ÖSSZEFOGLALÓK

Ismét módosultak a pedagógusok előmeneteli rendszer szerinti besorolás és a minősítés szabályai (I.)
A hír több mint 30 napja nem frissült!

A 249/2015. (IX. 8.) Korm. rendelettel – többségében 2015. szeptember 9-ei hatálybalépéssel – ismét módosult a pedagógusok előmeneteli rendszeréről és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény köznevelési intézményekben történő végrehajtásáról szóló 326/2013. (VIII. 30.) Korm. rendelet ( továbbiakban: Ép. r.). A módosítás zömében a besorolás és a minősítés szabályait érinti, emellett a jogalkotó a rendelet jelentős részét átstrukturálta. A módosítások tartalmukat tekintve javarészt az Ép. r. alkalmazása során felmerült problémák, a nem egyértelmű, illetve hiányos szabályozás korrekcióját, másrészt az előírásoknak a kialakult gyakorlathoz igazítását szolgálják. Az alábbiakban a lényegesebb változtatásokat szedtünk csokorba.

2015. november 25.

Besorolás Gyakornok fokozatba, gyakornoki idő

Az Ép. r. módosult 2. § (3) bekezdése szerint „Ha a foglalkoztatási jogviszony létesítésekor a pedagógus rendelkezik a 6. § (1) és (2) bekezdése szerinti két év szakmai gyakorlattal, de még nincs meg a 6. § (3) bekezdése szerinti hat év szakmai gyakorlati ideje, számára – kivéve, ha sikeres minősítő vizsgát tett – hat hónap gyakornoki időt kell kikötni.” A Gyakornok fokozatba sorolt pedagógus gyakornoki idejébe a korábbi munkáltatónál szerzett szakmai gyakorlatának idejét is be kell számítani. Ha a fentiekkel együtt számított gyakornoki idő lejárta és a minősítő vizsga között kevesebb, mint egy hónap lenne hátra, a gyakornoki időt egy hónappal vagy – a pedagógus kérésére – legfeljebb hat hónappal meg kell hosszabbítani. E rendelkezések az újonnan létesített jogviszonyok esetében alkalmazandók, a már fennálló kinevezéseket nem érintik.
Amennyiben a pedagógus korábbi jogviszonyának, munkaviszonyának időtartama alatt sikertelen minősítő vizsgát tett, új jogviszony létesítésekor számára két év gyakornoki időt kell kikötni.
Alkalmazáskor a munkáltató a pedagógust írásban tájékoztatja a minősítő vizsga esedékességének időpontjáról. Ugyancsak írásban kell tájékoztatni a gyakornokot, ha a minősítővizsga időpontja – különösen a foglalkoztatási jogviszony szünetelése miatt – módosul. A rendelet meghatározza a munkaviszony jellegű szünetelésének fogalmát: „a jogviszonynak az az időtartama, amely alatt a felek jogviszonyból eredő kötelezettségeik teljesítését jogszabályi előírás vagy megállapodásuk alapján kölcsönösen szüneteltetik.” Értelmezési problémát okozott a korábbi szabályozás helytelen fogalomhasználata a gyakornoki vizsga időpontjának kijelölésére vonatkozó előírásban, amely szerint a minősítő vizsgára a gyakornoki idő lejártának hónapjában, vagy ha a gyakornoki idő nem a tanítási év közben jár le, a tanítási év utolsó hónapjában kerül sor. Azon túl, hogy a tanítási év utolsó hónapja augusztus, amely a szabadságolások miatt nyilvánvalóan kevésbé alkalmas minősítő vizsgák tömkelegének lebonyolítására, a rendelkezéssel olyan probléma is felmerült, hogy az évnek nincs olyan hónapja, amely ne esne valamelyik tanítási évre, mivel a tanév szeptember 1-jétől a következő év augusztus 31-éig tart. A módosult szabály szerint a gyakornoki vizsgát a gyakornoki idő lejártának hónapjában, vagy ha a gyakornoki idő a nyári szünet alatt jár le, a tanítási év május hónapjában kell letenni.

Mentorálás

A mentorálás célját a rendelet akként határozza meg, hogy az „a gyakornokot felkészítse a pedagógus életpálya feladataira.” A gyermekvédelmi törvény (Gyvt.) hatálya alá tartozó intézményben foglalkoztatott pedagógusok esetében a mentor feladata a munkakörhöz tartozó feladatok módszertanilag összetartozó egységek, az ún. foglalkozási egységek felépítésének, az alkalmazott pedagógiai módszereknek, a felhasználható szakmai segédleteknek a megválasztásában való segítségnyújtás. A gyakornoki idő alatt eddig is előírt negyedévenként legalább egy, illetve legfeljebb négy alkalommal történő óralátogatás ezekre a foglalkozási egységekre is kiterjed. A mentor a félénkénti írásbeli értékelés során értékeli a gyakornok pedagóguskompetenciáinak fejlődését. A gyakornoki idő végén összefoglaló értékelést készít a gyakornoki időszak tapasztalatairól.

Szakmai gyakorlat

A szakmai gyakorlatba számítandó időre vonatkozó szabályok változatlanok azzal a kiegészítéssel, hogy továbbra is amennyiben az adott időszakban a pedagógusnak több jogviszonya volt, az egyidejűleg fennálló jogviszony közül csak egy jogviszony számítható be. Azonban ha a pedagógus egyidejűleg több részmunkaidős foglalkoztatási jogviszonyt létesített, és ezekben a szerződésben vagy kinevezésben foglalt heti munkaidő a 10 órát elérte, ez az időszak is a szakmai gyakorlatba számítandó.
Változatlanul a Pedagógus I. fokozatba kell besorolni azt a pedagógust, aki nem rendelkezik a rendelet szerinti legalább két év szakmai gyakorlattal, de bármely más munkakörben, vagy részben az Ép. r. 6. § (1) és (2) bekezdésben foglalt jogviszonyban, részben más munkakörben szerzett legalább hat év munkaviszony jellegű jogviszonnyal –munkaviszonnyal, közalkalmazotti jogviszonnyal, illetve a Kjt. 87/A. § (1) bekezdésében felsorolt jogviszonnyal – rendelkezik. E szabály azonban nem alkalmazható, ha az érintett legalább egy alkalommal sikertelen minősítő vizsgát tett.
A rendelet a szakmai gyakorlatba számítandó jogviszonyokon, tevékenységeken túl a gyermekvédelmi intézményekben foglalkoztatottak esetében további munkaköröket határoz meg, amelyekben eltöltött idő szakmai gyakorlatnak minősül. Korábban kérdésként merülhetett fel, hogy ha a pedagógus a későbbiekben nem a Gyvt. hatálya alá tartozó munkáltatónál létesít jogviszonyt, e szakmai gyakorlatokat figyelembe kell-e venni. A módosított rendelet 6. §-ának (5) bekezdése egyértelművé teszi, hogy a korábban szakmai gyakorlat időtartama az új munkáltatónál akkor sem csökkenthető, ha az nem a Gyvt. hatálya alá tartozik.

A minősítő vizsga, a minősítési eljárás tartalma

A rendelet tartalma összhangba került a minősítő vizsgáról és a minősítési eljárásról készült útmutatókkal. Eszerint a minősítő vizsga és minősítési eljárás részei:
8. § (1)
a) a portfólió feltöltése,
b) a portfólió előzetes vizsgálata,
c) ha a munkakör részét képezi foglalkozás, tanóra megtartása - ide nem értve az óvodapszichológus, iskolapszichológus, pszichológus közvetlen pszichológiai foglalkozását - a foglalkozás, vagy az óra látogatása,
d) az információk értékelése, felkészülés a portfólióvédés lebonyolítására, ennek során a feltöltött portfólió alapján megfogalmazott kérdéseknek a portfólióvédés előtt legalább hét nappal a pedagógus részére történő eljuttatása, valamint
e) a portfólióvédés.

(2) A Mesterpedagógus fokozat eléréséhez szükséges minősítési eljárás részei:
a) a felkészülési terv elkészítése,
b) a Mesterpedagógusi pályázat elkészítése,
c) a Mesterpedagógusi pályázat bemutatása és védése.

(3) A Kutatótanár fokozat eléréséhez szükséges minősítési eljárás részei:
a) a Kutatótanári pályázat elkészítése, valamint
b) a Kutatótanári pályázat bemutatása és védése.

(4) A Mesterpedagógus, a Kutatótanár fokozat eléréséhez szükséges minősítési eljárás része a pályázati információk értékelése, felkészülés a bemutató portfólióvédés lebonyolítására, ennek során – a minősítő bizottság által – a feltöltött bemutató portfólió alapján megfogalmazott kérdéseknek a portfólióvédés előtt legalább öt nappal a pedagógus részére történő eljuttatása.

Azoknak a Mesterpedagógus vagy Kutatótanár fokozatba besorolt pedagógusoknak, akik nem vesznek részt szakértőként az országos pedagógiai-szakmai ellenőrzésben, a pedagógusok minősítő vizsgáján vagy minősítési eljárásában, illetőleg nem látnak el szaktanácsadói feladatokat vagy pedagógiai szakmai szolgáltatási feladatot, a Mesterpedagógus vagy Kutatótanár fokozatba sorolástól számított öt év elteltével pályázatukat meg kell újítani. Ennek keretében a pedagógusnak be kell mutatni, illetve értékelni kell pályázatának megvalósulását. Amennyiben a pedagógus pályázatát nem újítja meg, vissza kell sorolni a Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozatba sorolás előtti legmagasabb fokozatba (fizetési kategóriáját a visszasorolás nem érinti).

A portfólió – szintén az Oktatási Hivatal (OH) eddigi gyakorlatához igazodva –a rendelet 9/B. § (1)-(2) bekezdése szerint az alábbiakat tartalmazza:
a) a szakmai önéletrajzot,
b) a pedagógus portfóliója tartalmának eredetiségéről szóló nyilatkozatát,
c) intézményvezető esetében a foglalkoztatási jogviszony fennállásáról szóló munkáltatói igazolást,
d) a nevelő-oktató munka alapdokumentumait,
e) a nevelő-oktató munka szabadon választott dokumentumait,
f) a pedagógust foglalkoztató intézmény intézményi környezetének rövid bemutatását, valamint
g) a szakmai életút értékelését.

A portfólió szabadon választható tartalmai:
– pedagógiai szakmai és egyéb tevékenységek dokumentumai, valamint
– az önálló alkotói, művészeti tevékenységek bemutatása és ennek dokumentumai.

A mesterpedagógusi és a kutatótanári pályázatnak az alábbiakat kell tartalmazni:
a) a szakmai önéletrajzot,
b) a pedagógus pályázata és a bemutató portfóliója tekintetében, azok eredetiségéről szóló nyilatkozatot,
c) intézményvezető esetében a foglalkoztatási jogviszony fennállásáról szóló munkáltatói igazolást,
d) a szakmai életút bemutatását és elemzését,
e) a bemutató portfóliót,
f) a Mester-, illetve Kutatóprogramot,
g) az együttműködési szándéknyilatkozatot.

A portfólióra és a mesterpedagógusi, illetve kutatótanári pályázatra vonatkozó részletes szabályokat a miniszter által elfogadott és az OH által közzétett Útmutató tartalmazza.

A minősítő vizsgára és minősítési eljárásra jelentkezés, valamint a minősítés lebonyolításának menete lényegében nem változott. Az intézményvezető rögzíti az OH informatikai rendszerében a minősítő vizsgák és a kötelező minősítési eljárások esedékességét. A nem kötelező minősítési eljárásra a pedagógus továbbra is a minősítés évét megelőző év április 30-áig jelentkezhet. A rendeletmódosítás egyértelművé teszi, hogy amennyiben a pedagógus minősítési eljárásra jelentkezett, és a minősítési tervbe bekerült, a jelentkezéstől csak meghatározott esetben léphet vissza. Ilyen a legalább két hónapja folyamatosan fennálló keresőképtelenség, amelyre hivatkozva a pedagógus az OH-hoz intézett írásbeli nyilatkozatával a jelentkezést a portfólióvédés időpontjáig visszavonhatja.

A portfólió feltöltésének határideje továbbra is a minősítés évét megelőző év november 30-a. A portfóliót feltöltöttnek kell tekinteni, ha az tartalmazza – a nevelő-oktatómunka szabadon választott dokumentumainak kivételével – az Ép. r. 9/B. § (1) bekezdése szerinti kötelező elemeket. Ha a pedagógus a portfólió feltöltésére vonatkozó határidőt elmulasztja, az OH megállapítja a minősítő vizsga, a minősítési eljárás sikertelenségét. Hiánypótlásra a portfólióvédést megelőző huszadik napig van lehetőség. Ennek elmulasztása a minősítő vizsga, illetve minősítési eljárás sikertelenségének jogkövetkezményét vonja maga után.

Ha a portfólió feltöltését követően a pedagógus munkaköre vagy az általa tanított tantárgy megváltozik, a pedagógus a változástól számított napon belül, de legkésőbb a portfólióvédés időpontja előtti harmincötödik napig kezdeményezi az OH-nál portfóliójának a változás miatti módosítását. Ezt követően a portfólió módosítására az OH értesítésétől számított harminc napon belül van mód. Ha a minősítő vizsgára vagy a minősítési eljárása csak a minősítés évének szeptember 1-jét követően kerül sor, a portfólió a minősítés évének augusztus 15. napjáig aktualizálható.

Azok a pedagógusok, akik 2014-ben 2015. évi minősítő vizsgára vagy minősítési eljárásra jelentkeztek, de 2014. november 30-áig nem töltötték fel portfóliójukat az OH informatikai rendszerébe, a rendeletmódosítással újabb haladékot kaptak. A korábbi rendelkezés szerint ugyanis hiánypótlásra 2015. május 17-éig volt lehetőségük. Most az Ép. r. legújabb módosításának hatálybalépésétől számított harminc napig, azaz 2015. október 9-éig van erre lehetőségük. Az Ép. r. 39/B. § (2) bekezdése kimondja, hogy „ha a pedagógus e határidőre nem tölti fel portfólióját, az OH – minősítő bizottság kirendelése nélkül – állapítja meg a minősítő vizsga, a minősítési eljárás sikertelenségét és kiállítja erről a tanúsítványt. Ha a portfólió feltöltése nem teljes körűen történt meg, azonban a szakmai önéletrajz, az eredetiségnyilatkozat – ha szükséges –, az intézményvezetői munkáltatói igazolás, a pedagógust foglalkoztató intézmény intézményi környezetének rövid bemutatása, a szakmai életút értékelése, valamint a nevelő-oktató munka alapdokumentumai hiánytalanul feltöltésre kerültek, a minősítő bizottság elnökének felszólítására a portfólióvédést megelőző huszonötödik és huszadik nap között lehetősége van a pedagógusnak a hiányzó dokumentumokat pótolni. Ha ezen dokumentumok bármelyike nem vagy hiányosan kerül feltöltésre, akkor az OH – minősítő bizottság kirendelése nélkül – állapítja meg a minősítő vizsga, a minősítési eljárás sikertelenségét és kiállítja erről a tanúsítványt.”

A módosult rendelet egyértelműen kimondja, hogy a Pedagógus I. fokozatba történő besorolásra irányuló első minősítő vizsga és a Pedagógus II. fokozat megszerzése céljából indult első minősítési eljárás díjtalan.
A megismételt minősítés és a Mesterpedagógus, valamint a Kutatótanár fokozat elérésére irányuló eljárás díjköteles, amelynek mértéke a rendeletmódosítással nem változott, azonban a rendeletbe került, hogy a már befizetett díjat a pedagógus, vagy örököse számára, az OH-hoz intézett kérelem alapján vissza kell téríteni, ha a minősítő vizsgát, a minősítési eljárást az OH a pedagógus jogviszonyának megszűnése (kivéve az áthelyezést), vagy két hónapnál hosszabb keresőképtelensége miatt megszüntette.

Az Ép. r. meghatározza a minősítő vizsga, illetőleg a minősítési eljárás megszüntetésének eseteit. A 12/C. § (1) bekezdése szerint ha
a) az OH vagy a minősítő bizottság az eljárás bármely szakaszában észleli, hogy a pedagógus a jogszabályi feltételek hiányában nem szerepelhetett volna a minősítési tervben, vagy a pedagógus munkakörben való foglalkoztatás jogszabályi követelményeinek nem felel meg,
b) a pedagógus a jelentkezést a 10/A. § (2) bekezdése alapján, legalább két hónapja folyamatosan fennálló keresőképtelenségére tekintettel visszavonta,
c) a foglalkoztatási jogviszony szünetelése meghaladta a hat hónapot,
d) a pedagógus foglalkoztatási jogviszonya a minősítő vizsga, vagy a minősítési eljárás személyes megjelenését igénylő eseményét megelőzően – a pedagógus munkakörben történő további foglalkoztatás céljából történt áthelyezés esete kivételével –, megszűnt,
e) a pedagógus a díjfizetési kötelezettségének határidőben nem tett eleget,
f) a pedagógus a portfóliót nem töltötte fel vagy a hiánypótlásra való felhívásnak határidőben nem tett eleget, vagy
g) a minősítő bizottság megállapította, hogy a pedagógus a portfólió részét képező eredetiségnyilatkozatban vállalt kötelezettségét megsértette
a vizsgát, illetőleg az eljárást meg kell szüntetni, és az a), továbbá az e)-g) pontokban foglalt esetekben az OH egyúttal a minősítő vizsga, minősítési eljárás sikertelenségét is megállapítja, amelyről az OH az informatikai rendszeren keresztül, a döntés okának megjelölésével haladéktalanul értesíti a pedagógust és az intézményvezetőt.
Folytatjuk.
 
(Nagy Erzsébet)

További hírek

Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.








A gomb megnyomásával elfogadja adatkezelési tájékoztatónkat, és önként kifejezetten hozzájárul ahhoz, hogy az abban foglaltaknak megfelelően a Menedzser Praxis Kft. visszavonásig kezelje és tárolja adatait. Hozzájárulása után tiltakozhat személyes adatai kezelése ellen valamint bármikor kérheti adatainak helyesbítését,törlését, korlátozását.
Mégse

Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.

Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.

Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről






A gomb megnyomásával elfogadja adatkezelési tájékoztatónkat, és önként kifejezetten hozzájárul ahhoz, hogy az abban foglaltaknak megfelelően a Menedzser Praxis Kft. visszavonásig kezelje és tárolja adatait. Hozzájárulása után tiltakozhat személyes adatai kezelése ellen valamint bármikor kérheti adatainak helyesbítését,törlését, korlátozását.
Mégse

Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.

Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.

Rendelkezik érvényes előfizetéssel?

Igen

Nem

Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek

Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:

18

Kérdezzen itt Ön is!

AKTUÁLIS ESEMÉNYEK

Eseménykövetés

SZAKMAI KLUBJAINK

ADÓNAPTÁR