók féléves ütemtervét és a két óravázlatot írhatom-e matematika korrepetálásból?
Második kérdésem, hogy feltölthetik-e a portfóliójukat ebben az évben olyan pedagógusok is, akiknek nincs szakvizsgájuk? Hova kell ezt az egészet feltölteni?
1. Igen. 2. Igen 3. a KIR felületén fog megjelenni a feltöltőfelület, már szeretnénk tudni, hogy végre mikor! 4. A szakvizsgával nem rendelkező, legalább 8 év szakmai gyakorlattal rendelkező pedagógusok is feltölthetik a portfóliójukat, de számukra nem érvényes az április 30-i határidő. Ők először 2014-ben kérhetik rendes minősítési eljárásukat!
2014. 01. 31.
Óvodában vagyok fejlesztőpedagógus, nem tudom, mi alapján készítsek csoportprofilt, tematikus tervet, óra/foglalkozásvázlatot, hiszen nekem nincs óvodai csoportom. Körülbelül 30 gyerekkel foglalkozom egyéni/mikrocsoportos formában. Ez esetben megfelelhet egy gyermekre készült komplex fejlesztési anyag?
Konstruktívnak kell lennie: az a javaslatom, hogy a hasonló problémával küzdő gyermekekből definiáljon egy csoportot, és erről készítsen csoportprofilt, számukra készítsen tematikus tervet és foglalkozási vázlatokat, féléves ütemtervet. Persze, megfelel egy komplex fejlesztési anyag, csak önálló munka legyen.
2014. 01. 31.
Ebben a tanévben kerültem egy másik iskolába, de a portfóliómba bekerülő dokumentumok egy része a másik intézményben végzett munkámból adódik. Mindkét intézményt be kell ugye mutatnom?
Baj, ha intézményvezető nem hospitál nálam? Régebbi hospitálási napló is megfelel?
Nem, mindenkinek azt az iskolát kell bemutatni, amelyikben jelenleg alkalmazva van. Ha valaki esetleg egyszerre két munkahelyen például fél-fél állásban dolgozik, akkor esetleg szóba jöhet kettő, de ilyenkor is elegendő az egyik, mondjuk a nagyobb óraszámú alkalmazást biztosító intézmény bemutatása.
Régebbi hospitálási naplóbejegyzések is szóba jöhetnek, de vigyázni kell arra, hogy a hospitálási napló a mostani csoportok, tematikus tervek megvalósításának alátámasztására szolgáljon, tehát egy-két évnél ne legyenek régebbiek!
2014. 01. 31.
Könyvtárostanár vagyok (55 éves), pedagógiai szakvizsgával. Munkám során tartok könyvtári órákat, de a munkaidőm nagy részét nem ez tölti ki. Egy-egy csoporttal egy tanévben körülbelül 4 órát találkozom órakeretben. Mi a teendőm így? Hallottam, hogy esetleg ránk más feltételek vonatkoznak. Ön tud-e erről? Próbáltam tájékozódni a Könytárostanárok Egyesületénél, de semmi konkrétumot nem tudtak mondani.
Kérdésére nem tudok pontosan válaszolni, mert nem közölte, hogy a könyvtárpedagógiai órákon túl pedagógus (?) munkájának többi részét mivel tölti. Ha például magyar tanításával, akkor magyarból töltse föl a portfóliót. Ha könyvtárostanár, de csak kevés könyvtárhasználati órát tart, és a többi időben a könyvtár kezelésével, kölcsönzéssel, stb. foglalkozik, akkor nem tart más órákat, tehát kizárólag a könyvtárostanári munkájához tölthet föl portfóliót.
2014. 01. 31.
Szeretném, ha tudna válaszolni a következő problémámra. Jelenleg tagintézmény-vezetőként dolgozom,illetve magyart tanítok általános iskola második osztályába.
A kérdésem a következő: Az Apáczais - szerintem nagyon jó és részletes - tanmenetet használom. Ennek ellenére a portfóliómba most írnom kell egy féléves, vagy esetleg egy témakörös (pl. mesék, az is kb. 30 óra) vagy csak hivatkozzak a forrásra, és ez alapján készíthetem a vázlataimat?
Megértem az Apáczais tankönyvekkel kapcsolatos megelégedését. Ennek ellenére akár a tankönyvre alapozva, írnia kell egy tematikus tervet (részletesebb tanmenetet), amelynek véleményem szerint legalább 15-20 órányi tananyagot kell tartalmaznia. Azért ez nem egy féléves vagy éves tananyag. Igaza van azonban abban, hogy a különleges bánásmódot igénylő tanulókra féléves (nem éves!) munkatervet kell írni, ez azonban szakkörre, korrepetálásra, akár heti 1 órára is alapozhat, így nem túlságosan nagy a terjedelme. Tehát mint tematikus tervet nem emelheti be az Apáczai-tanmenetet, de arra alapozhat, ha meghivatkozza, nyugodtan dolgozhat annak alapján. Jó munkát kívánok!
2014. 01. 31.
Igazgatóhelyettesként dolgozom egy szakközépiskolában, heti 7 órában tanítok. Üzemmérnök, műszaki tanár végzettségem van. Végzettségemnek megfelelően csak heti 1 órát tanítok, a többi órám - 3 csoportban - heti 2 óra szakmacsoportos gyakorlat - erre nincsen képesítésem, de csak így jön ki a heti kötelező órám. Szeretném megkérdezni, hogy hány tematikus tervet célszerű készíteni, illetve hogyan osszam meg az óraterveket a két tantárgy között? Lehet fele - fele arányban készíteni?
Másik kérdésem: én nem tartok szakkört, korrepetálást, versenyfelkészítést, a tanított csoportokban nincsen SNI-s tanuló sem. Milyen dokumentumot javasolna Ön a különleges bánásmódot igénylő tanulókhoz - mivel ilyet is kötelező feltölteni?
Az iskolai vezetőknek bizony nincs könnyű dolguk a portfólió feltöltésekor, "rendes" pedagógusokra szabták a feltételrendszert. Ha egy tanított tárgyra nincs képesítése, akkor nem törvényesen tanítja, tehát nehogy ebből töltsön föl portfóliót. Akkor (bár ez persze nincsen szabályozva az útmutatóban) a heti 1-órás tantárgya marad. Tehát semmiképpen ne töltsön föl kétféle tantárgyat. A különleges bánásmódot igénylő csoporthoz válasszon ki a csoportjából egy 5-6-fős csoportot, akiket segíteni kell, akiknek nehezebben megy a tantárgy, vagy éppen tehetségesek benne, és rájuk szabjon egy féléves tervet. És persze tartson nekik korrepetálási vagy tehetséggondozó, stb. órákat!
2014. 01. 31.
Valami miatt a különleges bánásmódot igénylő tanulók/gyermekek számára készítendő féléves ütemtervet én úgy értelmezem, hogy az osztályomban lévő 1 tanulóra is elkészíthető. (Hiszen csak 1 osztályban tanítok. Nincs különleges bánásmódot igénylő csoportom.) És értelmezésem szerint ekkor nem kell új csoportprofilt készítenem. Jól gondolom, Ön szerint?
Szerintem nincs igaza: a csoport az csoport, nem állhat egy főből, kettőből is vitathatónak tartom. Álljon legalább 3-4 tanulóból. Az osztályából is ki tud választani egy kisebb csoportot, akiknek korrepetálásra, tehetséggondozásra, külön segítségre, stb. van szükségük: ők lesznek a különleges bánásmódot igénylők. Ellenben az egyetlen tanulójára a szabadon választott dokumentumok körében írhat esettanulmányt, készíthet rá fejlesztési tervet.
2014. 01. 31.
Az elmúlt 7 évben egy LHH-s kistérség kistelepülésének egyetlen kisiskolájában voltam intézményvezető. Eredetileg tanítói végzettséget szereztem, majd gyógypedagógus lettem, s az sni integrációt, btmn-es tanulók ellátását végeztem-az igazgatói feladatok mellett. 2013 szeptembere óta azonban egy másik megye pedagógiai szakszolgálatában dolgozom, ahol nevelési tanácsadás keretében fejlesztő tevékenységet, btmn ellátást utazó gyógypedagógusként, valamint szakértői diagnosztizálást végzek. Az elmúlt évek tapasztalatait hogyan tudom optimálisan beépíteni, összefésülni az új feladatkörrel?Izgatottan várom, hogy milyen ránk vonatkozó elvárások látnak napvilágot, de úgy gondolom, hogy a többségi pedagógusokkal szemben támasztott követelmények analógiájára csoportprofil, tematikus terv és foglalkozási tervezet biztos fog kelleni. De ezt hogyan illesztem a NAT-hoz? Milyen intézménybemutatással kezdjem, ahol töltöttem az elmúlt 24 évemet, vagy ahol 4 hónapja vagyok, vagy amelyik iskolában próbálok majd profilt alkotni?
Nagyon nehezet kérdez, szerintem erre ma senki nem tud megnyugtató választ adni: az a bizonyos, szakszolgálatokra vonatkozó anyag talán majd megjelenik, de lehet, hogy már késő. Szerintem nem szabad megvárni: el kell kezdeni a munkát. Inkább csak tanácsokat tudok mondani!
Egyáltalán nem kell, hogy az elmúlt évek tapasztalatait teljes körűen tükrözze a portfólió! Ha valaki munkahelyet változtatott, akkor - az útmutató szerint - a jelenlegi munkáját és munkahelyét kell visszatükröznie, és persze saját magát.Ha gyógypedagógusként fejlesztési feladatokat végez, akkor bizonyára csupa különleges bánásmódot igénylő tanulóval dolgozik. Ezekből definiáljon egy-két csoportot. Még akkor is merem ezt javasolni, ha fizikailag ezek a tanulók - az egyéni fejlesztés miatt - nem találkoznak. Rájuk építsen egy vagy két tematikus tervet, fejlesztési tervet, és ehhez igazítson foglalkozási terveket. Értelmezésem szerint az ön esetében 10 foglalkozás pontosan elegendő. A jelenlegi intézményével kezdje: higgye el, az egy engedélyezett oldal pillanatok alatt elfogy!
2014. 01. 30.
Tanítóként dolgozom. A portfóliómba szeretnék feltölteni matematika tantárgyból tematikus tervet 2. osztályban és 6 óravázlatot a hozzá tartozó csoportprofillal valamint egy 4. osztályos környezet tematikus tervet 4 óravázlattal és a hozzá tartozó csoportprofillal. A 4. osztályos órákat két éve tartottam, a 2. osztályos órákat ezután szeretném. Lehetséges így feltölteni? A reflexiókat minden óra után célszerű leírni vagy összefüggően a 6 illetve a 4 óravázlat után? Néhány dokumentum esetében (szakmai életút bemutatása, esettanulmány) elég nehéz tartani a kiírt terjedelmet. A terjedelmi korlátok kismértékű túllépése problémát jelenthet?
Az elképzelése tökéletesen korrekt és megvalósítható. A reflexiókat az óravázlatokba is írhatja megfelelő rövidséggel, a tematikus tervhez úgyis kell készítenie egy 1-2 oldalas reflexiót, ahogyan a különleges bánásmódot igénylő csoport féléves munkatervéhez is. Ne írjon hosszadalmas anyagokat, lehetőleg maradjon belül a korlátokon, de kismértékű túllépés nem jelenthet gondot - csak fölösleges munkát!
2014. 01. 30.
Gyógypedagógia általános iskolában dolgozom, SNI-s (enyhe értelmi fogyatékos)tanulók oktatásával foglalkozom.
1. A kötelezően feltöltendő tematikus/óratervek mellett szükséges-e a különleges bánásmódot igénylő tanulók számára készült féléves ütemterv, illetve további két óraterv elkészítése is?
2. A gyógypedagógiai tanári végzettség megszerzése minden, az általános iskolában tanított tantárgy tanítására feljogosít. Ezért több tantárgyat is taníthatunk. Tehetek-e a portfólióba több tantárgyból is tematikus tervet, óravázlatot, vagy ránk is az vonatkozik, hogy a legtöbb óraszámban tanított tantárgyat kell figyelembe venni?
Mivel az ön munkahelyén minden tanuló különleges bánásmódot igényel, akár egyetlen csoportprofil, a hozzá tartozó tematikus terv feltöltésével, továbbá egy féléves terv feltöltésével abszolválhatja a feladatokat. Összesen "csak" 10 órát, foglalkozást kell feltöltenie a fenti dokumentumokhoz. Teheti azt is, hogy a tanított tantárgyhoz készít egy tanított osztályról csoportprofilt, a tárgyhoz egy tematikus tervet, és ehhez 4-5-6, stb. tanítási órát. Ez esetben a különleges bánásmódot igénylő csoportot bizonyára az SNI-s gyerekekből fogja feltölteni az ehhez szükséges féléves tervvel együtt. Nem tanácsolnám, hogy több tantárgyból töltsön föl tematikus terveket és óraterveket, ez nem megengedett. A legnagyobb óraszámban tanított tárgyból töltse föl a portfólió domináns részét.
2014. 01. 30.
Egy konkrét probléma kapcsán teszem fel kérdéseimet, és megköszönöm, ha valamilyen iránymutatást ad számomra. 26 órarendi tanítási órám van, ennek nagy része matematika, nyilván ebből készítem az anyagot.
Az Igazgató Úr olvasatában, és több kollégám olvasatában is a 10 óravázlat és csatolt részei mellé fel kell tölteni egy féléves ütemtervet különleges bánásmódot igénylők számára szervezett tevékenységről.
Kérdés: Lehet -e a különleges bánásmódot igénylő a félévkor elégtelen osztályzatot kapott tanulók egy csoportja, vagy csak az, akinek szakértői véleménye van róla. Én a tanulók segítésére - portfóliótól függetlenül- azt találtam ki, hogy a második félévben minden héten kapnak egy ismétlő feladatsort az első féléves anyagból, és ehhez minden hónapban 1 - 1,5 óra kontaktórát. A feladatok megoldását benyújtják papíron, és a problémás eseteket ezeken a felajánlott órákon megbeszéljük. Célom, hogy májusban be tudjanak számolni az első félév anyagából, és mutassanak némi fejlődést.
Második kérdés: Ez a tevékenység betehető -e a portfólióba különleges bánásmódot igénylő tanulókhoz, feltehető -e a terv a féléves tervhez, és ezekhez készített két foglalkozási menet kielégíti -e az ott kérteket?
Elképzelése hibátlan, tökéletes megoldás, készítse el! Ráadásul konstruktív is, ami előnye! Természetesen a különleges bánásmódot igénylő csoport feladatának megoldásához is megfelelő az elképzelése. Igen, számukra kötelező két óratervet feltölteni. Gondolkodása a feladat megoldásához tehát hibátlan: START!
2014. 01. 30.
Tagintézmény-vezetőként technikát tanítok a felső tagozatban 6 órában, és labdarúgó edzést (szakkört) 3-4. évfolyamosoknak. Kérdésem: véleménye szerint különleges bánásmódot igénylő csoportnak számít-e a labdarúgó edzés(szakkör), vagy előírás az, hogy technikából kell fejlesztenem?
Az útmutató valóban meghatározza, hogy a nagyobb óraszámban tanított tantárgyból kell feltölteni a portfóliót, bár én ezt a szabályozást szükségtelennek tartom. A fociedzésen részt vevők köre különleges bánásmódot igénylő csoportnak számít, ezzel nincs gond, csak azzal, hogy ez nem a technika tantárgyhoz tartozik. Biztosabb lenne, ha technikából volna ilyen szakkör, de nyilván nincs. Magam részéről megengedhetőnek látom a futballszakkör feltöltését, mert a különleges bánásmódot igénylő tanulók elbírálása ahhoz hasonló, amikor az ember osztályfőnökként kirándulási tervet vagy osztályfőnöki munkatervet tölt föl. Szerintem rendben lenne, de konkrétan ilyen lehetőséget nem tartalmaz az útmutató. Tehát nem tudok konkrét szabályra hivatkozni, amikor ezt megengedhetőnek tartva javaslom.
2014. 01. 29.
Könyvtárostanárként elég speciális helyzetben vagyok, mert szakközépiskolában tanítok. Így összesen 3-4 órát tartok évente a belépő 9. évfolyamon. Elég nehezen tudok így tízféle óravázlatot leadni. Valamikor volt nekem ennyi órám, mikor 12 évfolyamosban tanítottam, de az már régebben volt. Arra gondoltam, hogy a csoportprofil készítése miatt elkezdek óralátogatásokra járni a 9. évfolyamokra, hogy jobban megismerjem a gyerekeket, de így is a 2 osztály 4 csoportjában 4-szer ugyan azt az anyagot adom le.
Ha ön könyvtárostanár, akkor könyvtári foglalkozásokat, órákat tart, tehát ebből kell feltöltenie a portfólióját. A szociometriai felmérés szóba jöhet nem kötelező dokumentumként, de a tematikus tervet, a féléves tervet, az óravázlatokat nem váltja ki.
Tehát maradnak azok az órák, amelyeket tartott a 9. osztályosoknak, illetve amelyeket tartani fog. Ezeknek azonban kvázi összefüggőknek kell lenniük. Válasszon ki tehát egy területet, amelyhez kérjen még néhány óratartási lehetőséget a vezetőktől, és ezekre alapozva készítse el az óravázlatokat. De először okvetlenül a tematikus tervet! Ha néhány óratervet elkészít, és mégsem került sor a megtartásukra, az semmiféle bajt nem okoz, bár reflektálni kétségtelenül nehezebb rá. Ezt tudom tanácsolni, nem megoldhatatlan a feladat!
2014. 01. 26.
Mivel tanító vagyok, egy tantárgyat, egy csoportot, vagy esetleg kettőt is lehet elemezni? Nekem nagyon megfelelne egy különleges eset is, de ott nem tanítok sokat, de enyhe értelmi fogyatékosok közt tudtam eredményeket elérni, heti 3 órában...őket hanyagoljam? Maradjon az osztályom csak?
Ha tanító, akkor önt nem kötik a (felső tagozatos) tantárgyak, tehát bármelyik 1-4. osztályos tantárgyból tölthet föl tematikus tervet, féléves munkatervet, óravázlatokat. Mindenképpen kell feltöltenie különleges bánásmódot igénylő csoport profilját, ez nyugodtan lehet az értelmi fogyatékosok egy csoportja, ehhez féléves tervet kell készítenie, valamint a tervhez két foglalkozás tervét mellékelnie. Tehát az osztálya mellett egy ilyen csoportot is készítsen!
2014. 01. 26.
Igazgatóhelyettesként dolgozom 3. éve. Végzettségem tanító és pedagógia előadó. A feltöltendő anyagaim elégségesek-e a tanítói munkámat bemutatni?
Azon múlik a válasz, hogy igazgatóhelyettesként mivel tölti a kötelező óráit. Ha tanítói feladatokkal, akkor tanítói portfóliót kell feltöltenie. Ha napköziben (persze jogilag nincs ilyen, tehát egyéb foglalkozást tart) tartja az óráit, akkor ebben a körben kell a dokumentációt elkészítenie. Vezetői portfólió külön nincs, tehát erre ne számítson. De - ha ön tanít - a tanítói munkálkodásának dokumentumait nyugodtan feltöltheti.
2014. 01. 24.
Kezdem a főiskolai és a pedagógus életpálya portfólió szerkesztését. Nagyon nagy falat. Lehetséges-e a kettőt valamilyen közös nevezőre hozni?
Ön jól belefogott a megújulásba!! A két portfóliót (mindkettőben eléggé otthon vagyok) nem tudja összekapcsolni, alig van átfedés a kettő között. Leginkább talán szemléletében, a reflexió iránti feltétlen igényben és abban, hogy mindkettő külön dokumentumokból áll. Mivel a Főiskola elég erősen megköti a kötelező portfólió-elemeket, és a szakvizsga tanulmányok során a minősítéshez szükséges portfóliónál készítendő tantárgyi elemeket nem tudja beemelni, nem látok lényegi lehetőséget a munkamennyiség csökkentésére.
2014. 01. 24.
Magyar szakos tanár vagyok. Kérdésem, hogy irodalomból és nyelvtanból vegyesen lehet feltölteni az óravázlatot, vagy csak az irodalom, vagy csak a nyelvtan szerepelhet?
Mivel a magyar nyelv- és irodalom egy tantárgynak számít, nyugodtan lehet mindkét tantárgyrészből portfóliós elemeket választani.
2014. 01. 24.
Szeretném megkérdezni, hogy a portfólióhoz szükséges 10 óratervnek mindenképpen frissnek kell lennie, vagy lehet csatolni az évek során elkészített régebbi óraterveket is?
A jogszabályokban és az útmutatóban semmiféle olyan előírás nem szerepel, hogy nagyon frissnek kell lenniük az anyagoknak. Ezért az óratervek lehetnek néhány évesek is. Azért arra vigyázni kell, hogy a Nat-tal és a kerettantervekkel ne legyen ellentmondásban. Rövid, maximum 1-2 oldalas óraterveket javasolok, nincs is elvárás nagyobb terjedelemre!
2014. 01. 23.
1996-ban kaptam meg tanítói oklevelemet. Azóta folyamatos munkaviszonyom van. 2003 januárjától 2010 májusáig gyeden voltam 3 lányommal. A szakmai gyakorlatba be lehet-e számolni a gyes időszakát? 2011-ben szakvizsgáztam. Feltölthetem-e a portfóliómat 2014. április 30-ig?
A szakmai gyakorlat időtartamába nem számítható bele a 30 napon túli fizetés nélküli szabadság. A szülést követően legalább 6 hónapig fizetett (szülési) szabadságon volt, ezt követően (feltehetően) a gyes időszaka alatt fizetés nélküli szabadságon. Ezt a munkáltatója napra pontosan meg tudja mondani. A leírt adatok alapján feltehető, hogy a szakmai gyakorlata (a fizetés nélküli szabadságokat le kell vonni!) nem éri el a 14 évet. A munkáltatójának fel kellett töltenie a KIR-be az ön szakmai gyakorlatával kapcsolatos adatokat, forduljon hozzá (vagy az iskolatitkárhoz).
2014. 01. 23.
A portfólióval kapcsolatban kérdezném, hogy hogyan építsem fel, miről írjak a szakmai életút értékelése dokumentumba
A szakmai életútról az aláírásomban szereplő weblapon talál részletes útmutatót a Portfólió-készítés c. mappa Személyes dokumentáció készítése bejegyzésében: http://www.petroczigabor.hu/cikkek/portfolio-keszites/Szemelyes_dokumentacio_elkeszitese.html Ebből írok ide egy részletet: Szempontok a szakmai életút értékeléséhez az útmutató szerint: · Mutassa be, mit tett az utolsó minősítés óta szakmai fejlődése érdekében! Milyen segítséget kapott ebben, milyen nehézségekbe ütközött? (Például szaktárgyi tudásának naprakészen tartása, módszertani tudásának megújulása, pedagógiai eszköztárának fejlesztése szempontjából.) · Reflektáljon legalább két szakmai rendezvényre (például továbbképzés, konferencia, műhelymunka), amelyeken részt vett! Ismertesse, ezek hogyan hatottak szakmai fejlődésére! (8. kompetencia) · A pedagógiai kompetenciákat egyenként végigtekintve értékelje önmagát! Feltétlenül térjen ki az egyes kompetenciák olyan elemeire, amelyeket az e-portfólió dokumentumain keresztül nehéz bemutatni! Például: a szülőkkel való együttműködésének értékelése, gyakorlatának jellemzése, elvi alapjai. (7. kompetencia) Vagy: a szakmai munkaközösségben végzett munka bemutatása, az intézményben betöltött szerepének, feladatainak ismertetése, munkájának értékelése. (7. és 8. kompetencia). · Ismertesse szakmai terveit! Milyen szakmai tervei vannak, és hogyan szeretné ezeket a terveket valóra váltani? A 4. francia bekezdésben említett pedagógiai kompetenciákat az útmutató 64. oldalán találhatja meg. Tekintve, hogy ezek közül némelyik pontos megnevezése négy sort tesz ki, a nyolc kompetencia-szempontot az alábbi rövidítésekkel javaslom megnevezni: 1. Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás 2. Pedagógiai folyamatok, tevékenységek tervezése és a megvalósításuk 3. A tanulás támogatása 4. A tanulók személyiségének fejlesztése, a különleges bánásmód, módszertani felkészültség 5. A tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, esélyteremtés, nyitottság a társadalmi-kulturális sokféleségre, integrációs, osztályfőnöki tevékenység 6. Pedagógiai folyamatok és a tanulók személyiségfejlődésének folyamatos értékelése 7. Kommunikáció és szakmai együttműködés, problémamegoldás 8. Elkötelezettség és szakmai felelősségvállalás a szakmai fejlődésért
2014. 01. 23.
Az ebben a tanévben második évét töltő gyakornok minősítését hol kell kérni az intézményvezetőnek és meddig?
Kell már lenni mentorának? Ki lehet az jelenleg? Célszerűbb a portfólióba tíz egymás utáni órát feltölteni vagy megfelel különböző időszakokból és témakörökben is?
Ha egy intézményvezetőnek, helyettesnek eleve csak 2-4 a kötelező órája, hogyan kap órakedvezményt pedagógusminősítési szakértőként?
A mentorokkal kapcsolatos problémákról honlapomon olvashat részleteket, ez nem tartozik erre a fórumra. Röviden: ha munkaszerződése (amint az feltehető) 2013. szeptember 1-je előtti dátumú, akkor önnek még 3 év a gyakornoki ideje. Ha határozatlan időre szól a kinevezése, akkor elő kellett írni a 3 év gyakornoki időt és az utolsó hónapra a gyakornoki vizsga várható időpontját. Ez azonban nem minősítő vizsga, hanem egy belső vizsga, amelynek részleteiről tájékozódjon a honlapomon.
A portfóliós kérdésére: előírás, hogy a feltöltött óravázlatoknak összefüggő szakaszt kell lefedniük. Ha egy tematikus tervet tölt föl, akkor 10 nagyjából összefüggő órát, ha például 2 tematikus tervet (fejezetet) készít, akkor egyikből például 4, másikból akkor 6 összefüggő órát kell feltöltenie. Ebben a kérdésben is a weblapom Portfóliókészítés menüjében tájékozódhat a további, kérdésével nem érintett részterületekről.
2014. 01. 23.
Hogyan tud egy olyan igazgató tematikus terveket,óravázlatokat készíteni, aki nem tanítja a szakjának megfelelő tantárgyakat, mivel az iskolában sincsenek ilyen tantárgyak? Az útmutatóban szereplő többi szempontrendszer se veszi figyelembe, hogy valaki igazgatóként készíti portfólióját. Mit lehet tenni?
Igazgatóként hasonló sorsom van: az útmutatóban és a jogszabályokban nincsenek ránk szabott feltételek. Tehát nekünk (is) abból a tárgyból kell bizonyítanunk, amelyet nagyobb óraszámban tanítunk. Nem választhat: a számítástechnika jöhet szóba. Ez a tanév számít. Akkor dönthetne, ha mindkét tárgyát egyenlő óraszámban tanítana. A dokumentumok nagy részének is a tanított tárgyhoz, a tanulókhoz, a pedagógiához kell kötődnie, kis rész juthat a vezetői feladatoknak. Osztályfőnöki munkaterv helyett lehet egy munkaközösség-vezetők számára készült munkáltatói rendelkezés vagy egy vezetői forrásokból táplálkozó, de pedagógiai problémát megoldó helyzet megtárgyalása. Persze ezekről nem rendelkezik az útmutató. Igaza van, egyáltalán nem gondoltak az igazgatókra: és a fejlesztő pedagógusokra és még sok más rétegre sem. Ha nem tanít a szakjának megfelelő tárgyat, az komoly gond: az alapprobléma az, hogy csak olyan pedagógusnak adható intézményvezetői megbízás, aki rendelkezik az adott iskolában történő tanításhoz szükséges szakképzettséggel és végzettséggel. De ezt most nem tudjuk megoldani. Ön az útmutató szerint nem tud portfóliót benyújtani. Esetleg akkor, ha tanít valamilyen tantárgyat, de ehhez nincs meg a szükséges szakképzettsége. Ebben az esetben szerintem benyújtható a portfólió, de a kimenetele erősen kétséges.
2014. 01. 23.
Könyvtárostanár vagyok. Kérdésem lenne az útmutató által bemutatott mellékletek formai szempontból ajánlottak vagy kötelező jellegűek? Másként fogalmazva, a feltöltés feltétele lesz ez a formátum, vagy lehet ettől eltérő is? Az én tanmenetem és tematikus tervem ettől eltérő formátumra, de tartalmilag megtalálhatóak a kért kritériumok. Például didaktikai célok helyett nálam óra tárgya, célja, tartalma, majd ezt követően munkaformák, fejlesztendő területek, eszközök és források szerepel.
Az útmutatóban közölt formátumok csupán javaslatok, például az óravázlatnál is A és B típus szerepel, egyformán esetleges tartalommal. Tehát ettől el lehet térni, sőt adott esetben racionális is eltérni. Akár a tematikus tervnél (a honlapomon jól használható mintát talál), akár az óravázlatoknál, a fejlesztési tervnél ez megengedhető. A dokumentumokat azért 12-es betűmérettel, 1,5-es sorközzel szerkessze, a feltöltés Word vagy Pdf. fájlként lehetséges. Jó munkát kívánok! Ne feledkezzen el a reflexiókról!
2014. 01. 23.
Nem találtam eddig választ arra, hogy ki írhatja az ajánlást. Ha a mi tantestületünkből hárman (én és a két helyettesem) adunk be portfóliót, akkor egymásnak írhatjuk-e az ajánlást?
Az ajánlást (?) hospitálási naplót, óralátogatási jkv-et írhatják az iskola vezetői, a munkaközösség-vezető, sőt a pedagógus-kollégák is. Persze ön is írhat hospitálási naplót, sőt írjon is! Praktikus, ha 3-4 pedagógus bemegy egyikük órájára (ez tekinthető bemutató órának), mindannyian készítenek egy-egy jegyzőkönyveket, és máris született jó pár hospitálási bejegyzés, amelyet a készítő és az órát tartó is hasznosíthat! Jó munkát kívánok!
2014. 01. 23.
Az lenne a kérdésem, hogy a szakvizsgával rendelkezők, akik április 30-ig töltik fel a portfóliójukat, egyszerűsített portfóliót kell, hogy készítsenek?
A szakvizsgával és 14 év szakmai gyakorlattal rendelkezők valóban ápr. 30-ig tölthetik föl a portfóliójukat. Készíthetnek egyszerűsített portfóliót, de feltölthetnek teljes portfóliót is. Április 30. után azonban már csak teljes portfólió feltöltésére van lehetőség.
2014. 01. 23.
Azt szeretném kérdezni, hogy az óravázlat 10 egymást követő óráról szóljon-e, vagy tetszőlegesen lehet választani. Azt olvastam, hogy egy tantárgyból lehet csak, amiből több óránk van. Valós óra legyen, vagy egy elképzelt óra is lehet, egy elképzelt osztályban.
Az útmutató rendelkezik arról a 65. oldalán (a lábjegyzetben), hogy összefüggő órákkal kell feltölteni a portfóliót. Vagy egy tematikus tervhez tölt föl 10 összefüggő órát, vagy például 2 tematikus tervhez 4 + 6 órát. Ne feledkezzen meg a különleges gondozást igénylő csoportról és a fejlesztési tervéről, amelyhez további 2 órát kell készíteni.
2014. 01. 23.
Már hónapok óta bújom az internetet, és próbálom magamba tisztázni, hogy néz ki külsőleg egy portfólió. Annyifélét írtak, hogy nem igazán tudom már, hogy mit tegyek bele. 30 éve dolgozom óvónőként, 3 szakdolgozatot írtam, jó eredménnyel. De ott legalább egy-kettőt át tudtam tanulmányozni, és tudtam mihez viszonyítani, és ez nagyon hiányzik. Folyamatosan írom, de ezt egy egységes egésszé kellene összehozni.
Én is dolgoztam már pár napot a portfólión. Azt javasolnám, hogy az aláírásomban szereplő honlapomat nézze meg, ott magyarázatokat, mintákat, eljárásokat talál. Biztos vagyok benne, hogy hasznosítani fogja. Ha figyelmesen elolvassa a cikkeket (időrendi sorrendben), akkor látni fogja, hogy mivel célszerű kezdenie. Semmiképpen nem az útmutatóban közölt módon, az szerintem csődhöz vezet! A weblapomon át tud tanulmányozni mintákat, sablonokat, amelyek - bízom benne - sokkal jobbak az útmutató mellékleteiben közölteknél.
2014. 01. 23.
Igazgató vagyok, fizikát és számítástechnikát tanítok felső tagozaton. Azt olvastam az útmutatóban, hogy abból a tantárgyból kell elkészíteni a tematikus tervet, óravázlatot, amit nagyobb óraszámban tanítok. Mint igazgató nincs is sok órám (Fizikából 3, számítástechnikából 4, összesen 7). Ilyenkor mi a teendő? Melyiket válasszam? Vagy mindkettőből írjam? De az kicsit sok lenne. Vagy írhatom abból a tárgyból, amit én gondolok?
Illetve mint igazgató, milyen anyagot tehetek fel, például iskolai munkaterv - az osztályfőnöki helyett? Érzésem szerint az útmutatóban nem gondoltak az igazgatókra, ezért nálunk nagyobb lehet a bizonytalanság.
Igazgatóként hasonló sorsom van: az útmutatóban és a jogszabályokban nincsenek ránk szabott feltételek. Tehát nekünk (is) abból a tárgyból kell bizonyítanunk, amelyet nagyobb óraszámban tanítunk. Nem választhat: a számítástechnika jöhet szóba. Ez a tanév számít. Akkor dönthetne, ha mindkét tárgyát egyenlő óraszámban tanítaná.
A dokumentumok nagy részének is a tanított tárgyhoz, a tanulókhoz, a pedagógiához kell kötődnie, kis rész juthat a vezetői feladatoknak. Osztályfőnöki munkaterv helyett lehet egy munkaközösség-vezetők számára készült munkáltatói rendelkezés vagy egy vezetői forrásokból táplálkozó, de pedagógiai problémát megoldó helyzet megtárgyalása. Persze ezekről nem rendelkezik az útmutató. Igaza van, egyáltalán nem gondoltak az igazgatókra, és a fejlesztő pedagógusokra és még sok más rétegre sem.
2014. 01. 22.
Azt szeretném megkérdezni, hogy magyar nyelv és irodalom szakos általános iskolai tanár lévén hogyan készítsem a portfóliómat. Az Oktatási Hivatal szerint én döntöm el, hogyan, milyen arányban jelenítem meg a két tárgyat, mert egyenlő óraszámban tanítom. Akkor sem tudom, hogy ez hogy jön létre. Tegyük fel, hogy 6 óra irodalom és 4 óra nyelvtan mellett döntök. Hány órára készítem el egyikből és másikból a tematikus tervet?Mindkettőből 16 órára és ebből veszem ki azt a pár órát, melyből egymásra épülő vázlatokat írok? Számomra ez nehezen elképzelhető.Vagy csak irodalom legyen? Ott is nagy témakörök vannak. Vagy lehet olyan tematikus tervet is készíteni, amely csak 10 óra?
Választhat irodalmat és nyelvtant tetszőleges arányban. Jól látja, hogy az óratervek száma a választott tematikus terveken (fejezeteken) múlik. Az irodalom nagy fejezetekből nyugodtan lehet összefüggő részeket kiválasztani és azt feltölteni tematikus tervként. Ha nyelvtant is választ, akkor ahhoz a tematikus tervhez is legalább 4 órát kell feltöltenie. Javaslom, hogy vagy egy irodalom, vagy két irodalom vagy egy irodalom és egy nyelvtan tematikus tervet készítsen, és ezek mindegyikéhez legalább 4 órás összefüggő óravázlatot kell feltöltenie. Nincs meghatározva a tematikus terv alsó határának terjedelme, lehet akár 10 óra is, de tanácsos inkább némileg e fölé menni.