ÖSSZEFOGLALÓK

A kötött és kötetlen munkarendek
A hír több mint 30 napja nem frissült!

A munkajog szabályozása a jogviszony jellegénél fogva a munkáltató irányítási, utasítási, munkaszervezési jogára épül, az ehhez társított kötelezettségekkel. Az általános munkaszervezési jogból ered, hogy a munkáltató a munkavállalók munkaideje (és szabadideje) felett is széles körűen rendelkezhet, meghatározhatja a munkában töltendő időt, ezzel párhuzamosan hatást gyakorolva a munkavállalók szabadidejére, magánéletére.

2015. március 30.

A kötött munkarend jellemzői

A munkajog sajátos jellege miatt tehát a munkáltató utasítási joga érvényesül a munkaidő beosztásában. Az ilyen alapra épülő munkarendek a klasszikus kötött munkarendek, ahol a munkáltató munkaidő-beosztásra vonatkozó jogát a munkajogi szabályok korlátozzák, és a munkavállalót az általánostól eltérő időben történő munkavégzésért a törvény kompenzálni rendeli, első sorban bérpótlékok útján.

A kötött munkarendekben a munkavállaló rendelkezésre állási kötelezettsége lényegesebb funkciót tölt be a munkavégzési kötelezettséghez képest. A munkavállalónak elsődlegesen a munkáltató által megjelölt helyen és időben, munkavégzésre képes állapotban meg kell jelennie, és munkavégzés céljából rendelkezésre kell állnia. Ezekben a munkarendekben a tényleges munkavégzés csak másodlagos szerepet kap; a munkavállalónak ugyanis akkor is rendelkezésre kell állnia a közölt munkaidőben, annak kezdetétől a végéig, ha egyébként az alatt – részben, vagy akár folyamatosan is – a munkáltató nem tud munkát biztosítani. A munkavállaló a kijelölt munkavégzési helyet saját döntése alapján nem hagyhatja el, más tevékenységet nem végezhet a munkaidő végéig, és nem dönthet úgy – és egyébként a munkáltató sem –, hogy a feladatok nélküli időt majd egy későbbi időpontban ledolgozza.

A kötött munkarendek szükséges tartalmi eleme a munkavállalóval közölt munkaidő-beosztás. A munkaidő-beosztás lényegében munkáltatói utasítás, amely a rendelkezésre állási kötelezettség teljesítésével kapcsolatos időbeli specifikációt határozza meg, azaz, hogy a munkavállaló melyik naptári napokon, mettől meddig köteles a munkáltató részére rendelkezésre állni.
Bár a munka törvénykönyve a beosztás szerinti munkaidőt több értelemben is használja (a rendes munkaidő fogalmai körében,  és a rendes és a rendkívüli munkaidőt is magába foglaló időtartamként a munkaidő-beosztás szabályai között ), a beosztás szerinti munkaidő valójában a munkavállaló rendes munkaidejét öleli fel. A beosztás szerinti munkaidő előzetes közlésével  a munkáltató azt határozza meg, hogy a munkavállalónak rendes munkaidőben mikor kell rendelkezésre állnia. Ebből következik, hogy amennyiben a munkavállaló rendelkezésre állási kötelezettségét teljesíti a számára közölt munkaidő-beosztása alapján, rendszerint díjazásra lesz jogosult, még tényleges munkavégzés hiányában is.  Amennyiben pedig tényleges munkavégzésre a közölt munkaidő-beosztáson kívüli időtartamban kerül sor, úgy a munkavállaló számára ez rendkívüli munkaidőt jelent,  és annak megfelelően további díjazásra, pótlékra is jogosulttá válik.  A közölt munkaidő-beosztás módosítására a munkáltatónak csak szűk körben van lehetősége.  A jogszerűen közölt módosítás az eredetileg közölt beosztás helyébe lép, és a rendelkezésre állási kötelezettségég teljesítését, valamint a tényleges munkavégzést már az új időtartamhoz viszonyítva kell vizsgálni.

A közölt, tárgyidőszakban hatályos munkaidő-beosztást, valamint a tényleges munkavégzést a munkáltatónak nyilván kell tartania – ez a jelenléti ív vezetésére vonatkozó kötelezettség. A jelenléti ív vezetésére a törvény két módszert is biztosít,  de az alapja mindkettőnek az, hogy a munkavállaló rendes, illetve rendkívüli munkaidőben teljesített rendelkezésre állása (munkavégzése) a nyilvántartásból pontosan meghatározható legyen, és ennek alapján a munkabér – különösen az állásidőre, rendkívüli munkaidőre járó bérelemek – elszámolása a törvényi szabályoknak megfelelően történjen meg.

A munkaidő-beosztással szemben általános követelmény továbbá, hogy a munkáltató a munkaidőt a munka jellegének figyelembevételével, az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek betartásával köteles beosztani.  Az erre vonatkozó alapvető szabályokat a törvény a pihenőidők  szabályrendszerével meg is határozza. Fontos ugyanakkor, hogy a törvény munkaidőre, pihenőidőre vonatkozó valamennyi szabályának szó szerinti betartása sem feltétlenül elegendő, mivel a munkaidő beosztása során a konkrétan ellátandó munkafeladatokhoz kell igazítani a munkavállaló munka-, illetve pihenőidejét.

Figyelemmel kell lennie továbbá arra is, hogy a munkavállalótól elvárt munka a rendes munkaidő tartama alatt valóban elvégezhető legyen. Ez utóbbi elvárás tételesen nem, csak közvetetten jelenik meg a törvényi szabályokban,  ugyanakkor különös hangsúlyt kap a kötetlen munkarend esetében.

Egyenlőtlen munkaidő-beosztás

A munkarend kötött jellegét nem érinti az, hogy a munkavállaló egyébként általános munkarendben – azaz hétfőtől péntekig tartó munkanapokon, napi egyenlő rendes munkaórák mellett –, vagy a munkáltató döntése alapján egyenlőtlen munkaidő-beosztásban (munkaidőkeretben, elszámolási időszakban) dolgozik. Az egyenlőtlen munkaidő-beosztás mindösszesen arra ad lehetőséget a munkáltatónak, hogy a munkaszervezés körében a munkavállaló munkaidő-beosztását az ellátandó feladatokhoz szabhassa, és munkaerő-igényéhez kedvezőbben alakíthassa a munkavállalók tényleges jelenlétét egyes időszakokban. Mindezen eltérések a munkaidő beosztásának jogát nem érintik, az továbbra is a munkáltatónál marad, az erre vonatkozó összes kötelezettséggel együtt.

A kötetlen munkarend jellemzői

Kötetlen munkarendről akkor van szó, amikor a munkáltató teljes egészében lemond a munkavégzés időbeni meghatározásának jogáról, és azt írásban átengedi a munkavállalónak.  A kötetlen munkarend alkalmazásával a munkáltató lemond arról, hogy egyoldalúan, utasítási jogköre alapján meghatározza, a munkavállalónak mikor kell rendelkezésre állnia és munkát végeznie. A munkaidő beosztásának jogát teljes egészében a munkavállaló kapja meg, ami alapján saját maga jogosult meghatározni munka-, valamint pihenőidejét. A kötetlen munkarend ugyanakkor nem érinti a munkavállaló munkavégzési kötelezettségét, amelyet a munkaszerződésében vállalt munkaidőben továbbra is teljesítenie kell; ugyancsak nem érinti a munkáltató azon jogát, hogy a munkavállaló munkavégzésének teljesítését, a feladatok ellátását ellenőrizze.

A kötetlen munkarend esetén így a munkavállaló rendelkezésre állási kötelezettsége háttérbe szorul a tényleges munkavégzéshez képest. A kötetlen munkarend bevezetésével a munkáltató nem határozhatja meg általános jelleggel, hogy a munkavállalótól mikor vár munkavégzést, milyen időszakokban számít rá, bár a munkaszervezés érdekében szűk körben továbbra is rendelkezhet a munkavállaló munkaideje felett.  Ebből következően a kötetlen munkarend alkalmazásának csak olyan esetekben van értelme, ahol a munkavállaló munkájától közvetlenül, napi szinten nem függ más munkavállalók munkája, utóbbiak nem csak akkor tudnak dolgozni, ha a kötetlen munkarendben dolgozó munkavállaló is jelen van, és munkát végez. Ehhez képest némileg fordítottan határozza meg a törvény a kötetlen munkarend egyik feltételét azzal, hogy a munkavállaló számára a munkaidő-beosztás joga a munkavégzés önálló megszervezésére tekintettel engedhető át. E kitétel klasszikus értelmezése, hogy a munkavállaló saját munkáját tudja önállóan megszervezni, holott a munkáltató érdekei szempontjából sokkal lényegesebb, hogy a kötetlen munkarendben foglalkoztatott munkavállaló nélkül is szervezhető legyen a többi munkavállaló munkája. Valójában, ha a munkavállaló jelenléte meghatározott időszakokban szükséges a munka hatékony megszervezése érdekében, akkor az ilyen munkavállaló fogalmilag nem tud kötetlen munkarendben dolgozni, mivel munkaideje szükségszerűen igazodik a többiek beosztás szerinti munkaidejéhez.

A munkaidő beosztására vonatkozó jog átengedésével az ehhez kapcsolódó kötelezettségek is szünetelnek a munkáltatónál. Ebből következően a pihenőidők, a munkavégzési időre vonatkozó korlátozások a továbbiakban nem érvényesülnek,  a munkavállaló akkor és annyit dolgozik, amikor és amennyit saját maga akar. Ezzel összefüggésben azonban két témát mindenképpen érinteni kell:
– a kötetlen munkarend nem érinti a munkáltató felelősségét azért, mert a munkavállaló nincs tekintettel az egyébként őt védő jogszabályi rendelkezésekre, és e miatt baleset, egészségkárosodás éri (például a munkavállaló 18 órán keresztül dolgozik, és a kimerültsége miatt baleset éri);
– a munkáltató nem adhat annyi feladatot a munkavállalónak, amit az a munkaszerződésben vállalt (rendes) munkaidőben az általában elvárható magatartás tanúsítása mellett nem képes ellátni; azaz a kötetlen munkarend nem szolgálhat a rendkívüli munkaidő kiváltására, „eltüntetésére”, mivel az a munkáltató részéről rendeltetésellenes joggyakorlásnak minősül.

Amennyiben a munkáltató rendeltetésszerűen használja az intézményt, úgy a munkavállalót az általánostól eltérő körülmények között, időben teljesített munkavégzésért nem is kell külön kompenzálnia, azaz a munkavállalót nem illetik meg bérpótlékok, valamint nincs rendkívüli munkaideje sem – a törvény szabályai szerint a munkavállalóra azokat a munkaidős szabályokat nem kell alkalmazni, amelyek egyébként bérpótlékra jogosítanak. Hasonló okból nem kell vezetni a munkavállaló jelenléti ívét,  mivel a rendes és rendkívüli munkaidőnek ebben a munkarendben nincs szerepe.

A távmunkavégzés, bedolgozói munkaviszony keretében foglalkoztatottak, valamint vezető állású munkavállalók munkarendje a törvény erejénél fogva kötetlen, saját munkaidő-beosztásukról – eltérő megállapodás hiányában – maguk rendelkeznek.

Törzsidő-peremidő

A törzsidő-peremidő rendszerére épülő munkarendek lényege, hogy a munkáltató adott munkanapokra meghatároz egy olyan időtartamot, amelyben kötelező rendelkezésre állni a munkavállalónak (törzsidő), és kijelöl egy időintervallumot a törzsidő kezdete előtt, illetve vége után, amelyben a munkavállaló saját döntése alapján áll rendelkezésre, végez munkát. Ez a rendszer a kötött munkarend szabályai mellé vegyíti a kötetlen munkarend egyes ismérveit, utóbbit azonban korlátozottan alkalmazza, a munkavállalónak csak szűk körben van joga arról dönteni, hogy rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségét mikor teljesíti.

A 2014. január 1-jétől hatályos törvényi fogalom alapján a hazai munkajogban a törzsidő-peremidő rendszerek nem minősülnek kötetlen munkarendnek, így az ilyen munkarendben foglalkoztatott munkavállalókra a kötött munkarendnél írt szabályok vonatkoznak.

(dr. Takács Gábor)

További hírek

Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.








A gomb megnyomásával elfogadja adatkezelési tájékoztatónkat, és önként kifejezetten hozzájárul ahhoz, hogy az abban foglaltaknak megfelelően a Menedzser Praxis Kft. visszavonásig kezelje és tárolja adatait. Hozzájárulása után tiltakozhat személyes adatai kezelése ellen valamint bármikor kérheti adatainak helyesbítését,törlését, korlátozását.
Mégse

Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.

Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.

Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről






A gomb megnyomásával elfogadja adatkezelési tájékoztatónkat, és önként kifejezetten hozzájárul ahhoz, hogy az abban foglaltaknak megfelelően a Menedzser Praxis Kft. visszavonásig kezelje és tárolja adatait. Hozzájárulása után tiltakozhat személyes adatai kezelése ellen valamint bármikor kérheti adatainak helyesbítését,törlését, korlátozását.
Mégse

Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.

Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.

Rendelkezik érvényes előfizetéssel?

Igen

Nem

Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek

Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:

27

Kérdezzen itt Ön is!

AKTUÁLIS ESEMÉNYEK

Eseménykövetés

SZAKMAI KLUBJAINK

ADÓNAPTÁR